| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 23:26 Заглавие: |
|
|
| lenko71 написа: | | emoome е прав. ..... |
Я помислете още малко ...
ПП Ще го обясня съвсем просто , понеже мЪтиматиката е трудно нещо .
1 .Вземаш нагревател 3kW и го включваш за един час ... колко е енергията произвдена от него ( не в Джаули а в kWh ) ?? - отговор 3kWh
2. Същия нагревател го оставяш за половин час - колко е енергията ?? - 1,5 kWh .
3. Пак същия нагревател е включен не половин час , ами 30 мин , но така : 10ms - има , 10ms - няма в продължение на 1 час . (еднополупериодно изправяне) . Та колко е мощността (респективно енергията) в случая ? отговор - мощността пада 2 пъти
ПП2 Само с теория не става , практика си требе 
Последната промяна е направена от milmar на Сря Фев 24, 2010 23:38; мнението е било променяно общо 2 пъти |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Сря Фев 24, 2010 23:36 Заглавие: |
|
|
| irnfried кажи какъв и е проблема на инсталацията ти, че не може да издържи 3kW. Та това са само 13А. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 0:11 Заглавие: |
|
|
milmar, математиката наистина е сложно нещо, но е добре най-напред да си изясниш мерните единици.
W и Wh са различни физически величини.
Направи, малко също толкова прости сметки.
Тъй като въпроса с "кривия" ток е сложен (явно) да започнем с правия.
1.Какво според теб е съпротивлението на нагревател с мощност 1kW предназначен да работи на 100V?
2.През същия нагревател (който надявам се разбираш, че ще е със същото омическо съпротивление тъй като на него му е все едно къде ще бъде боднат) какъв ток ще протече ако бъде захранен с 50V.
3. Каква ще бъде отделената мощност в случая?
П.П. Поразсъждавай и в/у въпроса какво ще е омическото съпротивление (и какъв ток ще тече) на/през нагревател с номинална мощност 1kW предназначен за работа на 200V и друг за същата мощност но за 100V (цифрите са такива за да са по-лесни сметките използвайки пръсти).
Дали ще има разлика? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 0:26 Заглавие: |
|
|
| RC написа: | | ....който надявам се разбираш.... |
Благодаря !
Въпроса по темата е друг все пак ... колко ще е в крайна сметка мощността ?
| RC написа: | .... математиката наистина е сложно нещо, но е добре най-напред да си изясниш мерните единици.
W и Wh са различни физически величини...... |
Ако прочетеш поста ми пак , ще видиш че са ми ясни .
ПП : имаш "право" напрежение 10V , резистор 10 Ом , ток 1А .
Включваш го през ШИМ със запълване 50% , честота - без значение ...
Колко ще е мощността ?
ПП2 : математика колко ще е ефективната стойност на това фактически променливо напрежение (при горния случай с ШИМа) ? - няма да е 5 V .... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zapad Опитен потребител


Регистриран на: 04 Фев 2005 Мнения: 3010
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 1:04 Заглавие: |
|
|
milmarако искаш през един час го включвай този нагревател,ако искаш през полови ,даже и през 10ms ,мощността на нагревателя е винаги една и съща в момента на работа.Както спомена по-горе RC, не бъркай W и Wh или kW и kWh _________________ който не знае закону на ому да си оди у дому |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 1:09 Заглавие: |
|
|
| zapad написа: | | ....мощността на нагревателя е винаги една и съща в момента на работа..... |
От това произлизат и останалите ми изводи .
Извинявам се ако някого съм засегнал , аз се оттеглям от писането в тази тема ..... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
todortv Опитен потребител

Регистриран на: 01 Мар 2008 Мнения: 190
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 7:57 Заглавие: |
|
|
| lenko71 написа: | | Но при еднополупериоден изправител (един диод) площта заградена от полупериодите (и на напрежението и на тока) за един период ще бъде два пъти по малка, просто защото единият полупериод липсва. От там нататък лесно може да се сметне че произведението на двете величини ще бъде четири пъти по-малко. |
Това е отговора. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:14 Заглавие: |
|
|
Казах , че няма да пиша , но вие продължавате да се излагате .
Първото , което ми попадна в Гоглето :
тук
Четете най-вече на стр. 253 в таблица 6.1 предпоследния ред и стига глупости вече . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:22 Заглавие: |
|
|
| milmar написа: | ...Четете най-вече на стр. 253 в таблица 6.1 предпоследния ред и стига глупости вече . |
Ами прочети го ти внимателно най-накрая.
След като напрежението е 2 пъти по-малко, а то участва на квадрат - колко пъти ще е по-малка мощността? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:23 Заглавие: |
|
|
| RC написа: |
Ами прочети го ти внимателно най-накрая...
|
А колко е Um при ефективно 220 V ... ?
Приблизително 310 V
Сега ти смятай , защото аз вече нямам сили !!!
ПП
Аз това съм го учил преди бая години , но има момчета във форума дето сега са по-пресни ... , някои ги познавам , но не взеха отношение 
Последната промяна е направена от milmar на Чет Фев 25, 2010 8:27; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|