Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблем с механиката на Panasonic NV-HD635EE
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Gena
Гост





МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2004 7:17    Заглавие: Проблем с механиката на Panasonic NV-HD635EE Отговорете с цитат

Здравейте!
Имам проблем с механиката на собственото си видео Panasonic NV-HD635EE. Тя е Z-Mechanism Rev.1 от 1998г. До преди месец работеше перфектно, но сега проявява следния дефект: при превъртане FF без картина на висока скорост и натискане на бутон STOP лентата и брояча на дисплея спират нормално, но за около 2-3 секунди се чува "хъркане" на зъбно колело, което не зацепва. Това го прави с всякакви касети, почти винаги напред и много рядко при REW. Иначе при възпроизвеждане SP & LP, FF & REW с преглед на картината, превъртане от начало до край на лентата (Е180) и всички други режими няма никакви проблеми!
Имам Service manual за тази механика и проверих седемте сервизни режима - всичко е OK! Визуално не се забелязват повреди по механичните части. Все пак се съмнявам в Idler Arm Unit - Part No:VXL2792, който предава движението и превключва скоростите на PLAY & FF/REW. Понеже цената му с доставката е около 18 лв. искам да съм сигурен, че проблема е в него.
Ако някой от вас се е сблъскал с този проблем или поне има опит с този Z-Mechanism моля да сподели опита си! В случай на вероятна повреда в друга част, бихте ли ми написали и нейния Panasonic Part Nо, ако ви е известен?
Върнете се в началото
Rockton
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Яну 2004
Мнения: 333
Местожителство: София - Люлин

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2004 9:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема ти е механичен,при този тип механизми, е честа повреда! Провери централната зъбна фрикция (тази с плаващата зъбна предавка)!...или смазката е застаряла и клеясала,или съединителите не работят нормално??? а да! виж и спирачките на водещия и подаващия куплунг,също и успокоителите против преплъзване!!!
_________________
Да споделим опит и познания -за да не откриваме "топлата вода" отново! -Човек се учи докато е жив.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Гост





МнениеПуснато на: Пон Ное 01, 2004 7:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Пак съм аз. Вчера смених Idler Arm Unit ( с плаващата зъбна предавка ) - никаква промяна. Забелязах, че "хъркането" се появява при FF & REW само когато е преди средата на касетата, т.е. по-голямата част от лентата е навита на предаващата ролка. Прави го и на 120Е и на 180Е касети. Притискащата ролка е малко "лъснала", но това мисля, че няма връзка с проблема. Огледах всичко, но нищо друго не се забелязва.
Как да локализирам в коя част точно е повредата? Нямам подръка резервни части, за да пробвам. Ако някой има списъка с Panasonic Part Numbers за Z-mechanism, моля да ми го изпрати или да ми посочи откъде да го сваля по Internet.
Между другото някой знае ли колко струва напълно окомплектована нова механика за този модел?
Върнете се в началото
Tokio
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Окт 2004
Мнения: 3621
Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пон Ное 01, 2004 21:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Gena написа:
Пак съм аз. Вчера смених Idler Arm Unit ( с плаващата зъбна предавка ) - никаква промяна. Забелязах, че "хъркането" се появява при FF & REW само когато е преди средата на касетата, т.е. по-голямата част от лентата е навита на предаващата ролка. Прави го и на 120Е и на 180Е касети. Притискащата ролка е малко "лъснала", но това мисля, че няма връзка с проблема. Огледах всичко, но нищо друго не се забелязва.
Как да локализирам в коя част точно е повредата? Нямам подръка резервни части, за да пробвам. Ако някой има списъка с Panasonic Part Numbers за Z-mechanism, моля да ми го изпрати или да ми посочи откъде да го сваля по Internet.
Между другото някой знае ли колко струва напълно окомплектована нова механика за този модел?


За цяла механика просто забрави, такава цена ще ти кажат, че свят ще ти се завие. По-добре си провери в какво състояние е (дали не е пукнат) червяка, който е на зареждащия мотор отдолу под рейката.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gena
Гост





МнениеПуснато на: Вто Ное 09, 2004 15:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на Tokio и Rockthon за отзивчивостта и за това, че само те отговориха на моето запитване!
Все още за съжаление не съм отстранил проблема и ми се струва, че нещата се въртят около съединителя и прикаченото към него зъбно колело. Отново прегледах всички части, включително и червяка за подбиване или изронени зъби и пак нищо не открих. Няма засъхнала смазка никъде, а новия Idler Arm Unit ( с плаващата зъбна предавка ) се доставя с фабрична смазка.
Трябва ли да сменя целия възел на съединителя или мога да се размина само с някоя от частите му?
В един английски форум намерих тази повреда като характерна за Z-mechanism и там препоръчват да се провери / смени Capstan motor. В България той струва около 62 лв. без доставката, пък и няма симптоми като виене или други по време на превъртане и Play.
В ръководството на механиката е написан тестов режим, при който се окъсяват тестови точки, но вериятно те са посочени в електрическия Service manual, който аз нямам. Може ли да се пусне механиката без касета в различните режими?
Върнете се в началото
Rockton
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Яну 2004
Мнения: 333
Местожителство: София - Люлин

МнениеПуснато на: Вто Ное 09, 2004 17:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Гена!!! Не се мъчи повече,нещо недоглеждаш,понеж нямаш опит!
заеби ги тия английски форуми дет пишат да се сменя капстан двигателя!..не е там повредата! "домашен майстор" не се става така лесно-особено по интернет! За тия ремонти се иска набито око,логично мислене,познаване на теорията, и мноооого практика кат чирак!!
Ако си от моя град, ела ми в сервиза ш ти го направя без пари- Обещавам,сериозно!!!
Поздрави, и не се обиждай,нама нищо лошо Smile
_________________
Да споделим опит и познания -за да не откриваме "топлата вода" отново! -Човек се учи докато е жив.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Гост





МнениеПуснато на: Вто Ное 09, 2004 19:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Rockton,
Благодаря за предложението, но за съжаление не съм от твоя град. Не става въпрос за пари! Просто се мъча сам, защото вече нямам вяра на никого!
Проблемът е, че занесoх видеото на колега в ОТОРИЗИРАН!!!, забележи сервиз на Panasonic в моя град, в следствие на което се наложи да сменя Idler Arm Unit. Просто човека, за когото всички говореха като за корифей в областта на видео ремонтите решил да огъва едно от рамената на детайла, в резултат на което получих видеото със залепени елементи. Нужно ли е да обяснявам повече!
И въобще не се обиждам на мнението ти, дори съм съгласен с него.
Виж си персоналния e-mail!
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Ное 09, 2004 21:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Роктон е прав,приятелю нужен много опит за да се справиш,пък и това е един от много сложните механизми.Със сервизното няма да стане......Намери някой баш майстор.Спомням си времето,когато на NV45 зъбатата механика можеха да я нареждат двама души в София Laughing Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Гост





МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2004 18:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам, че отново занимавам клуба на знаещите, но все още не съм отстранил проблема, а даже открих още един.

При визуален оглед установих наличие на стара смазка за пластмасови детайли около отвора на Conversion Gear – Part No:VDG1221, в който лагерува Idler Arm Unit (плаващата зъбна предавка).
Възможно ли е липсата или намаляване на слоя смазка в споменатия отвор да е предизвикало проблема? Звукът идва точно от този възел – на съединителя. Няма виене на Capstan motor при превъртане.

Втората неизправност, която забелязах в последните дни е, че в началото на касетата се плучава нащърбване на горния край на лентата. Дори при зареждане на касетата има малка дъгичка, съответстваща според мен на позицията на P5 Post. След 2-3 sec вече това изчезва. Почти съм сигурен, че този дефект се появи след посещението в сервиза, но не мога да го докажа. Аз не съм пипал нищо, но забелязах нащърбване по канала за отверка на P3 Roller Post (десния). Господ знае какво още са пипали по механиката в сервиза!
Възможно ли е тази повреда да се отстрани посредством винтовете на A/C Head Unit или е необходимо регулиране на P2 или P3 Roller Post? Смених притискащата ролка с чисто нова - никаква промяна!
Върнете се в началото
Tokio
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Окт 2004
Мнения: 3621
Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2004 20:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Gena написа:
Съжалявам, че отново занимавам клуба на знаещите, но все още не съм отстранил проблема, а даже открих още един.

При визуален оглед установих наличие на стара смазка за пластмасови детайли около отвора на Conversion Gear – Part No:VDG1221, в който лагерува Idler Arm Unit (плаващата зъбна предавка).
Възможно ли е липсата или намаляване на слоя смазка в споменатия отвор да е предизвикало проблема? Звукът идва точно от този възел – на съединителя. Няма виене на Capstan motor при превъртане.

Втората неизправност, която забелязах в последните дни е, че в началото на касетата се плучава нащърбване на горния край на лентата. Дори при зареждане на касетата има малка дъгичка, съответстваща според мен на позицията на P5 Post. След 2-3 sec вече това изчезва. Почти съм сигурен, че този дефект се появи след посещението в сервиза, но не мога да го докажа. Аз не съм пипал нищо, но забелязах нащърбване по канала за отверка на P3 Roller Post (десния). Господ знае какво още са пипали по механиката в сервиза!
Възможно ли е тази повреда да се отстрани посредством винтовете на A/C Head Unit или е необходимо регулиране на P2 или P3 Roller Post? Смених притискащата ролка с чисто нова - никаква промяна!

Приятелю, съвсем си я закъсал. Центровката на лентодвижещия механизъм е много тънка работа, която за да се направи както трябва са нужни тест-касети, които да показват опъна на лентата. Аз имам 2 такива касети, купувал съм ги от Германия, но те струваха по 500 DM всяка......... Това ме кара да си мисля, че трудно ще намериш сервиз, който да разполага с такива касети. Всякакви други центровки и регулировки могат да бъдат само приблизителни, дори и да са направени от най-добрия майстор. Не случайно хората са казали, че ако имаш необходимия инструмент (апаратура), значи половината от работата ти е свършена.
Аз също съм готов да ти поправя видеото безплатно, но трябва да се телепортираш с него до Ямбол.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals