Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблем с PIC 16F628A
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
peterhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Авг 2004
Мнения: 36
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 16:16    Заглавие: Проблем с PIC 16F628A Отговорете с цитат

Здравейте,
от няколко дни си правя опити с PIC 16F628A. Сглобих един програматор за сериен порт. Програмирам при ниско напрежение (само 5V).
Първите два дни всичко работеше, програмирах успешно, карах различни диоди да мигат и т.н. Но вчера някакси си заключих два процесора един след друг и сега немога да ги програмирам. За първия по погрешка зададох в IC-Prog "Code Protect".
Има ли възможност заради това да немога да го програмирам отново?
Как трябва да се държи "защитен" процесор?
Може ли ако съм защитил програмата да я изтрия и да записвам отново?
В момента при изтриване си завършва цикъла и не дава грешки. При запис дава грешка
При програмиране ми дава грешка: "Programming failed at Code adress 0000h"
При прочитане винаги изписва 0000, т.е. все едно няма свързан процесор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 16:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема не ти е в заключването. Code protect е функция при която няма да можеш да четеш какво си записал (по-точно ще четеш нули или FF).
Огледай си хардуера.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peterhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Авг 2004
Мнения: 36
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 17:45    Заглавие: ще го погледна Отговорете с цитат

Ще погледна пак хардуера, но той е елементарен. До краката на процесора стигат нормални напрежения. т.е. както пише в документацията 5V и 4,4V което отговаря на изискването да е с 0,250mV по-ниско. data, clock и prog също стигат до краката на процесора.
Ако съм заключил софтуера може ли да се изтрие програмата?
Аз чета точно нули. Но това го прави и като махна процесора, т.е. не разпознава че няма процесор.
Утре ще си купя нов процесор и ще пробвам с него.

След като спря да ми се програмира първия сложих втори процесор. Той се програмира 20-ина пъти и той спря. Ей така изведнъж, без да променям хардуера. Само софтуера пипах.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 17:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Я обясни това какво точно означава:
Цитат:
5V и 4,4V което отговаря на изискването да е с 0,250mV по-ниско

Вдигането на секюрити бита не пречи на триенето и препрограмирането (смисъла е да не може да се прочете).
Това :
Цитат:
Той се програмира 20-ина пъти и той спря
още веднъж ме навежда на мисълта, че имаш проблеми с хардуера и преди да "боднеш" следващия дай да видим схемичката на програматора който си сглобил, че имам усещането, че си ги спукал поради някаква причина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peterhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Авг 2004
Мнения: 36
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 19:04    Заглавие: давам схемата Отговорете с цитат

Схемата е тази:
http://free.top.bg/peterhr/Shema2.jpg
Оригинала е тук:
http://home.wanadoo.nl/jmbosch/download/icp.pdf

Нарисувал съм релета, но използвам бутони. С по 2 превключващи контакта. Бутон 1 превключва захранването към процесора.
Под 5В и 4,4 имам предвид че на Vpp съм подал 5В, а на Vdd 4,4В. Така пише в "PIC16F627A_628A_648A EEPROM Memory Programming Specification"

При натиснат бутон 1 е режим програмиране, а при отпуснат - нормален работен режим.

Другите два бутона съм ги сложил да отделят PROG, DATA i CLOCK от моето устройство.

Може и да съм гръмнал процесорите, но не съм разбрал как. Единственото което си мисля е, при превключване на бутон 1, но незнам. Бутон 2 и 3 според мен не могат да навредят по никакъв начин.

ПП: Не съм нарисувал моето устройство, но то засега е 16 светодиода и 16 резистора (по 8 на порт А и порт В).

[/url]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peterhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Авг 2004
Мнения: 36
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Авг 10, 2004 15:24    Заглавие: с нов процесор тръгна Отговорете с цитат

Днес си купих два нови процесора и те се програмират. Няма проблеми. Но се опасявам да не съм гръмнал предните 2. Защото същото ще се случи и с новите.
Кажете къде може да е проблема?

За програматова взимам захранване от компютъра (+5V).
Няма как да му подам по-голямо за да гръмне от по-високо напрежение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tisho
Гост





МнениеПуснато на: Съб Авг 14, 2004 7:56    Заглавие: Re: давам схемата Отговорете с цитат

След като си го заключил начина за препрограмиране е с 12.5v на 4 крак (MCLR) Wink
И защо изобщо се занимаваш да го пишеш с ниско напрежение ?



peterhr написа:
Схемата е тази:
http://free.top.bg/peterhr/Shema2.jpg
Оригинала е тук:
http://home.wanadoo.nl/jmbosch/download/icp.pdf

Нарисувал съм релета, но използвам бутони. С по 2 превключващи контакта. Бутон 1 превключва захранването към процесора.
Под 5В и 4,4 имам предвид че на Vpp съм подал 5В, а на Vdd 4,4В. Така пише в "PIC16F627A_628A_648A EEPROM Memory Programming Specification"

При натиснат бутон 1 е режим програмиране, а при отпуснат - нормален работен режим.

Другите два бутона съм ги сложил да отделят PROG, DATA i CLOCK от моето устройство.

Може и да съм гръмнал процесорите, но не съм разбрал как. Единственото което си мисля е, при превключване на бутон 1, но незнам. Бутон 2 и 3 според мен не могат да навредят по никакъв начин.

ПП: Не съм нарисувал моето устройство, но то засега е 16 светодиода и 16 резистора (по 8 на порт А и порт В).

[/url]
Върнете се в началото
bongo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Окт 2003
Мнения: 341
Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Съб Авг 14, 2004 8:48    Заглавие: Проблем с PIC16F628 Отговорете с цитат

Производителя препоръчва да се програмират със напрежение 12V - спрвка в страницата на Microchip.
_________________
Георги Влаев, LZ3GH
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peterhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Авг 2004
Мнения: 36
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 15, 2004 17:17    Заглавие: ОК Отговорете с цитат

ОК. Ще го преправя за по-високо напрежение. По-удобно ми беше да е само с +5V. Използвам захранване от компютъра, а и пишеше че може.

Ще пробвам на 12V, но четох някъде че трябва да е 13. Първо ще пробвам 12 и ако не стане тогава адаптор и 13V.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toto
Гост





МнениеПуснато на: Сря Авг 25, 2004 10:01    Заглавие: goliama konsumacia Отговорете с цитат

kak si si orazmeril swtodiodite?
Da ne b ida izgaria procesora kogato gi vklu4i6 vsi4kite?
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov