 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
After_Dark Опитен потребител

Регистриран на: 23 Сеп 2005 Мнения: 474 Местожителство: Бургас
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 11:14 Заглавие: |
|
|
"Напряжение постоянного подзаряда 2,23±0,01 В/Эл достаточно для полного заряда батареи после разряда."
http://novak.su/opzs.php
За всеки случай питай производителя.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 11:55 Заглавие: |
|
|
nhadjinikolov Добре е първо да почетеш а писано в нета много. Може и от
[url=http://www.sunenergy.bg/docs/sun/foto_park_project.ppt#256,1,Как се прави предварителен проект за соларен фотоволтаичен парк]тук[/url]
да започнеш а и ако напишеш фотоволтаици GOOGLE се надявам да ти просветне малко. А фирми които да продават оборудване и фотоволтаици има много и не отказват съдействие при проектиране на фотоволтаичния парк. Виждам че нямаш никаква представа от материята след като максималните ток и напрежение ги третираш като типични или средни което е напълно погрешно.
Оправи си линка  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nhadjinikolov Нов потребител


Регистриран на: 29 Авг 2009 Мнения: 26
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 13:58 Заглавие: |
|
|
Петров,
Малко бъркаш идеята ми. Аз няма да правя парк, а ще сложа 3 панела на покрива на вила. Линка, който си ми дал не помага с абсолютно нищо, тъй като проблема не е погледнат в технически аспект, а в маркетингов(макари и това да не е най-точното опредление). Няма да избирам място, тъй като нямам варианти. Няма да си избивам парите и да печеля, тъй като това е за съботно-неделно развлечение.
Разбирам, че не съм от най-добре обесняващите, но все пак не е крайно неразбираемо. До сега е имало 2 поста по въпроса ми за Charge Controller на настоящите батериини клетки, за които благодаря на авторите им.
Сега по темата:
Гледам на максималния ток, като типичен, тъй като в един прекрасен юлски следобед се очаква, този ток да е типичен за поне 3 часа.
Аз не съм наясно каква би била реакцията на акумулаторите, при продължително зареждане на такъв ток, затова питам. Това е форум и това му е идеята, нали?
Знам, че Гугъл би ми предоставил много информация, но от това, което съм изчел досега не съм намерил отговор на мойте въпроси, а аз нямам часове наред свободни, за да уча И това. Затова питам.
Да, нямам много представа от силова електроника и се обърнах към Вас.
И все пак някой ще се намери ли да отговори на въпросите от предния ми пост?
Приказката за американския, грузинския и българския форум е мнооого вярна... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
penkeler Опитен потребител

Регистриран на: 12 Ное 2006 Мнения: 338 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 15:10 Заглавие: |
|
|
| nhadjinikolov написа: | | въпроса ми за Charge Controller на настоящите батериини клетки |
Не мисля, че Charge Controller трябва има "специално" отношение към всяка батерия, а по скоро да контролира процеса на заряд, който за различните видове батерии не е прекалено-много различен и обикновено е даден от производителя.В твоя случай, най важните моменти са да се наблюдава:
1)Включване на фотоволтаика към батерия да става когато напрежението му е надвишило с определена стойност напрежението на батерията, за да не се превърне фотоволтаика в товар на батерията.
2)Да се ограничи възможността да нараства напрежението на батерията над стойностите зададени от производителя.
Пределно ясно е, че с проект като твоя не може да се осигури оптимален режим на експлоатация (заряд/разряд) на батериите, така, че компромисите са неизбежни, а рисковете (срока на експлоатация на батериите) са за твоя сметка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nhadjinikolov Нов потребител


Регистриран на: 29 Авг 2009 Мнения: 26
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 16:12 Заглавие: |
|
|
Да, ясно е, че не може да се постигне с моите възможности оптимум, но все пак не бих искал да ги опукам за 5-6 години, като производителя им дава 15
Иначе в бързината грешно съм се изразил - исках да кажа акумулатора като цяло.
1) за това се слагат диоди и то на всяка верига от волтаици. Иначе дори и да ги няма диодите, това си е част от програмата на контролера
Попадна ми и една статия вчера, където авторът е включил и вентилатор, който отвежда изпаренията при заряд. Трябва ли да ме притеснява факта, че клетките, които са на разположение са затворени(с капачка) и дали при позициониране не трябва да се отварят?
Един от забравените от мен въпроси: При каква температура на клетката може да става дума за прегряване? Мисля да не чакам киселината да заври, но един-два термодатчика, предполагам биха били добре  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 16:22 Заглавие: |
|
|
| Мисля, че никакъв контролер не е необходим. Фотоволтаиците нямат фиксирано напрежение, то варира от това какъв ток се черпи. 10Ампера е едва 4% от капацитета на акумулатора и в никакъв случай не може да заври, прегрее и т.н. Поразреден акумулатор няма да позволи напрежението върху него да мине 13Волта в продължение на 10 дни по три часа максимална слънчева радиация.... Най-много един компаратор който евентуално да спре заряда, ако напрежението по някаква невероятна случайност мине 15 Волта...Ако все пак панела осигурява по 4 часа 10Ампера дневно то трябва да се внимава как се разрежда акумулатора за 5 дена в него ще са влезли 200А/ч енергия и сътветно толкова може да се ползва. Айде още един компаратор, който да изключва акумулатора от консуматорите при напрежение 10.8Волта върху него.... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nhadjinikolov Нов потребител


Регистриран на: 29 Авг 2009 Мнения: 26
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 17:26 Заглавие: |
|
|
15 волта не са ли множко за по-чувствителната електроника, като телевизор и радио, които са замислени за 12  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 17:51 Заглавие: |
|
|
| 14.4 Волта е максималното напрежение върху зареден "до дупка" оловно- кисел акумулатор, веднага след спиране на тока на заряда и малка консумация напрежението се установява на 12.8Волта и е такова в по голямата част от изчерпването на капацитета. Не са мнопго 14 Волта за електроника разчетена да работи на 12 .... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
penkeler Опитен потребител

Регистриран на: 12 Ное 2006 Мнения: 338 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 17:58 Заглавие: |
|
|
| nhadjinikolov написа: | | ...авторът е включил и вентилатор, който отвежда изпаренията при заряд... |
Този тип батерии ( OPzS) са "мокри" батерии и вентилацията, ако не принудителна, то поне естествена (отдушник) е задължителна понеже се отделят взривоопасни газове при заряд. Според мен, за подобни цели, по удачни са гелови, или AGM батерии, но това е въпрос на избор.
За батериите OPzS има специални вентили от производителя които се поставят на мястото на капачките.
Относно температурата на елементите мисля, че няма защо да се притесняваш, защото голямо повишаване на температурата, при такъв капацитет на батерията, може да се получи при такава големина на тока, която не можеш да осигуриш с тези фотоволтаици. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nimi Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 475
|
Пуснато на: Съб Мар 06, 2010 18:02 Заглавие: |
|
|
Аз ли се бъркам или според пройзводителя капацитета на посочените елементи е 200Ah а не 400? _________________ Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|