Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за зарядно за li-Ion.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
golemiga6ti
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 30 Мар 2009
Мнения: 61

МнениеПуснато на: Сря Фев 10, 2010 11:06    Заглавие: Отговорете с цитат

До grizzly, давам изхода на R8 накъсо през ампермер към маса и ми дава 680 мА. Батерията държеше преди да ми умре лаптопа около 50 до 1.20 минути зависи как го ползвах. Батериите като ги зареждам на фабричното зарядно след като зареди и я сваля държи между 4.00V и 4.10V.


До charli, завъртях R14 максимално надолу, включих заредена батерия светодиода не светна, започнах да вътя в обратна посока и спрях като светна. Махнах батерията и измерих напрежението 4.99V. После пак сложих заредената, след 15 минути светна, махнах я и иизмерих напрежението на батерията 4.45V. Сега съм сложил разредена - угасен светодиод и чакам да зареди - да светне, май е обратното.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
charli
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 882
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 10, 2010 13:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Объркал съм се: при макс надолу не трябва да свети - батерията не е заредена. Трябва да следиш как нараства напрежението на батерията при заряд и като достигне 4,2 волта да врътнеш потенциометъра така, че светодиодът да угасне. Ако имаш шунт над 2W, 6,17ohm, падът на напрежение ще е 4,2 V - слагаш го вместо батерията и настройваш.
_________________

ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
golemiga6ti
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 30 Мар 2009
Мнения: 61

МнениеПуснато на: Чет Фев 11, 2010 16:37    Заглавие: Отговорете с цитат

След около 2.5 часа с предната постановка светодиода светна, батерията беше позагряла и ми дава напрежение 4.38V. Сега го настроих както казваш с шунт, намерих 6.8ohm 5W сложих го в место батерия и настроих 4.19V. Сега ще ги разредя и пак ще пробвам.


п.с. След настройката с шунта свтодиода изгасна след половин час. После я сложих на другото зарядно и след 2 часа се изключи. После пробвах като закачих волтметъра паралелно на батерията и като стигне (по време на зареждане) 4.20V, да врътна тримера докато светне светодиода което трябва да означава да я изключи но, след като светна я оставих да видя дали остава 4.20 но не продължи да се покачва и на 4.38 го спрях. Беше по загряла - а може и вече да съм я прецакал. А между другото докато чаках намерих из нета още една схема http://img36.imageshack.us/img36/7108/zarqdnoliion.gif
И я нахвърлях на една платка, настроих я по описанието на схемата. Доста повече време се зарежда но при 4.20V светодиода изгасна и напрежението не се покачи, след заряда батерията държеше 4.17V. Май тази е по добра. Има ли начин тази схема да се направи за 2,3 или 4 батерии, като предната?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
charli
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 882
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 11, 2010 20:01    Заглавие: Отговорете с цитат

При 4,2в. въртиш тримера не докато светне, а докато угасне (тогава батерията е изключена от заряд). Времето за заряд на батерията зависи от големината на тока на източника на ток. 680 mA осигурява бързо зареждане, но и бързо скапване на батерията. По новата схема този ток е около 120mA, т.е. 5 пъти по-малък ~ 5 пъти повече време за заряд.
Първата схема си е ок. Увеличи стойността на R8, например на 3,6
_________________

ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
golemiga6ti
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 30 Мар 2009
Мнения: 61

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 15:09    Заглавие: Отговорете с цитат

При 4.20V въртя докато угасне и оставям батерията да видя какво ще стане и пак светва след 3-4 минути, после пак въртя да угасне и след малко пак светва, напрежението става 2.34V и почва да загрява батерията.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 16:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Следиш напрежението и като достигне максималното, което трябва да е завърташ тримера много бавно докато загасне и го оставяш така. Повече не го пипай. Нормално е след известно време да светне пак, понеже след изключване на заряда напрежението започва да спада и като стигне до другия край на хистерезиса на компаратора заряда се включва наново. За малко и пак се изключва. И така се повтаря докато батерията е свързана. Пък ако се включва почти веднага след изключване значи може би хистерезиса е малък.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
charli
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 882
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 18:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Уж проста схема, а се оказва че не е така. Тази схема не е измислена, а по скоро е "натакъмена". Като се задейства защитата от презаряд какво става - батерията се дава накъсо през IRFZ, батерията се разрежда почти в режим накъсо, щом падне напрежението под някакъв праг отново минаваме в режим на заряд и т.н. Демек използвай втората схема и свиркай...
_________________

ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 22:56    Заглавие: Отговорете с цитат

С увеличаването на напрежението на сработване трябва много да внимаваш, защото Li-ion при над 4,3V може да се запали и да стане беля. Ако ще оставяш работещо зарядно без надзор е добре да има защита по температура на акумулаторите. Намали тока (виж долу), защото акумулаторите явно не са предвидени за този заряден ток, или просто са стари и са с увеличено вътр съпротивление.

Това че светодиода светва сравнително бързо, вероятно се дължи на по-големия заряден ток, но това далеч не значи, че акумулатора е зареден. Означава, че напрежението е достигнало 4,2V. Акумулатора все пак има вътрешно съпротивление, поради което при по-висок ток по-бързо достига определено напрежение, но с това не спира да поема заряд.

Заряда, ако не се лъжа, се извършваше на три последователни етапа. Първия етап с константен (и сравнително силен) ток, при втория се задържаше на 4.2V и при третия с малък (или намаляващ) ток. Ако липсва последния етап, не може да се достигне 100% заряд на акумулатора.

Указаното от теб зарядно работи с константен ток и сработва по напрежение. Т.е. както си трябва, но без етап 3. Предполагам, че с него можеш да постигнеш 80-90% заряд на акумулаторите, но трябва да оставиш акумулаторите да поседят малко, нищо че светва светодиода. Те все още поемат заряд, макар и при по нисък ток. Час, два (или колкото там трябва) след като светне диода ще са заредени колкото и на другото зарядно, на което се зареждат по-дълго.

Виж тук: http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

Increasing the charge current does not shorten the charge time by much. Although the voltage peak is reached quicker with higher charge current, the topping charge will take longer.
_________________
Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
golemiga6ti
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 30 Мар 2009
Мнения: 61

МнениеПуснато на: Пет Фев 12, 2010 22:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля да ползвам втората схема само да сменя R4,R6 с едно по мощно 5 ома за да вдигна малко тока на заряд поне 300mA.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals