 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Чет Фев 28, 2008 18:22 Заглавие: TV Akai CT2868AT-Смущения... |
|
|
От скоро съм в Австралия.Имам стар TV Akai CT2868AT.Работи,но има 2 неща,които не са наред:
1.В горния край на екрана има слаба нелинейност,т.е ако има вертикални линии,в горните ъгли на екрана леко се извиват навътре.
2.Има хоризонтални линии,през около 5-8 мм по целия екран,които се движат нагоре бързо.Не e смущение,на AV,на телетекст пак ги има(тогава екрана не е черен,а зеленикав)На бял екран е по-слабо забележимо,но на елементи с основните цветове е много изразено.Например на червен образ линиите са много засилени червено/черни,така и за зеления и синия цвят(зел/чрни,синьо/черни).
Първия дефект може да се пренебрегне(TV е стар и едва ли има сервизно меню за корекция на нелинейност,сигурно е дефектирал елемент...),но линиите много дразнят.Прилича ми на изсъхнал електролит в някое захранване,но нямам осцилоскоп,имам само мултицет.Схема не намирам,намерих за 2867,не знам доколко е подобна,но и няма разположение на елементите...
Та обръщам се към хората с опит за съвет.Ще опитам да дам 2 снимки,не знам доколко ще се види...Свързал съм компютъра и с Paint направих трите цвята ,да се вижда по-ясно.
Благодаря предварително

Последната промяна е направена от kibik на Чет Фев 28, 2008 19:21; мнението е било променяно общо 3 пъти |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Чет Фев 28, 2008 18:31 Заглавие: |
|
|
Добре дошъл!
Няма ли ТВ-сервизи из братска Австралия?
Линковете към снимките ти не водят към никъде.
Я ги коригирай и не ги давай в IMG таг щото линка е към php и няма да се види нищо,ами като линк само.
Първото което описваш така както го описваш ми прилича на ефект "възглавница" и вероятно е нужно да се ремонтира или да се донастрой по ЕW-корекцията.
Второто което описваш-най-вероятно ми прилича на изсъхнал филтражен електролит.
Я дай състав на телевизора-с кои чипове е изграден. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Чет Фев 28, 2008 19:36 Заглавие: |
|
|
| Bojilov написа: | Добре дошъл!
Няма ли ТВ-сервизи из братска Австралия?
Линковете към снимките ти не водят към никъде.
Я ги коригирай и не ги давай в IMG таг щото линка е към php и няма да се види нищо,ами като линк само.
Първото което описваш така както го описваш ми прилича на ефект "възглавница" и вероятно е нужно да се ремонтира или да се донастрой по ЕW-корекцията.
Второто което описваш-най-вероятно ми прилича на изсъхнал филтражен електролит.
Я дай състав на телевизора-с кои чипове е изграден. |
Сервизи няма(само за гаранционните).Цената на труда е такава,че не си струва да се ремонтира...
Не знам защо не стана с линковете.Снимките са на сайта Snimka.bg.Кликвам URL,copi/paste на Link location и пак клик на URL.Но се отваря заглавната страница на сайта...?
Не знам чиповете,не съм го отварял още,преди да имам някаква насоченост... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Чет Фев 28, 2008 19:41 Заглавие: |
|
|
Отвори го и продиктувай номерата на чиповете.Така ще бъде най-лесно да ти помогнем.
А иначе правилно си се насочил към електролитни кондензатори от филтража-най-вероятно е от тех.
А "бъчвата" като гледам е почти незабележима и ще се оправи и само със корекция.
Но така без да кажеш какво има вътре е много на сляпо и трудно ще ти помогнем. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Пет Фев 29, 2008 18:52 Заглавие: |
|
|
| Bojilov написа: | Отвори го и продиктувай номерата на чиповете.Така ще бъде най-лесно да ти помогнем.
А иначе правилно си се насочил към електролитни кондензатори от филтража-най-вероятно е от тех.
А "бъчвата" като гледам е почти незабележима и ще се оправи и само със корекция.
Но така без да кажеш какво има вътре е много на сляпо и трудно ще ти помогнем. |
Ще го отворя и ще видя чиповете.Не намирам схема за тоя модел,да видя в кои кондензатори евентуално да се съмнявам за да ги купя.Нямам никакви части за проба...Кои кондензатори са най-вероятни? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пет Фев 29, 2008 18:58 Заглавие: |
|
|
Филтражните електролити по захранванията примерно.Схема ще се намери.Най-вероятно.Но това ще е след като дадеш състава на телевизора (демек с кои чипове е изграден).Че да знаем какво има вътре.
Щото така по номер на модела-е малко насляпо работата в случая.
Ако можеш и да снимаш шасито,като го отвориш-още по-добре. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Съб Мар 01, 2008 15:05 Заглавие: |
|
|
| Bojilov написа: |
Ако можеш и да снимаш шасито,като го отвориш-още по-добре. |
В понеделник ще го отворя и ще направя снимка и ще дам чиповете. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Пон Мар 03, 2008 14:26 Заглавие: |
|
|
Чиповете са:
C68241Y , AN5601K , TA8427K и 2бр TDA1013
Снимка ще дам утре.Проверих високоволтните електролити,няма промяна. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пон Мар 03, 2008 14:39 Заглавие: |
|
|
Какво разбираш под това
Хвани най-добре и филтражните електролити във вторичните вериги на импулсното захранавне ги смени по ред на номерата.В твоя случай така ще е най-лесно ми се чини. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kibik Активен потребител

Регистриран на: 28 Фев 2008 Мнения: 61 Местожителство: Bristol,UK
|
Пуснато на: Вто Мар 04, 2008 11:36 Заглавие: |
|
|
| Bojilov написа: | Какво разбираш под това
Хвани най-добре и филтражните електролити във вторичните вериги на импулсното захранавне ги смени по ред на номерата.В твоя случай така ще е най-лесно ми се чини. |
Нелинейностите оправих с настройка на съответните тримери,но по-лошия дефект(хориз.линии) остана...
Под"проверих" разбирам- запоявам паралелно на проверявания кондензатор(ако единия извод е на маса) друг със същата или наполовина стойност.Ако има някаква промяна...го сменям.Меря и напреженията...Проверих и нисковолтните кондензатори в захранването-няма резултат.
Забелязах нещо,което може би е важно:
1.Линиите ги няма на телетекста.Има ги на черния фон,ако засиля яркоста.
2.Няма ги и на зелените надписи(OSD),когато сменям каналите или настройвам звук,яркост....Например,ако включа на AV,зеленото"AV"няма линии,но ако засиля яркоста(без сигнал),на черния фон(който леко зеленее)линиите ги има.
Ето и снимки на шасито:
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|