Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Боилер дипломат от 3000w на 2000w
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

lenko71 написа:
emoome е прав. .....


Я помислете още малко Laughing ...

ПП Ще го обясня съвсем просто , понеже мЪтиматиката е трудно нещо Wink .

1 .Вземаш нагревател 3kW и го включваш за един час ... колко е енергията произвдена от него ( не в Джаули а в kWh Wink ) ?? - отговор 3kWh

2. Същия нагревател го оставяш за половин час - колко е енергията ?? - 1,5 kWh Wink .

3. Пак същия нагревател е включен не половин час , ами 30 мин Laughing , но така : 10ms - има , 10ms - няма в продължение на 1 час . (еднополупериодно изправяне) . Та колко е мощността (респективно енергията) в случая Razz ? отговор - мощността пада 2 пъти Wink


ПП2 Само с теория не става , практика си требе Razz


Последната промяна е направена от milmar на Сря Фев 24, 2010 23:38; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 23:36    Заглавие: Отговорете с цитат

irnfried кажи какъв и е проблема на инсталацията ти, че не може да издържи 3kW. Та това са само 13А.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 0:11    Заглавие: Отговорете с цитат

milmar, математиката наистина е сложно нещо, но е добре най-напред да си изясниш мерните единици.
W и Wh са различни физически величини.
Направи, малко също толкова прости сметки.
Тъй като въпроса с "кривия" ток е сложен (явно) да започнем с правия.
1.Какво според теб е съпротивлението на нагревател с мощност 1kW предназначен да работи на 100V?
2.През същия нагревател (който надявам се разбираш, че ще е със същото омическо съпротивление тъй като на него му е все едно къде ще бъде боднат) какъв ток ще протече ако бъде захранен с 50V.
3. Каква ще бъде отделената мощност в случая?

П.П. Поразсъждавай и в/у въпроса какво ще е омическото съпротивление (и какъв ток ще тече) на/през нагревател с номинална мощност 1kW предназначен за работа на 200V и друг за същата мощност но за 100V (цифрите са такива за да са по-лесни сметките използвайки пръсти).
Дали ще има разлика?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 0:26    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
....който надявам се разбираш....


Благодаря Smile !

Въпроса по темата е друг все пак ... колко ще е в крайна сметка мощността ?

RC написа:
.... математиката наистина е сложно нещо, но е добре най-напред да си изясниш мерните единици.
W и Wh са различни физически величини......


Ако прочетеш поста ми пак , ще видиш че са ми ясни Smile .

ПП : имаш "право" напрежение 10V Wink , резистор 10 Ом , ток 1А .
Включваш го през ШИМ със запълване 50% , честота - без значение ...
Колко ще е мощността ?
ПП2 : математика Wink колко ще е ефективната стойност на това фактически променливо напрежение (при горния случай с ШИМа) ? - няма да е 5 V ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zapad
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Фев 2005
Мнения: 3010

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 1:04    Заглавие: Отговорете с цитат

milmarако искаш през един час го включвай този нагревател,ако искаш през полови ,даже и през 10ms ,мощността на нагревателя е винаги една и съща в момента на работа.Както спомена по-горе RC, не бъркай W и Wh или kW и kWh
_________________
който не знае закону на ому да си оди у дому
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 1:09    Заглавие: Отговорете с цитат

zapad написа:
....мощността на нагревателя е винаги една и съща в момента на работа.....


От това произлизат и останалите ми изводи .

Извинявам се ако някого съм засегнал , аз се оттеглям от писането в тази тема .....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todortv
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Мар 2008
Мнения: 190

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 7:57    Заглавие: Отговорете с цитат

lenko71 написа:
Но при еднополупериоден изправител (един диод) площта заградена от полупериодите (и на напрежението и на тока) за един период ще бъде два пъти по малка, просто защото единият полупериод липсва. От там нататък лесно може да се сметне че произведението на двете величини ще бъде четири пъти по-малко.

Това е отговора.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:14    Заглавие: Отговорете с цитат

todortv написа:
...


Казах , че няма да пиша , но вие продължавате да се излагате Shocked .
Първото , което ми попадна в Гоглето :
тук
Четете най-вече на стр. 253 в таблица 6.1 предпоследния ред и стига глупости вече Wink .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:22    Заглавие: Отговорете с цитат

milmar написа:
...Четете най-вече на стр. 253 в таблица 6.1 предпоследния ред и стига глупости вече Wink .

Ами прочети го ти внимателно най-накрая.
След като напрежението е 2 пъти по-малко, а то участва на квадрат - колко пъти ще е по-малка мощността?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Фев 25, 2010 8:23    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:

Ами прочети го ти внимателно най-накрая...


А колко е Um при ефективно 220 V ... ?
Приблизително 310 V Wink
Сега ти смятай , защото аз вече нямам сили !!!

ПП
Аз това съм го учил преди бая години , но има момчета във форума дето сега са по-пресни ... , някои ги познавам , но не взеха отношение Wink


Последната промяна е направена от milmar на Чет Фев 25, 2010 8:27; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals