Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Хенриметър или измервателен уред за индуктивност
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Юни 2006
Мнения: 326
Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Съб Авг 29, 2009 17:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Май малко са се поизхвърлили в тая брушурка за този LC метър. 0.1pF с точност 15% малко прехвалено ми се вижда. За измервания на толкова малки капацитети колко ли ppm ще трябва да е точността на честотата на таймерната система на микропроцесора ,колко температурно стабилни трябва да са всички компоненти в уреда? Интересен е и въпроса с повтаряемостта на измерванията на уреда - какви ли резултати ще даде ако се измери някакъв толко малък капацитет 100 или 1000 пъти ?
Според мен такъв портативен уред ще мери капацитети с посочената грешка над 100 pF.(но пак съм скиптичен за грешка 1 %)
_________________
Всеки щепсел контакта да си знае ,да се пази
да не се зарази и ако клемите зацапа,
некой друг да тока да изцака...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 29, 2009 17:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Е па напиши в Гоглето PIC lc meter и гледай какво става ,първия линк беше този http://py2wm.qsl.br/LC_meter/LC_meter-e.html
Measuring range:
1 nH to 150 mH
.01 pF to 10 uF
За точността не споря ,въпроса е малко сложен за разискване ,просто давам линкове със схеми ,които може да си открие и второкласник !
Отделно там ти дават още :
Similar LC meters links:
http://www.aade.com/LCinst/lcm2b.htm
http://www.antrak.org.tr/gazete/111998/barbar.htm
http://f6bon.albert.free.fr/lcmetre.html
http://veron-meppel.atvrepeater.com/html/zelfbouw/lc-meter/lc_meter.htm
http://users.cableaz.com/~cappels/dproj/lgm/lgm.html
http://utenti.lycos.it/ik0gmm/resume.html
http://www.cqham.ru/lcmeter2.htm
http://www.hw.cz/constrc/lc_metr/
http://www.df3dcb.de/Elektronik/LC-Meter/lc-meter.html
http://www.sprut.de/electronic/pic/projekte/lcmeter/lcmeter.htm
http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/lc/
http://www.oz5vf.dk/byggeprojekter/lc-meter/lc-meter.html
http://www.hw.cz/constrc/lc_metr/
http://xavier.fenard.free.fr/LCMeter.htm
http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/21_LCMeter01/
http://www.geocities.com/ttarsorg/contributors/homebrew-lc-meter-2.pdf
http://perso.wanadoo.fr/f6gog-web/files/brew.htm
http://www.touchinglittlelives.org/meter/
http://www.digital-measure.com
http://electronics-diy.com/lc_meter.php
http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/lc/index2.html only a PIC, no LM311
http://members.optusnet.com.au/frankwinter/CLMeterB_Schematic.pdf
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Авг 29, 2009 18:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Може и без контролери: http://www.cqham.ru/ot09_2.htm Колко точно ще мери е друг въпрос. Ама те и любителските измерватели с PIC-ове работят на този принцип. Само дето няма нужда да смяташ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 29, 2009 20:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Абсурд е да мериш със самоделка такива капацитети.

Най-малкото защото и комерсиалните модели не го могат Smile доколкото зная (ама само на теория), за такива капацитети кондензатора се поставят на една джаджа, която прилича на струг ама не дупчи Smile и която има контролирано с мотор доближаване на отчитащата част до твоята такава. Има и чисто златни контакти (изтеглени с проводници с точност 0.1 милиметър дължина до схемата) и прочее "дреболии" които няма как да станат в домашни условия.

Виж за 0.1 нано може и да кандисам че работи Wink
_________________
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 15:28    Заглавие: Отговорете с цитат

yani kokas написа:
Мерната единица вярна ли е....

Вярна е. И на мен ми се струваше невъзможно но е факт.
Собствения капацитет на входа на приборчето е около 7пФ. Като го нулирам показва 0. И като сложа 0.5пФ СМД на входа и го притисна с една пластмасова пръчица отчита примерно 0.6пФ. Като го махна се връща отново на 0 или малко плюс. Приборчето има дрейф и трябва да се нулира периодично при толкова малки стойности но работи много прилично. Ако има недостатък е че не може да мери голями кондензатори. Мисля че до 50 микрофарада мери. Един приятел го купи под мое давление преди години но после го получих аз защото той иска да мери голями кондензатори а аз малки.

Exclamation Arrow Коригирал съм ти поста Exclamation Не се отговаря с този бутон Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Юни 2009
Мнения: 603
Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 16:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля че се отклонявате от темата. Става въпрос за индуктивност а не за капацитет. За точността - твърдят че е сравнявян с настолен уред за 3000 щатски долара - колко е вярно отделен въпрос.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 18:49    Заглавие: Отговорете с цитат

gueswhoaz написа:
Става въпрос за индуктивност а не за капацитет.


Ми те се мерят по един и същи начин, само референтния елемент се сменя (за индуктивността има референтен кондензатор, а за капацитета - референтна бобина). И в двата случая се пуска честота на трептящ кръг, и uC-то гледа кога ще се раззвъни кръга. После по честотата с едно умножение и едно деление има резултат Smile
_________________
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Юни 2006
Мнения: 326
Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 19:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята не е точно такава с развъняването на кръга. В уредчета има изграден осцилатор на правоъгълни импулси. Mcu-то първоначално измерва честотата на осцилатора без да е включен изследвания елемент. След което включва изследвания елемент в трептящия кръг.Измерва честотата след включването на изследвания елемент и по разликата между двете измерени честоти се смята стойнността на изследвания елемент.
_________________
Всеки щепсел контакта да си знае ,да се пази
да не се зарази и ако клемите зацапа,
некой друг да тока да изцака...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

OffTopic:
grizzly написа:
Exclamation Arrow Коригирал съм ти поста Exclamation Не се отговаря с този бутон Exclamation

Не знам на кого отговарям но 4 пъти прецених с кой бутон да тоговоря. Щом съм решил така е било за прегледност която в момента е загубена.
Дали не се прекалява малко с модерирането понякога?
Всъщност държа на предишния си отговор. Не мисля че нарушава правилата а подобрява комуникацията.
Поздрави.

По темата: С тази машинка на Миро си меря дросели по 0.1 микрохенри (100 нанохенри). и бачка. Не познавам Миро и не съм му търговски агент. Пак бих си купил неговото уредче.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004
Мнения: 15426

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 23:59    Заглавие: Отговорете с цитат

grizzly написа:
Не знам на кого отговарям но 4 пъти прецених с кой бутон да тоговоря.

На мен отговаряш.
grizzly написа:
Щом съм решил така е било за прегледност която в момента е загубена.

Пригледността въобще не е загубена и така както съм оформил цитата за всеки прочел темата е ясно на кого отговаряш и конкретно на кой негов абзац и коя теза.За който не е прочел така или иначе е всьо равно.Три четири думи от началото на конкретното изречение или думите,които осигуряват смисловия контекст на дадена теза от това изречение са предостатъчно за да се разбере за какво иде реч.
grizzly написа:
Дали не се прекалява малко с модерирането понякога?

Дали се прекалява или не не е твоя работа.Правилата във форума са за всички и за да се спазват.
grizzly написа:
Всъщност държа на предишния си отговор.

На какво държиш не ме интересува.Интересуват ме точно и ясно какво казват правилата на форума.
grizzly написа:
Не мисля че нарушава правилата

Напротив-нарушава ги и то конкретно т.8 от тях.Цитирането на цели постове няма място във форума.Още по-малко пък цитирането на цели постове във които пък има вътре в тях друг цитат(както междувпрочем беше и в случая).Тук не сме тийнейджърски форум,нито детски чат и подобни неща нямат място.Все пак не сме малоумни че да четем един и същи текст по сто пъти в една тема.Имайте уважение към времето на останалите и пишете стегнато без всякакви подобни "излишности",които само раздуват текста.
За публично коментиране действията на модератор получаваш 3 дневна почивка от участие във форума.

Нека темата продължи по същество.
_________________
Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals