 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Фев 23, 2010 23:54 Заглавие: |
|
|
| kakво имаш предвид "ширината на отрицателния импулс на мултивибратора " !!!???? импулсите на мултивибратора задаващ честотата /по точно времето между задните фронтове трябва да бъде много по голямо от времето на продължителност на импулса генериран от ЧМ, така да го разбирам ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
fortech Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007 Мнения: 140
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 0:32 Заглавие: |
|
|
ЧМ се превключва от отрицателния фронт на входните импулси.В атача ти давам графика на входните за ЧМ (изходни за мултивибратора) импулси. На единия отрицателен импулс съм сложил символа за обозначение на продължителността , без стойност , само за онагледяване.Та ето тая продължителност трябва да е по-малка от дължината на генерирания от ЧМ импулс ( той е положителен). Ако входния импулс е по-дълъг от генерирания , независимо че времето е изтекло и ЧМ трябва да се превключи , това няма да стане , докато входния импулс не стане с високо ниво . Ако това условие не може по някаква причина да бъде изпълнено , на входа на ЧМ се слага диференцираща верига.
Успех. _________________ Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 13:23 Заглавие: |
|
|
fortech - Благодаря ! Схемата ,която реализирах по посочения от тебе начин работи перфектно за това за което се ползва.
Малко ме обърка с понятието "отрицателен импулс " но разбрах какво имаш предвид ЧМ се стартира по заден /падащ / фронт на импулса и след което за време по малко от продължителността на импулса изработен от ЧМ трябва да се установи в "високо" състояние. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 15:29 Заглавие: |
|
|
Можеше да го направиш както ти казах ,по тази схема
Ra и Rb се заменят с потенциометър със среден извод към общата точка ,а честотата може да си я регулираш променяйки напрежението на 5 извод на 555 ,независимо от Кз .
Pin 5 ( Control Voltage ):
By applying a voltage to this pin, it is possible to vary the timing of the device independently
of the RC network. The control voltage may be varied from 45 to 90% of the Vcc in the
monostable mode, making it possible to control the width of the output pulse independently
of R - C. When it is used in the astable mode, the control voltage can be varied from 1.7V
to the full 15V +Vcc. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 22:29 Заглавие: |
|
|
| ELP чак сега като видях схемата и описанието което си приложил разбрах че може да се реализира и по този начин.Утре ще го опитам - по лесен е за изпълнение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|