Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

amplifier QUAD 405
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Добри
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Юни 2004
Мнения: 353
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2005 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Bots'_Revenge, въпросния усилвател е един от най-дискутираните и за достойнствата му е писано много. Много лесен за пускане при изправни елементи и вярно опроводяване на печатната платка. При 100 ватовия вариант от 80-те години съм постигнал абсолютно равна амлитудно-честотна характеристика в диапазона 20Hz-20KHz. Захранващия трансформатор е преоразмерен 1,5 пъти а филтриращите кондензатори са по 22000 микрофарада. За изправителя използвам български 10А диоди.
Успех.
_________________
Дайте ми акъл и информация, пари не ви искам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bots'_Revenge
Гост





МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2005 17:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Много ви благодаря.
Само не разбрах това за трафа, че е преоразмерен 1,5 пъти. Това на колко вата съответства?
Върнете се в началото
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2005 19:58    Заглавие: amplifier QUAD 405 Отговорете с цитат

Всеки траф се оразмерява, като 1,5 пъти повече от полезната изходна мощност на усилвателя или всички стъпала взети заедно.Освен полезната изходна мощност на стъпалото се изразходва загубна енергия от загряване на елементите,загуба на такава при трансформацията от мрежата и т.н.,затова трафа трябва да отдава повече мощност,та дори и да има резерв при пикова мощност.Това са неща от кухнята на проектирането,оразмеряване и конструиране на едно усилвателно устройство,които се учат в специализираните учебни заведения и рядко се споменават в любителските издания.Ето затова,когато искаш изходна мощност 100Вт.-трафа трябва да има ТИПОВА мощност 150вТ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Окт 2003
Мнения: 392
Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2005 20:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм виждал лампов предусилвател за грамофон, който консумира
4,5 Вата, но беше със захранващ трансформатор 300Вата.
Маниакът, който го беше направил, твърдеше, че така звучи
по-добре, освен това му беше турил и 9 волтова батерийка за
минусовото преднапрежение на първите решетки и тя като си
се износи...
Най-големия гаф обаче стана, когато клиента взе да бърника и
обърна батерийката... Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Killertoon
Гост





МнениеПуснато на: Пет Фев 18, 2005 2:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравйте, аз ако може малко да се намешам в темата неподготвен Embarassed И аз разглеждам предложената схема от Млад конструктор, обаче за да съм сигурен да не си издумкам трянзисторите реших да я симулирам предварително. Можете ли да ми кажете какжи стойности трябва да са бобините Л1 и Л2, защото получавам АЧХ покриваща лентата до около 10 макс. 12 кХз след което пада под 20 дБ. Слагам индуктивности за Л1 - 4.3уХ , Л2 - 6.7уХ. При това смених уА471 с ТЛ072, защото се поличаваше много странно и драстично покачване около 30Хз. А и някой дали знае каде мога да си намеря готова платка в София /колкретно за схемата на МК/, защото не съм на ясно как да си я поръчам от Варна, а тази която си моделирах, нито знам със сигурност дали ще тръгне, нито ми харесва подредбата й. Вярно е, че ако си я направя сам ще е голяма гордост за мене, но все пак все още си се водя за начинаещ Wink . А може пък и един *.MAX да ми свърши работа. Благодаря предварително !
Върнете се в началото
venelin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Дек 2004
Мнения: 1664
Местожителство: Zlatograd

МнениеПуснато на: Пет Фев 18, 2005 9:11    Заглавие: Отговорете с цитат

za бобините л1,л3-46 навивки на 2 слоя върху тяло ф 8мм - 1мм проводник
л2-30 навивки
грешката е в коденазаторите на ПОВ,
те са съответно 120p и 330p
най-добре е ако намериш схемата от руското радио,там има и печатна платка
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 18, 2005 14:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Киллертоон написа:
Цитат:
Здравйте, аз ако може малко да се намешам в темата неподготвен Embarassed И аз разглеждам предложената схема от Млад конструктор, обаче за да съм сигурен да не си издумкам транзисторите реших да я симулирам предварително.

Похвално ,само че нямаш никаква гаранция ,че няма да си ги издумкаш пак при монтажа. Едва ли симулатора ще отчете възможни грешки и паразитни капацитети и обратни връзки . Затова още по сигурно ще е да си вържеш един имагинерен говорител и да си свириш до насита! Very Happy
Майтапя се ,но имай едно на ум при монтажа-къси проводници на крайните и не се вълнувай за 741 -по нормален е от 072 и няма толкова високо входно съпротивление ,като този с полеви транзистори. Конфигурацията на печатната платка също е от значение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ai4o
Гост





МнениеПуснато на: Съб Мар 12, 2005 0:35    Заглавие: Dvata kraini Darlington gyrmqt Отговорете с цитат

napravih platkata ot spisanieto po foto metod stana perfect merih si4ki 4asti i posle montirah. Postoqnno tokovoi rejimi si4ko e nared samo 4e kato natovarq da testvam pri 4 oma i zahranvane 2x40V sys sinus generatora 1kHz dvata kraini dokato hubvo rabotqt buumm s predpazitelite samo dvata kraini pukat a sega nqkoi da mi kaje ot kakvo e
v ramkite na nqkolko minuti se polu4ava daje ne sa pregreli tranzistorite

Пиши на кирилица Exclamation
Върнете се в началото
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Съб Мар 12, 2005 10:00    Заглавие: amplifier QUAD405 Отговорете с цитат

В оригиналната английска схема и по-точно в снимките на платките от долната страна са запоени два кондензатора по 1нФ. между колектор и база на крайните транзистори.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ai4o
Гост





МнениеПуснато на: Съб Мар 12, 2005 11:13    Заглавие: Drugi mneniq ima li Отговорете с цитат

Ve4e s tranzistori v djoba se razkarvam Smile)
tazi sedmica kato se pribera 6te probvam da sloja i na gorniq tranzistor kondenzator mejdu C i B mu
ot dva dena se razkarvam iz internet to gymji modifikacii na Quad seki ne6to pusnal mama mu stara no koi sa spolu4livi pisna mi ot gre6ni shemi Smile)) 4e posle buuumm
daje tazi ot mlad konstruktor ne6to ima dosta gre6ki no raboti pri malki mo6tnosti. Tq bi li izkarala 200W pri 4 oma i zahranvane 2x50V i kraini det sa izpolzvali TIP142 i TIP147
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 2 от 7

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov