| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Мар 07, 2009 14:08 Заглавие: |
|
|
И защо тук всички смятат, че китайски часовник/термометър, проектиран да работи от батерии, ще издържи в меко казано безобразната електрическа атмосфера на колата? Дето е пълна с пикове, брумтежи (недай си боже да надуеш усилвателя на бас касата)?
Тия работи с резистора са несериозни. Минимума е ценер и няколко различни кондензатора отстрани, че и бобинка на входа. Още по-добре: LM317 (както беше споменато още в самото начало, ама нали трябва да се философства ) _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bobykafe Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004 Мнения: 1325 Местожителство: Стара Загора
|
Пуснато на: Съб Мар 07, 2009 15:52 Заглавие: |
|
|
Резистор, сметнат за минималния ток на стабилизация на ценера и малък кондензатор- едва ли е необходимо нещо повече!
Пример: Ценеров диод с мин. ток на стабилизация 0,5 mA и напрежение 3 волта. Максимално напрежение в автомобила- 14,4 V.
За резистора получаваме R=U/I = (Ua-Uz)/I= (14,4 - 3)/0,0005 = 22 800 Ohm
Взимаме първия попаднал ни резистор под 22 kOhm - примерно 20 или 21 kOhm и го свързваме по следната схема / attachment
Кондензатора се слага какъвто има под ръка- примерно 1uF /25 V _________________ Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Мар 07, 2009 17:06 Заглавие: |
|
|
| bobykafe написа: | | какъвто има под ръка- примерно 1uF /25 V |
Добави и един 4148 свързан обратно на ценера, и 100nF паралелно на електролитния, защото повечето електролити 'под ръка' хич ги няма във департамента 'ESR', и са безполезни за високочестотен шум. А във часовника я има филтров кондензатор, я не!!!
Освен това, резистора трябва да се сметне не само при максималните 14.8 волта, а и при минималните 11.нещо -- и да се остави резерв! Аз бих сложил 10К
 _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Съб Мар 07, 2009 17:54 Заглавие: Re: г |
|
|
| kaica_niko написа: | | прав си , ама каква консумация ще има този термометър според теб? |
Каквато и консумация да има, резистора трябва да е събразен с нея, понеже пада на напрежение ЗАВИСИ ОТ ПРОТИЧАЩИЯ ПРЕЗ РЕЗИСТОРА ТОК! И стига сме философствали, че съвсем ще объркаме питащия, щом най-лесния вариант (317) му се вижда сложен. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
apisabvgd Опитен потребител

Регистриран на: 13 Юни 2008 Мнения: 108
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 18:12 Заглавие: |
|
|
каква тема стана мерси на всички за отговорите,някой разбрах други не,но както и да е най-лесен ми се струва начина на "bobykafe" и ще прилагам нея!А иначе напредвам в електрониката !Още веднъж мерси на всички! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 18:44 Заглавие: |
|
|
| Ако консумацията на часовника ти е над 0.5мА има да се чудиш защо не работи ,най добре тури 5-6 килоома . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
raxell Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005 Мнения: 228 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 22:45 Заглавие: |
|
|
| apisabvgd написа: | | каква тема стана... |
Най добре си купи батерии, след като не си разбрал, независимо какво.
Поне три години ще ти изкарат.  _________________ колкото повече , толкова повече |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grizzly Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008 Мнения: 246 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 23:11 Заглавие: |
|
|
| zmeios написа: |
Добави и един 4148 свързан обратно на ценера,
 |
Това пък защо?  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 23:12 Заглавие: |
|
|
За да се обърка съвсем !  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Mario-G Опитен потребител

Регистриран на: 13 Яну 2009 Мнения: 332
|
Пуснато на: Нед Мар 08, 2009 23:18 Заглавие: |
|
|
| Аз бих сложил акумулаторни батерии. Имам подобен китайски часовник/термометър и аларма и с едно зареждане на две ААА акумулаторни изкарват почти година... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|