Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Siemens CX75 + стерео колонки

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Мобилни комуникации - Mobile communications



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nicksona
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Юли 2009
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Пон Юли 20, 2009 19:14    Заглавие: Siemens CX75 + стерео колонки Отговорете с цитат

Искам първо да споделя, че съм от Плевен и уча в професионална гимназия по механоелектротехника. Специалност "Компютърни техники и технологии", самоче съм леко неграмотничък и не мога да осъществя идеята си. ФРОСТРИРАН СЪМ Very Happy .
И така да карам по същество. Идеята ми е да създам тонколони за Siemens CX75. Ето я схемата. Мисля захранването да е отделно, а имено акумулаторна батерия 9V,250 mah.
Проблемът е следния-имам 2 НЧУ по 1.1W TA7368P, свързах ги правилно към телефона. Захранването беше за всяка схема по два 6V/0.9Ah акумулатора свързани последователно. Използвах два говорителя от старо черно радио, изпълнено чрез схемаTDA1220B. Направи ми впечатление, че съпротивлението на говорителите е 8 ома, но не се поколебах да ги свържа Twisted Evil (измерих съпротивлението им). От задната част на говорителите мисля че пише 8 ома/ 1W, обаче не съм сигурен-прекалено е изтрито, старо, захабено. Всичко тръгна подобаващо, даже стерео Cool , започнах да увеличавам сигнала от телефона. Увеличих на макс - звукът беше много силен и определено голяма част беше шум (увеличавам сигнала, който ще се усили от TA7368P като цъкам с джойстика на мобилния нагоре). Говорителчетата много здраво вибрираха, ненадейно единият изгоря-спря да работи, а след това като измерих съпротивлението му, установих че е безкрайно голямо (дисплеят на уреда изписваше ЕДИНИЦА). След тази случка намалих сигнала.
Въпросите ми са:
1. В самия телефон има ли някакъв усилвател? Ако има как да сметна крайната мощонст на сигнала (след усилването чрез нискочестония усилвател TA7232P) и колко мощни говорители трябва да купя.
2. Как да направя НЧ филтър, който да разсейва шумувете и нелинейните честотни изкривявания. Трябват ми два филтъра-един между телефона и НЧУ(TA7232P) и другия след НЧУ.
3. Възможно ли е идеята ми да се осъществи Very Happy ?
4. Как да установя параметрите на компонентите от които ще е изграден филтърът?
5. От какво да е изграден корпуса. Мисля да го направя от дърво, но ако някой има по-добри идеи може да сподели Smile
6. От къде в Плевен да купя монтажна платка или някаква платка, зада изпълня обемния монтаж.
В учебника по аналогова схемотехника един от последните раздели е озаглавен "Проектиране и изчисляване на електрически схеми". Тук спадат уроците:Усилвател на мощност,Предусилвател, Широколентов усилвател, Импулсен усилвател (усилва правоъгълни сигнали), Съгласуващо стъпало, Токозахранващо устройство. Никъде не е написано за филтри, а по цифрова схемотехника учим съвсем различни работи-разни броячи, компаратори, суматори...генератори,дешифратори и прочие, прочие.
Благодаря предварително Smile


Последната промяна е направена от nicksona на Сря Юли 22, 2009 22:37; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milenjs
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Май 2005
Мнения: 1284
Местожителство: гр.Котел

МнениеПуснато на: Вто Юли 21, 2009 9:19    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Има. Мощността си я смяташ според говорителите. Поне повечето така правят.
2. Филтър който да разсейва шимове и изкривяване няма, ако всичко ти е съгласувано и екранирано не би трябвало да имаш проблеми.
3. Може, ако искаш купи си едни колонки за РС, отвори ги и виж как е изпълнено.
4. Зависи какъв филтър искаш, предполагам питаш за тонкоректор?
5. Дърво, пласмаса, мрамор... според възможностите ти.
6. В Плевен не знам, има достатъчно е-магазини.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Вто Юли 21, 2009 12:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо ми се струва, че доста познания ти липсват...(в което няма нищо срамно!).Но не ти е ясен много самия въпрос..Тия филтри нещо неразбрах какво искаш да правят.Значи неможе да "изправиш" изкривяванията на усилвателя който се предполага, че ще са най-големи от към ниските честоти ( баса ).Ако не държиш да го има толкова баса може да се сложи пасивен филтър преди усилвателя който ще направи спад в областа под 300Hz примерно което ще доведе до "изразване" на баса но ще намали и изкривяванията при максимално слушане.И все пак помисли за по-мощна интеграла, а просто няма да и даваш максималното входно ниво и това пак ще ти помогне много Wink
п.п. при ниско захранващо напрежение от тоя род се препоръчва товара да е 4 ома за да може да разпънеш повече изходна мощност!Стига чипа да го позволява..
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nicksona
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Юли 2009
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Вто Юли 21, 2009 13:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Забравих да конкретизирам нещо. Имам останал кабел с мъжка букса от слушалки за Siemens CX75. Използвам профил слушалки, когато подавам сигнал към усилвателя. В самия телефон мисля че има вграден усилвател, но като го комбинирам с другия усилвател ще се получи произведение от коефициентите на усилване по мощност. В резултат на което крайната мощност няма да е примерно 2W, а по-голяма. Въпроса ми е как да разбера каква ще е крайната мощност. Имам мултимер, но не знам какви формули да използвам и какви измервания да направя.
Ако пък използвам по-мощен НЧУ не е ли възможно с течение на времето напрежението на батерията да падне под минимално допустимото напрежение (примерно за схема TA7233 6 волта). Естествено не ми е ясно какво ще стане, след като падне под напрежение 6V. А до тонкоректера-басите са ми нужни Confused , не искам да ги подтискам. Мисля че в самия телефон има скапан усилвател (явно не е предусилвател) със скапана работна точка (определено не е А) и заради това се получават шумуве. Явно филтрите се използвали за орязване на честотната лента Very Happy . Това сега го разбирам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milenjs
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Май 2005
Мнения: 1284
Местожителство: гр.Котел

МнениеПуснато на: Вто Юли 21, 2009 13:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно, скапаните инженери са го направили така, един скапан телефон не могат да направят какво остава за НЧУ със сложна интеграла TA7232P Smile
Момче да хващаш учебниците че...ако закона на ом не знаем Idea
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nicksona
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Юли 2009
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Вто Юли 21, 2009 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Определяне на изходната мощност
Изходната мощност се определя чрез номиналното захранващо напрежение и товара: Pout=U²ccm/8.RL
И така се получава при номинално напрежение 9V и съпротивление на товара 4Ώ следното уравнение: Pout=9²/8.4=81/32=2,53125W
Сега ме интересува как тази изходна мощност ще се промени при увеличаване на усилвания сигнал чрез вградения усилвател в телефона и дали ще се промени изобщо. Също така ме интересува схемата на усилвателвателя в Siemens CX75 и характеристиките й, защото ако процентът на нелинейните изкривявания е голям-няма да има смисъл да правя такава гимнастика (ще се натрупат прекалено много шумове).

Ето нагледно идеята ми:



Ето и оригинала(необходима е програмата Caddy++Electrical за да го отворите). Искам да попитам има ли някакво значение, каква е стойността на входното напрежение и тока и какво ще се получи ако подадем по-голяма стойност от еквивалентната?
Определяне на входното напрежение:
Амплитудата на изходното напрежение изчисляваме от израза(за схема TA7232P):
Uoutm=√2.Pout.RL Uoutm=v2.2,2.4
Uoutm=√17,6=4,2V
AUF=20.lg.Uoutm/Uinm=44,5dB
20.lg.4,2/Uinm=44,5dB lg.4,2/Uinm=4,45/2
10²·²³=4,2/Uinm 167,88=4,2/Uinm
Uinm=4,2/167,88=0,025V
Входното напрежение на сигнала има амплитуда Uinm=25mV
Ефективната стойност на входното напрежение е:
UIN=Uinm/√2=0,025/1,414=0,0177V=17,7mV

Определяне на входния ток:
Максималната стойност на входния ток, осигурен от източника на сигнала е:
Iinm=Uinm/Rin(импеданса)
Iinm=0,025:20 000=0,00000125A=1,25µA
Ефективната стойност на входния ток е:
Iin=Iinm/√2=0,00000125/1,414=0,884µA

Айде малко помощ по въпроса, че нещо няма да мога сам да се справя Crying or Very sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Мобилни комуникации - Mobile communications Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov