Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Лазерен сензор
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Дек 2004
Мнения: 1509

МнениеПуснато на: Вто Ное 10, 2009 16:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-добре да използваш оптика от стар прожектор.
Лъчът се получава с непрозрачна преграда (диафрагма) с процеп или отвор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Вто Ное 10, 2009 16:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Това за диафрагмата го мисля, но ме притеснява да не се получат допълнителни ефекти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Вто Ное 10, 2009 18:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам да ти подаря едни неща. Имам 4 ще си ги поделим. Пиши на ЛС, но е точно това, което ти трябва. Готово направено е. В момента е с 50 вата лампа на 12 волта (нажежаема жичка), но може да сложиш каквото искаш във видимия спектър. Мога и всичките да ти ги дам, но тогава ще се предположи да довършиш един проект от миналата година Wink Става въпрос за центриращи маркери от томограф.

Ако все пак се върнеш на лазери:
http://cgi.ebay.com/5mW-Class-IIIA-532nm-Green-laser-module-tube-DIY-diode_W0QQitemZ320363890390QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a972d06d6
Клас III са позволени за ползване в масовата практика без специални защитини средства.
Ако ти трябват много и евтини и по-мощни, може да се намерят. Имам и верни авери в ибей (верни да се чете като: пазарувал съм от тях, всичко е точно), които продават лазерна техника и може да се договорим.
Извинявай, че пиша в темата, а трябваше да е на ЛС, но има и информация, която би била полезна и за други.

Да добавя ... лазер без оптика си е гола крушка...
Рефлекторите правят паралелен сноп. Лещата има фокус. Демек, точка е само във фокуса. След това ти трябва огледало за да водиш лъча тънък и ред други такива.
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sheki
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2002
Мнения: 425
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Вто Ное 10, 2009 21:56    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.91

лазери да искаш, наскоро си взех от тук един 50мв за 20$, доставката е безплатна!
_________________
http://mikrotik-bg.net/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 1:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблем със стандартите тук... Не се допуска използване на лазери при атракции... Глупава работа(а може и да не е-случаят в Русия май дълго ще държи влага)... За единия проект мина, понеже гарантираме, че поради техническите специфики не е възможно попадане в очите... ама за другия-мъка. За лещата се сетих, че няма да стане и вече няколко часа се тероризирам с лещи и огледалца. Добре, че имам подръка фолио за специални ефекти, с него може и да успея да направя лазероподобно устройство. Проблем е, че ми трябват 18-24 снопа. С един истински лазер и огледала става, но без надежден източник на успореден сноп е почти невъзможна работа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 8:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвай първо на хартия де. И с използване на интернет. Кодови думички:
concave lens
convex lens
collimator
spherical mirror

Представи си следната картинка. Имаш огледало зад источника на светлина. Фар за кола примерно. Получаваш някакъв сноп светлина който в определена точка е приемливо паралелен за твоите нужди. Раздуваш го с вдлъбната леща. На подходящо място слагаш изпъкнала леща и той става паралелен почти в безкрайността. Ако използваш широкоспектърна светлина получаваш дъга заради хроматичните аберации и т.н.

Има софтуери с които всичко това може да се проектира. Примерно LightTools. Има и глезотийски софтуери като OptisWorks, ама последният се оказа, че е ревниво пазен от производителите и даже демо версия или само дистрибутив трудно се намира...

Ако предпочиташ хартията пред живия експеримент в начален стадий на проектиране ... сподели си мъката по някакъв начин Wink
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 9:11    Заглавие: Отговорете с цитат

В момента експериментите са в лабораторни условия-статив с мерна линия, стеги, екран и оптика... Засега съм добре само с постигане на малка сходимост и фокусиране в точка. Базата ми е обънат телескоп. Заради предположението, че е предназначен да "улови" почти паралелен сноп и да го фокусира в точка. Наопаки, би трябвало да направи от точка успореден сноп. Освен всичко друго, е оригинално проектиран да елиминира процесите на разлагане на светлината.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 9:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Наопаки, ама ако иска. Лещите се "просветляват". Това, колкото и странно да звучи на фотографите, е нанасяне на антирефлексно покритие. Обичайно е от едната страна.

Малък жокер. Вземи една лупа която да движиш между окуляра на телескопа и източника на светлина. Може да получиш учудващо добър експеримент. Ама пък да ползваш телескоп май ще дойде скъпо...
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 9:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Скъпо е. Трябват ми много точки... Затова си играя с екрана. Опитвам с някакви по тривиални лещи, за да се включа в цена. Направих и наивен опит да ползвам оптичната система на лазерче, но веднага схванах, че нищо няма да се получи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Сря Ное 11, 2009 9:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Отивам до Еконт. Задръж експериментите до утре сутрин. Междувременно, още един жокер. Потърси по магазините плетачна лупа. Това е една дъска с дифракционна решетка с размери приемрно 20 на 20 сантиметра. Слага се с въженце на врата и ти седи перпендикулярно на гърдите. Тъпа пластмаса. Да е десетина лева. На място с фенерче пробвай да не би да се закваси морето.


Има и едно друго евтино решение за твоя проблем. Топка от елха. Малка. Единствено, трябва с нещо да и пробиеш тънка дупчица. На ход ми идва на акъл с волфрама от аргонов апарат след като е разгрят от дъгата. Температурата ще е предостатъчна за топене на стъкло. Отзад вкарваш светодиод. Следва да получиш лъч с достатъчна интензивност и разумни размери. Пробата ще ти струва левче, а си заслужава.

Нещата са изпратени. Ако за този проект намериш алтернативно решение, ползвай ги за друг. Щом са при теб, броиш ги за лични и се разпореждаш с тях по целесъобразност.
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals