Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

За стабилизаторите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mgp
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Дек 2008
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 16:17    Заглавие: За стабилизаторите Отговорете с цитат

Здравейте,
тук прочетох няколко теми за стабилизатори, но не можах да открия отговор на моя въпрос.
Ето какъв ми е проблема: вкъщи на един контакт съм вързал няколко неща - 2 компютъра (съответно с 2 монитора), аудио за компютрите, switch и климатик (да, климатик Smile просто инсталацията ми е много зле и няма къде другаде да го включа)
като пусна климатика и той като започне да се включва и изключва създава големи падове на напрежение и това се отразява зле на компютрите.
Та си мисля дали да не сложа един стабилизатор, но не знам точно какъв
едно време имаше едни трансформаторни стабилизатори "Стабитрон" или нещо такова, сега май има някакви импулсни, ама те май са за ниски изходни напрежения.
Те май всичките ми консуматори са импулсни с изключение на климатика, следователно стабилизатора трябва да има добра синусоида на изхода.
Ако може някой да ме просветли какво би ми свършило работа Smile
мерси
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 16:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Свържи климатика на самостоятелен токов кръг с кабел с необходимото сечение за пусковия ток на компресора. Ако само това не помага, захрани компютрите през UPS-и (от по-скъпите). За тия трансформаторните стабилизатори изобщо няма да говорим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mgp
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Дек 2008
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 16:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност не мога така лесно да го включа на друг токов кръг. Както казах инсталацията е много зле и стара. В една голяма стая има точно два контакта и дори не съм сигурен, че не са на един кръг. Освен това на другия контакт имам лаптоп и други такива неща, така че пак ще имам същия проблем.
Честно казано за UPS не бях помислил...предполагам, че ще трябва да инвестирам повече пари обаче Smile
Ако реша да ползвам UPS мога ли да пусна климатика през него без да имам проблем ?
А какво им е на трансформаторните стабилизатори, че така не ви се говори за тях ? Smile
мерси
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 17:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Изтегли си нова инсталация до климатика.Ако не ти се кърти може и с външни канали.Не е грозно дори е пригледно Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 17:34    Заглавие: Отговорете с цитат

mgp написа:

Ако реша да ползвам UPS мога ли да пусна климатика през него без да имам проблем ?

Може ,обаче UPS ще струва повече пари от климатика.Не мога да разбера защо трябва да се открива топлата вода непрекъснато като най- евтиния и най- ефикасен вариант е да се пуснат четири жици до таблото на мястото на старите и изгнили такива.За да не продължат питаниците -UPSте биват два вида :едните работят само тогава когато спре тока а другите зареждат непрекъснато батериите си и си взимат от тях захранване и си го правят на 230в. и по тоя начин са и стабилизатори.Първите нищо не стабилизират и са по евтини,вторите са по скъпи но са по чувствителни към първоначален пусков ток.Така елементарно казано.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mgp
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Дек 2008
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 19:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Прави сте, най-добре да оправя инсталацията. Но за съжаление апартамента не е мой, живея под наем. Така че този вариянт отпада (поради няколко причини) Smile
а относно UPS-ите има и още един режим на работа, който се казва line-interactive
pepi_voinishki1957, тези режими за които ти си писал са on-line и standby
при line-interactive има така наречения multi-tap variable-voltage autotransformer, който може да добавя и вади намотки и по този начин може да увеличава или намалява магнитното поле следователно и напрежението.
При този режим може да се регулира (тоест стабилизира) изходното напрежение без да участва батерията
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 28, 2008 22:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Никакъв стабилизатор не те оправя.

Вземи си Line Interactive UPS и свържи всичко към него с изключение на климатика.

При начално включване на климата токовият удар ще е достатъчно голям, за да предизвика краткотрайно преминаване на батерии - това не е проблем. При последваща работа климата ще предизвиква смущения, но (при що-годе приличен) UPS те ще са достатъчно малки, за да се филтрират от електрониката в у-вото, без да се налага минаване на батерия, и да се чува досадно бръмчене от инвертора и т.н.

Най-доброто решение - ако не можеш да пипаш стените - е да изкараш тока от стената някъде по-рано (все НЯКЪДЕ трябва да може да пипнеш инсталацията!). Купуваш си десетина (или колкото ти трябва) метра трижилен кабел със сечение два милиметра, и на края на цялата тази галимация монтираш клими, печки и други подобни яки консуматори. Пък към инсталацията от времето на ранния социализъм си включваш спокойно малките уреди.

П.С. Не ми се вярва ИЗОБЩО да не можеш да пипаш стените. Все пак някой някога е монтирал този климатик, нали? Тези тръби все отнякъде минават, което като минимум означава 20-милиметра дупка във външна стена...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mgp
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Дек 2008
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Пон Дек 29, 2008 0:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за предложенията, ще помисля и ще видим какви ще ги свърша
поздрави
Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 29, 2008 10:36    Заглавие: Отговорете с цитат

mgp,Аз много добре знам кой,какъв и защо.Начина по който е зададен въпроса изисква елементарен отговор.Не е логично като сме толкова отворени по темата да задаваме такъв въпрос.Или просто ни се иска да побъбрим.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Дек 29, 2008 13:28    Заглавие: Отговорете с цитат

zmeios написа:
трижилен кабел със сечение два милиметра

Дано това, което казваш е радиус, защото на 2 мм^2 кабел
zmeios написа:
клими, печки и други подобни яки консуматори
ще правят цветомузика в къщи...
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov