Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Безконтактни карти

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Nosuch
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 103

МнениеПуснато на: Сря Май 18, 2005 9:58    Заглавие: Безконтактни карти Отговорете с цитат

От доста време насам се питам какъв е принципа на работа на тези карти които се ползват много често за отваряне на врати и др само чрез приближаване на карата. В боом.бг видях подобно устройство Terakey което пише, че е за безконтактна идентификация на карти и пише че работи с радио вълни. Немога да разбера само Как и какво излъчват тези карти като в тях едва ли може да има захранване. Как става този номер незнам. А интересно ми е с какви кодове си комуникират и възможно ли е да се излъже четеца. Ако някои разполага с информация по въпроса нека я сподели с нас.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Май 18, 2005 10:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Започни с думичката транспондер на български и на английски и ще намериш достатъчно материал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
badganaka
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 06 Фев 2005
Мнения: 129
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Чет Май 19, 2005 17:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз винаги съм мислел,че са нещо подобно на банкоматите......
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Grrr
Гост





МнениеПуснато на: Чет Май 19, 2005 18:37    Заглавие: Da ama ne Отговорете с цитат

badganaka написа:
Аз винаги съм мислел,че са нещо подобно на банкоматите......

Ето информация по темата Wink
http://www.qsl.net/lz2rr/PROPIC/rfid/rfid3.html
Върнете се в началото
Svetoslav40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 143
Местожителство: Берлин/Германия

МнениеПуснато на: Чет Май 19, 2005 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

В самата карта има чип с уникален сериен номер една намотка и антена. В отсрещното устроиство има електроника (много ясно) и също една бобина която е захранена с "някво" импулсно напрежение. При доближаване на картата до устроиството, бобината в картата се явява като вторична намотка, следовавателно се индуцира напрежение което захранва чипа и тои на своя страна започва да излъчва серииния си номер. От тука нататак, всичко трябва да е ясно.
Shocked Laughing Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetoslav40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 143
Местожителство: Берлин/Германия

МнениеПуснато на: Чет Май 19, 2005 18:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Grr ме е изпреварил докато съм писал предния пост Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ToHu
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 04 Юни 2004
Мнения: 37
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2005 15:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми ... RFID може би е по точната думичка за търсене.
Иначе принципа е много прост. В четеца имаш трептящ кръг, който излъчва на определена честота, 125 khz или 11 Mhz, има май и други честоти вече. В картата имаш същия трептящ кръг, и един транзостор вързан така че да намалява качествения фактор, окъсява намотка или го товари със съпротивление. Сигнала който се индуцира в тоя трептящ кръг се изправя филтрира и захранва сехамата. Отделно се взема сигнал от трептящия кръг и с него се генерират импулси, 125 Khz да речем, след това минават през делител, и на изхода на делител се получава сигнал който тактува брояч. Изхода на брояча подава адреси на паметта, която е да речем 64х1. Изхода на паметта е на базата на тоя транзистор в трептящия кръг. При 1-ца кръга е с по лош качествен фактор, при 0 с по добър. Естествено това се отразява и от страната на приемника, когато качествения фактор е по добър, импулсите са с по голяма амплитуда, и обратното. Така от страната на приемника просто се следи промяната напрежението на трептящия кръг и така се демодулира информацията.
Това е принципа на работа. От тук нататък имаш различни методи на кодиране на информацията, манчестър е най-често срещания тъй като е самосинхронизираща поредица.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov