Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

резонанс на токове при паралелна RLC
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Дек 17, 2006 23:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-висок Q-фактор се получава при спазване на съотношение между L и С от около 10^6. Т.е. на 1Хенри съответства 1мкФарад. В твоя случай - няколко Хн и няколко мкФ. Тогава ще постигнеш кач.фактор 50-100 или повече.
Ако ползваш бобина с желязна сърцевина, ще имаш Q-пъти по-силен ток в контура докато външният ток е сравнително малък. Като го увеличаваш и наближиш зоната на насищане на желязото, L ще спада и резонанса ще отиде на по-висока честота. Така че, за демонстрации работи със слаби тоци Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
daminad
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Яну 2006
Мнения: 189
Местожителство: Somewhere in time

МнениеПуснато на: Пон Дек 18, 2006 20:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Никой не спонена за въррешното съпротивление на елементите(и те са правени от материал нали?)
после наистина индуктивния елемент е прекалено малък...
от което следва че коефициентът на полезно деиствие намалява и кръга става неоправляем и/или с пренебрежително малко деиствие.
_________________
Всеки който си придава важност придобива маловажност.
"Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!" - Р. Ц. Кирилов
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Дек 18, 2006 20:31    Заглавие: Отговорете с цитат

daminad написа:
Никой не спонена за въррешното съпротивление на елементите(и те са правени от материал нали?)
после наистина индуктивния елемент е прекалено малък...
от което следва че коефициентът на полезно деиствие намалява и кръга става неоправляем и/или с пренебрежително малко деиствие.

Уважаеми колега /по-вероятно - бъдещ колега/, очаква се да си по-подготвен, за да даваш мнение. Има помагала, където ще навлезеш в терминологията, ще разбереш връзката на "вътр.съпр." с Q-фактора и пр. Важното е да имаш желание.
Извинявам се за забележката.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krassy_m
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Май 2004
Мнения: 401
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Дек 19, 2006 9:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Бях изоставил малко задачата че имах да свърша и други неща.Днес ще пробвам и с друга бобина /да видим там как ще се получи /, ще посмятам малко и ща кажа докъде съм стигнал.Малко не ми се иска да са много малки токовете ,че ефекта ще е по-малък от показаното.А и нещо не мога да сметна колко е Q.за корен от C/L добре 0.025 вълнова.ано като го деля на проводимоста и получавам някакви много малки стойности за Q.И как се смята R във веригата като не работим с активно съпротивление Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Дек 19, 2006 13:26    Заглавие: Отговорете с цитат

krassy_m написа:
Бях изоставил малко задачата че имах да свърша и други неща.Днес ще пробвам и с друга бобина /да видим там как ще се получи /, ще посмятам малко и ща кажа докъде съм стигнал.Малко не ми се иска да са много малки токовете ,че ефекта ще е по-малък от показаното.А и нещо не мога да сметна колко е Q.за корен от C/L добре 0.025 вълнова.ано като го деля на проводимоста и получавам някакви много малки стойности за Q.И как се смята R във веригата като не работим с активно съпротивление Embarassed

R в контура е сумата на съпр. на проводника на бобината и съпр., което идва от загубите в кондензатора.
Ти си получил вероятно реципрочната стойност на Q , тъй като той е отношение на импеданси, а не на проводимости. В случая - корен от L/C и омическото съпр. в контура.
Моля те, пиши по-членоразделно. Има бутон за предварителен преглед.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krassy_m
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Май 2004
Мнения: 401
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Дек 19, 2006 17:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички , които взеха участие по темата.След двуседмична борба не остана въпрос без отговор Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals