Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

аудио озвучаване
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Апр 2004
Мнения: 131
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 14:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще ти задам няколко въпроса на които като си отговориш ще разбереш с колко непосилна задача си се захванал.
1 MP3-ките пускат ли честоти под 40Hz - надали такива евентуално можеш да получиш от оригинален аудио диск, а дали CD-то на компютъра ти ще ги изчете и възпроизведе - също не знам(не съм запознат в интерес на истината но се замисли по въпроса).
2. въпросната ти звукова карта може ли да възпроизведе под 40Нz ако не е някоя от 100 долара също се съмнявам. или ако евентуално пусне 20Нz то с какво затихване ще е. ако си с вградена карта направо забрави. виж някой хубав креатив може и да успее.
3. А въпросния интегрален усилвател ще пусне ли под 40Нz и ако пусне с какво затихване ще ги пусне.и като имаш предвид горните въпроси идващият сигнал към усилвателя ще е вече с някакво затихване и то ще се натрупа и насложи към затихването на усилвателя или затихване с 3dB заради МР3 и още толкова заради картата и още толкова заради усилвателя и получаваш на изхода вече 9dB затихване за честота 20Нz и почти никакво при 40Нz.Проблема може да се реши евентуално с един филтър които да усилва ниските за сметка на високите честоти.
4. До колкото съм чел по въпроса за тонколони то за да конструираш една кутия трябва да знаеш резонансната честота на говорителя в свободното пространство(това е честотата при която говорителя има най голямо съпротивление или за 4 омов говорител от порядъка на 10~20 ома но това сигурно го знаеш щом си си мерил резонанса) и кутията която смяташ трябва да я сметнеш за честота по висока от резонансната на говорителя или за 40Нz правиш кутията най-малко за 45Нz.или мечтаните 16Нz ще ги постигнеш с говорител чиито резонанс е 10Нz. но ако говорителя е с 10Нz резонанс то той ще има много тясна лента на пропускане а именно 15~60Нz и съответно ще ти трябва втори буфер които да вади честоти 50~120Нz.Имай предвит и това че ако зорлем накараш коворителя да свири на чесотота под резонансната му то при нея той също ще има няколко пъти затихване.Та в общи линии с по евтини части (колони, усилвател и ръчно направени кутии) си е постижение ако изавдиш 25~30Нz. и за всеки херц по надолу плащаш доста кинти. един хубав говорител си струва на 100 150 лева както каза колегата по горе. а както казах по горе дори и да го направиш да пуска 16Нz то мр3-ката няма да ги извади.Това според мен е тъжната истина маймуни с трици не може да храним.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Фев 2005
Мнения: 206
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 20:18    Заглавие: Отговорете с цитат

miro_m написа:
Ще ти задам няколко въпроса на които като си отговориш ще разбереш с колко непосилна задача си се захванал.
1 MP3-ките пускат ли честоти под 40Hz - надали такива евентуално можеш да получиш от оригинален аудио диск, а дали CD-то на компютъра ти ще ги изчете и възпроизведе - също не знам(не съм запознат в интерес на истината но се замисли по въпроса).
2. въпросната ти звукова карта може ли да възпроизведе под 40Нz ако не е някоя от 100 долара също се съмнявам. или ако евентуално пусне 20Нz то с какво затихване ще е. ако си с вградена карта направо забрави. виж някой хубав креатив може и да успее.
3. А въпросния интегрален усилвател ще пусне ли под 40Нz и ако пусне с какво затихване ще ги пусне.и като имаш предвид горните въпроси идващият сигнал към усилвателя ще е вече с някакво затихване и то ще се натрупа и насложи към затихването на усилвателя или затихване с 3dB заради МР3 и още толкова заради картата и още толкова заради усилвателя и получаваш на изхода вече 9dB затихване за честота 20Нz и почти никакво при 40Нz.Проблема може да се реши евентуално с един филтър които да усилва ниските за сметка на високите честоти.
4. До колкото съм чел по въпроса за тонколони то за да конструираш една кутия трябва да знаеш резонансната честота на говорителя в свободното пространство(това е честотата при която говорителя има най голямо съпротивление или за 4 омов говорител от порядъка на 10~20 ома но това сигурно го знаеш щом си си мерил резонанса) и кутията която смяташ трябва да я сметнеш за честота по висока от резонансната на говорителя или за 40Нz правиш кутията най-малко за 45Нz.или мечтаните 16Нz ще ги постигнеш с говорител чиито резонанс е 10Нz. но ако говорителя е с 10Нz резонанс то той ще има много тясна лента на пропускане а именно 15~60Нz и съответно ще ти трябва втори буфер които да вади честоти 50~120Нz.Имай предвит и това че ако зорлем накараш коворителя да свири на чесотота под резонансната му то при нея той също ще има няколко пъти затихване.Та в общи линии с по евтини части (колони, усилвател и ръчно направени кутии) си е постижение ако изавдиш 25~30Нz. и за всеки херц по надолу плащаш доста кинти. един хубав говорител си струва на 100 150 лева както каза колегата по горе. а както казах по горе дори и да го направиш да пуска 16Нz то мр3-ката няма да ги извади.Това според мен е тъжната истина маймуни с трици не може да храним.

Да ти отговоря аз нещо. Всичко, което си написал е разбира се правилно и вярно, но до някъде. Със сигурност звук и от сравнително посредствена звукова карта може да ти извади тези честоти, а за говорител може да си намериш и за 40-50 лв, но български. Пример е ВКН 1221 при 100 ватовите - дават му резонансна честота 70 херца, но това не значи, че по-надоли го няма никакъв. Доста слиза резонансната честота с подходящ обем. Спокоино мога да ти кажа че ще го накарам да извади и 20-25херца. В момента аз лично имам едно говорителче българско за 40лв. 25 см, паспортна мощност-стотина вата и обем от 60 литра на озвучителното тяло. Гарантирам ти, че слизам с него и в инфра звука, нищо не чуваш а пода и прозорците се тресат.
_________________
BE ON EDGE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Фев 2005
Мнения: 206
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 20:54    Заглавие: Отговорете с цитат

kd 503 написа:
Означава ли това че моята кутийка 20мм пдч
височина 53 см
широчина 45 см
дълбочина 51 см

бас рефлекс диаметър 10см дължина 10см.
може с една 12ка да изкара под 35 хц и 30 хц да се чуват както 60 примерно според басбокса кутията ми има резонанс 35 хц и никак не свири зле обаче наскоро слушах в една кола ииии Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes и след като се прибрах в къщи моята музичка ми се стори като мултимедййни колонки Evil or Very Mad

Отговор: Говорителя е от голямо значение, ако имаш меко окачване на самата мембрана ще ти свърши работа. Имаш към 80 литра обем, което мисля е задоволително и достатъчно за една 12-ка. Бас рефлекса, обаче може да се окаже малко къс, и за това да се погасяват двете звукови вълни(едната ти се създава от предната част на мембраната а другата от задната, която е затворена в обема). Целта на басрефлекса е да предизвика закъснение на тази която е вътре със 180 градуса, което е идеалния вариант, и да излезе в фаза с следващата която е предизвикана от предната част на мембраната. Реално обаче трудно е постижимо, на практика се стреми да се добливи максимално до 180, и се постига само в тесен диапазон на ниските честоти. Колкото се изисква по ниска резонансна честота от басрефлекса, толкова и самата лента в която той оказва своя ефект се стеснява.
П.С. Не прави съпоставки от това как се чува в автомобил, там средата в която се разпространява звука е друга. Пробвай и твоето озвучително тяло в кола и тогава ще видиш. Най-зависи и от това каде в стаята си разположил самата тонколона. Предлагам ти ако не е в някой ъгъл на стаята, премести го там и ще усетиш разликата. Ако в самата кутия нямаш по стените звукопоглъщащ материал(киче, може да се ползва и друго) това също те отдалечава от 35 херца.
_________________
BE ON EDGE


Последната промяна е направена от Vladi на Вто Мар 29, 2005 21:03; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hacko
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 25 Сеп 2003
Мнения: 18

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 21:01    Заглавие: още едно въпросе? Отговорете с цитат

оки доки схванах толкова колкото ми трябваше , но имам още едно въпросче, а то е следното
1: казвали са ми че със самото захранване което е стандартно мрежово ще имам известни проблеми щото с негова помощ ще ми базика звука -демек ако искам да постигам по ниски тонове под 50 херца от самото заьранване ще се просмуква по малко и ще ми влошава звуковата картина
трябва да се захвана с импулсно захранване
2: сега до 2 седмици ще се сдобия с транзисторен усилвател на хоби кит май беше който са ми го подкарали малко разяснения
реална мощност 100 Вата
честотен обхват от 20 херца до 20 000 херца

кажете ми с какво са по слециални тези усилватели които се ползват специално за суббуфери

и като се има предвид че касата я обръщам с гръб към стаята /лице към външната част на панела/
не от качество а щото ако е на обратно ще загази телевизора ми
представяте ли си че ако е на по малко от 50 см разстоянието на колоната спрямо телевизора стават петна

долната честота по ниска ли е ?какво

и ас си бях много навит за огромни говорители ама като им видех на един два вида какви каси/то направо ракли/ се уплаших
така че мястото ми предостава възможност да постава каса с размер
широка - 35 /максимално 40/см
дълбока - 45/максимално 50/см
а височината колкото доиде до тавана има 260 см.
Laughing Laughing Laughing


дайте ми некакви идеи за да постигна тва за което съм почнал да пиша в този форум с малка колона добро качество при ниските/прекалено ниските/ честоти
щото мястото ми е такова което писах малко по горе а и имам и тв което в момента се намагниства ако колоната ми е на по близко ама след като я обърнах с гръб към стаята и се оправи проблема ми
да залойа ли на кар-аудио суббасс
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Hacko
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 25 Сеп 2003
Мнения: 18

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 21:10    Заглавие: цитирам :))) Отговорете с цитат

Vladi написа:
kd 503 написа:
Означава ли това че моята кутийка 20мм пдч
височина 53 см
широчина 45 см
дълбочина 51 см

бас рефлекс диаметър 10см дължина 10см.
може с една 12ка да изкара под 35 хц и 30 хц да се чуват както 60 примерно според басбокса кутията ми има резонанс 35 хц и никак не свири зле обаче наскоро слушах в една кола ииии Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes и след като се прибрах в къщи моята музичка ми се стори като мултимедййни колонки Evil or Very Mad

Отговор: Говорителя е от голямо значение, ако имаш меко окачване на самата мембрана ще ти свърши работа. Имаш към 80 литра обем, което мисля е задоволително и достатъчно за една 12-ка. Бас рефлекса, обаче може да се окаже малко къс, и за това да се погасяват двете звукови вълни(едната ти се създава от предната част на мембраната а другата от задната, която е затворена в обема). Целта на басрефлекса е да предизвика закъснение на тази която е вътре със 180 градуса, което е идеалния вариант, и да излезе в фаза с следващата която е предизвикана от предната част на мембраната. Реално обаче трудно е постижимо, на практика се стреми да се добливи максимално до 180, и се постига само в тесен диапазон на ниските честоти. Колкото се изисква по ниска резонансна честота от басрефлекса, толкова и самата лента в която той оказва своя ефект се стеснява.
П.С. Не прави съпоставки от това как се чува в автомобил, там средата в която се разпространява звука е друга. Пробвай и твоето озвучително тяло в кола и тогава ще видиш. Най-зависи и от това каде в стаята си разположил самата тонколона. Предлагам ти ако не е в някой ъгъл на стаята, премести го там и ще усетиш разликата. Ако в самата кутия нямаш по стените звукопоглъщащ материал(киче, може да се ползва и друго) това също те отдалечава от 35 херца.
Laughing

ами ас съм го сложил на такова място / почти ъгъл/ама секцията ми пречи за самия ъгъл и когато си легна на леглото а то се намира ж срещуположния ъгъл спрямо колоната ниските са толкова засилени че ако съпоставя система SONY-RG 444 С ТРИТЕ КОЛОНКИ баса ми е силен че парче хартия която стърчи на бюрото вибрира ама когато падне честотата под 50 Херца криви -мамката си трака- че все едно казва буквата рррррррррррррррррррррррррр
щото на входа както писах в началото имам активен филтър които пропуска от да кажем 35 херца до 200 или 250 ама мога да го променям и понагоре и понадоло горната граница на пропускане
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Фев 2005
Мнения: 206
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Вто Мар 29, 2005 21:20    Заглавие: Re: още едно въпросе? Отговорете с цитат

Hacko написа:
оки доки схванах толкова колкото ми трябваше , но имам още едно въпросче, а то е следното
1: казвали са ми че със самото захранване което е стандартно мрежово ще имам известни проблеми щото с негова помощ ще ми базика звука -демек ако искам да постигам по ниски тонове под 50 херца от самото заьранване ще се просмуква по малко и ще ми влошава звуковата картина
трябва да се захвана с импулсно захранване
2: сега до 2 седмици ще се сдобия с транзисторен усилвател на хоби кит май беше който са ми го подкарали малко разяснения
реална мощност 100 Вата
честотен обхват от 20 херца до 20 000 херца

кажете ми с какво са по слециални тези усилватели които се ползват специално за суббуфери

и като се има предвид че касата я обръщам с гръб към стаята /лице към външната част на панела/
не от качество а щото ако е на обратно ще загази телевизора ми
представяте ли си че ако е на по малко от 50 см разстоянието на колоната спрямо телевизора стават петна

долната честота по ниска ли е ?какво

и ас си бях много навит за огромни говорители ама като им видех на един два вида какви каси/то направо ракли/ се уплаших
така че мястото ми предостава възможност да постава каса с размер
широка - 35 /максимално 40/см
дълбока - 45/максимално 50/см
а височината колкото доиде до тавана има 260 см.
Laughing Laughing Laughing


дайте ми некакви идеи за да постигна тва за което съм почнал да пиша в този форум с малка колона добро качество при ниските/прекалено ниските/ честоти
щото мястото ми е такова което писах малко по горе а и имам и тв което в момента се намагниства ако колоната ми е на по близко ама след като я обърнах с гръб към стаята и се оправи проблема ми
да залойа ли на кар-аудио суббасс

Това за мрежовия трансформатор май някой те е излъгал и се е опитал само да те затрудни с реализиране на импулсни захранвания, които ако не са качествени, ще е по зле работата. Стига да е достатъчно мощен трансформатора за да ти храни усилвателя ще ти върши работа.
Ако си направиш сам "касата", както трябва няма да имаш нужда от кар-суббас.
_________________
BE ON EDGE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Апр 2004
Мнения: 131
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2005 8:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:

Да ти отговоря аз нещо. Всичко, което си написал е разбира се правилно и вярно, но до някъде. Със сигурност звук и от сравнително посредствена звукова карта може да ти извади тези честоти, а за говорител може да си намериш и за 40-50 лв, но български. Пример е ВКН 1221 при 100 ватовите - дават му резонансна честота 70 херца, но това не значи, че по-надоли го няма никакъв. Доста слиза резонансната честота с подходящ обем. Спокоино мога да ти кажа че ще го накарам да извади и 20-25херца. В момента аз лично имам едно говорителче българско за 40лв. 25 см, паспортна мощност-стотина вата и обем от 60 литра на озвучителното тяло. Гарантирам ти, че слизам с него и в инфра звука, нищо не чуваш а пода и прозорците се тресат.

По принцип резонанса в свободното пространство е един а в кутия се променя но винаги по нагоре в честотите не можеш да постигнеш ефекта резонанс 40Hz в свободното пространство а в кутия 35Hz да речем винаги е по нагоре. А относно бългърските говорители - да доста са добри няма спор бг басът 12" 100вата му дават резонанс на 25Hz и струва 50лв и свири перфектно еднствения им недостатък е хартиената мембрана.И по принцип под честотен диапазон на системата се има предвид следното - взима се амплитудно честотната характеристика и там където усилването спадне с 3dB се казва че това е долна(респективно горна) гранична честота, не че няма да вади по ниските или по високите тонове но ги вади с по голямо затихване и имайки предвит че говорителя почва да речем от 40Hz би следвало под тях да не се подава нищо защото говорителя няма да свири правилно и ще криви не че няма да свири и затова при активните филтри за буферите се слага лолпас и хайпас филтри единия реже отдолу честотите под най ниската за говорителя а другата ограничава високите, за буфер между 80~120Hz за да не се пъне говорителя да свири неща коите не може да искара добре(не че няма да ги искара) освен това да речем един говорител 100вата които свири от 40Hz нагоре и ти му пуснеш 20Hz то при 50вата(примерно) вече ще криви демек не можеш да му използваш цялата мощност слезнеш ли под 40Hz. пък и да аз казах че може да се постигнат 25Hz но ако се нелъжа човека говореше за 16Hz. Smile
И друго нещо се сещам като имаш говорител с резонанс 40Hz и го писнеш да свири на 20Hz (при еднаква входна мощност идваща от усилвателя за всички честоти) то какво се получава говоритебят създава звуково налягане с една сила при 20 и 60Hz а при 40Hz с друга и то много по малка поради простата причина че при ризонанса съпротивлението му е с няколко пъти по голямо отколкото при другите честоти и съответно звуковото налягане е също толкова пъти по слабо-та трябва да си направиш такъв филтър че в въпросната честота да подава някълко пъти по голяма мощност която да компенсира резонанса.

PS: моя буфер в къщи също пуска по ниски честоти от желаното и т.н. неща които съм описал като вредни самият аз съм ги приложил в къщи но по принцип не се прави така и затова като чуеш нещо марково и то звучи различно и в общия случай доста по приятно Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2005 10:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Vladi, при усилване на сигнал със близка или по- ниска честота от мрежовата се получава модулиране на изходния сигнал със смущенията, породени от разряда на филтриращия кондензатор. За ниска честота ще ти е небходим кондензатор с по- голям капацитет.
Но като цяло едва ли ще усетиш промяна на звука, просто баса става по- добър
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Сеп 2004
Мнения: 520
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2005 12:27    Заглавие: Отговорете с цитат

значи зада подсили баса трябва демпващ матерял Question аз и без него след мнооооого ама много старателно наместване в ъгъла чувам около 35 хц и то колоната набляга на тях абе с две думи набляга яко на тях Very Happy панела дава отклонение около 1мм в средата при мощност 35 вата
а пречи ли че рефлекса е от противоположната страна на говорителя но над неговото ниво и фактически рефлекса е насочен към ъгъла а говорителя към мен Idea
_________________
Усилването на електрически сигнали е основен процес в радиоелектрониката!
i love massive ridiculous bass
Atlanta Georgia U.S.A. the real hip-hop !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Фев 2005
Мнения: 206
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2005 17:49    Заглавие: Отговорете с цитат

bobykafe написа:
Vladi, при усилване на сигнал със близка или по- ниска честота от мрежовата се получава модулиране на изходния сигнал със смущенията, породени от разряда на филтриращия кондензатор. За ниска честота ще ти е небходим кондензатор с по- голям капацитет.
Но като цяло едва ли ще усетиш промяна на звука, просто баса става по- добър

bobykafe, това на мене ми е ясно, просто му предложих да не се занимава с импулсни захранвания а да си кара с мрежовия траф.
_________________
BE ON EDGE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov