Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Радио предавател и приемник
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Мар 2007
Мнения: 687
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 23:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Тодоре, понеже питаш за Пловдив- ще те насоча към Викиват, там вероятно ще я има твоята променлива бобина, но само с нея не става- колегите достатъчно ясно ти го казаха.Ако можеш по-конкретно да обясниш със схема какво искаш да направиш вероятно ще мога да ти помогна с необходимите елементи.
Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Излъчването в ефира без лиценз е незаконно. Глобите са солени. Не че непременно ще те хванат, но да предупредя все пак. Конкрето за тези честоти се изисква радиолюбителски лиценз. Той е евтин. Плаща се такса за изпит и се явяваш на изпит. Изисква малко подготовка. Виж този сайт: http://radiohobby.hit.bg/. За излъчване без лиценз има определени три обхвата. Потърси за CB (citizen band), PMR и LPD. Пък за слушането - слушай колкото си искаш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност, не искам да ставам досаден, но точно около 100 MHz, ако излъчваш и нямаш наистина добър контрол на честотата, е (меко казано) много лесно да влезеш в обхвата на най-слушаните радиостанции!

При което ще има множество бесни съседи Wink

Според мен, за предавател - ако човек не е МНОГО напред с материала - е най-добре да си купиш кит за радиопредаване и да си го сглобиш, там поне паразитите по платката са изтествани. Много горещо препоръчвам стабилизация с кварц на честотата, а не пинизи с PLL които я работят, я не.

Нямам линкове подръка (не съм радиолюбител) но съм съвсем сигурен че съм срещал нескъпи такива китове по Интернет да се продават. Обикновено вървят без антена обаче, а антената е тънкост.

Естествено ако имаш много пари, скачаш на комерсиално произведен любителски клас предавател, и забравяш за всичките си проблеми. Но съм чувал че са солени цените на УКВ предавателите. Освен това голяма част от 'сериозните' са с лампи в изхода, което автоматично значи: тежки и скъпи за доставка Sad

(И сега да не ме погнете всички тука за тия лампи, казах ГОЛЯМА ЧАСТ, не всички, особено ако разчиташ да хвърлиш поне на няколкостотин километра, не до ВЕФ-а в съседската къща!)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
todor943
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 26

МнениеПуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Сега да си дойдем на думата.Някой има ли добри схеми за BH1417 или пък нещо по-добро?В най-лошия случай схемка с 2-3 транзистора и лесни за намиране части?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 22, 2008 5:41    Заглавие: Отговорете с цитат

gakal написа:
там вероятно ще я има твоята променлива бобина, но само с нея не става- колегите достатъчно ясно ти го казаха.


Колегата не чува... Той иска схема на предавател - една интегралка и хоп-троп, ето предавател. Cool

Или както има един популярен лаф - "ни приема, ни предава!"

Twisted Evil Twisted Evil
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пон Дек 22, 2008 15:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Имам съвсем малък опит с предавателите

Цитат:
освен един мултиметър не разполагам с друга измервателна техника

Ей само заради тези две неща трябва да се откажеш. Според мен си се захванал с непосилна задача. Конструирането и особено настройката на ВЧ-устройства не е проста работа. Искаш схемата, да налепиш елементите и хоп - готово. Не става така за съжаление.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Вто Дек 23, 2008 19:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам някаква схема на радиопредавател с доста голяма мощност, но не е за препоръчване да се прави подобно нещо ако нямаш лиценз. Ще те чуят и в околните градове...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Дек 24, 2008 7:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Има и варианти на разни устройства с къс обхват, в които генерацията и FM модулацията е толкова интегрирана, че може наистина да се мине метър с "интегралка" Wink

Но за съжаление обхвата на тея работи е няколко метра, макс 100 метра. Примери - чипове за алармите на радиостанции, чипове за безжични слушалки... Виждал съм такива в които няма нито една индуктивност (камо ли кондензатор) дето да се настройва - само няколко фиксирани SMT индуктивности / капацитета на платката и чипа, и устройството пасе!

Но с мощност няколко миливата, няма да чуеш, още по-малко пък да говориш на станция в орбита Sad

todor943 написа:
В най-лошия случай схемка с 2-3 транзистора и лесни за намиране части?


Присъединявам се към колегата! Ако някой намери схемка за FM модулация на УКВ сигнал и усилването му, цялата с 2-3 транзистора, да ми се обади! Обещавам, ако спечелим нобелова награда, да делим премията 50/50!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Сря Дек 24, 2008 12:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Е, имам схема с 4 транзистора и мощност 4W, но има доста завързани настройки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals