Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Хард диск DiamondMax

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Сря Апр 13, 2005 23:36    Заглавие: Хард диск DiamondMax Отговорете с цитат

Преди няколко месеца си взех Хард Диск Diamond Max-120GB;8MB Keш.Ползвам го като втори диск за филми и музика но е разцепен на 2 и единият дял е активен.Разделях го с Partition Megic.За разлика от основния ми диск който е 20 Гб този грее доста и като се обърниш към него в първия момент хърка като флопи.Не толкова силно но все пак доста дразнещо.Не зная дали това е нормално или диска има някакъв фабричен дефект.Ще съм ВИ много благодарен ака някой ми каже за какво става дума Idea Idea
Върнете се в началото
YoggA
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2004
Мнения: 99
Местожителство: IMS

МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2005 1:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре е под хард диска да сложиш един 80 мм вентилатор, включен на 7 волта ...
Те Максторите обичат нещо да им духа отдолу, ... че да им е кеф ... Embarassed

Или да си купиш готов охладител за хард-дискове - продават ги ... обикновенно са с два вентилатора по 40 мм всеки ... но са по-шумни ... Предимството им е по-лесния монтаж ...

Провери си колко волта ти дава захранването на +12 волта ... с мултимер, за по-сигурно, защото датчиците на дъното често мерят грешно ...
Ако е над 12.5-12-6 волта - мисли за смяна на захранването с по-качествено ... или в краен случай - сложи дву-амперов силициев диод на жълтия кабел /+12V/ ... че да свали 0.6-0.7 волта ...
Добре е напрежението на +12 волта, реално да е 11.6 - 12.2 волта ...

Като мериш - на два етапа:
1. Включен комп, не натоварен;
2. Включен комп, макс. натоварен процесор, памет, дъно ...
Например - при пусната програна за тест при макс. натоварване:
- доста добра за тест на памет (и процесор/дъно) - S&M http://www.testmem.nm.ru/soft.htm
- друга по-прецизна програма за памет, процесор и дъно: Prime95 http://www.mersenne.org/freesoft.htm

Възможно е при натоварвне +12 волта да станат доста високи, което е лошо ... зависи дънната платка кое напрежение основно ползва - дали +5 или +12 волта ... и показва доколко захранването е читаво ...

А за шума - ако е SATA диска - да, шумнички са ... по-шумни са в сравнение със същия модел, който не е Сериен АТА /SATA/...

[ЕДИТ]
Диска ти има датчик за температура.
Може да видиш температурата в SMART ... или си инсталирай MBM5, или SpeedFan ... и т.н.
Но доколко показанието е истинско ... Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Patil ot Diamondmax
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2005 10:34    Заглавие: Re: Хард диск DiamondMax Отговорете с цитат

При мен изкара точно 9 месеца и се скапа. Добре, че имаше бекъп. После се поразрових из нета и се оказа че тези дискчета са едни от най-ненадежните - Дел ги слагали в офис компютрите но се наложило да сменят доставчика - електрониката прегрява и се дъни (имаше някъде и инструкция за ремонт на разни дефекти но какъв е смисъла след като пак ще се издъни). Да слагаш вентилатор на диск от този клас е нелепо - по-добре го смени за друга марка. Уестърните не са лоши.
Върнете се в началото
захранване
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2005 11:09    Заглавие: Отговорете с цитат

12.6V e OK, PC захранването стабилизира само 5те волта а останалите са пропорционални. Пропорциите обаче са сметнати различно в зависимост от компонентите в захранването. Ако производителят е спестил от диаметъра на вторичните намотки и кондензатори вдига съответно нестабилизираните напрежения за да може при пълно натоварване да са в нормата. Изводът е не да си купуваме най-скъпото захранване (тъпо е да дадеш 80$ за захранване ако останалото е 300$) а ако ще се взима евтино то да е подходящата мощност за конфигурацията (например 200-300 вата за дъно със слаб процесор, 64битова видеокарта и един диск) - най-добре е "ампеража" да е в пропорция близка до тази на етикета на захранването.
Хардовете за битова употреба изискват 5Б/5% и 12В/10% т.е 12те волта може да е между 10.8 и 13.2 и харда да си работи без проблеми. На практика много модели работят и на 15 Волта.
Върнете се в началото
Гост






МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2005 16:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Вентилатор му сложих още като го монтирах и загряването се оправи .Другият ми диск е от същата марка но нито загрява нито хърка.Изглежда аз не мога да обясня както трябва Sad Не ме притеснява шума и загряването ,а това че като се обърна към у-во Е или Д които са и въпросния диск в първия момент може би за около 1-2 сек. се чува хъркане от диска,което е малко по тихо от това на флопито.Същата история само че с накъсване се получава ако преобразувам AVI-DVD.Сигурен съм че това е от придвижването на главите с голяма скорост,но не знам дали е дефект или и други са така.Захранването е 400Вт и държи 12.6 в. Sad
Върнете се в началото
YoggA
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2004
Мнения: 99
Местожителство: IMS

МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2005 20:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Anonymous написа:
...но не знам дали е дефект или и други са така.Захранването е 400Вт и държи 12.6 в. Sad

Не вярвам да е дефект, а ако диска е SATA - повечето, не само МАКСТОР, са доста по по-шумни ...
Ето ти тоол от сайта на Maxtor ... рязко намалява шума за сметка не нищожно намаляване на бързодействието - може да го разбереш само на тестове ...
http://maxtor.custhelp.com/cgi-bin/maxtor.cfg/php/enduser/maxtor_EULA.phph?setacm.exe

Захранването ти Codegen или JNC ли е? ... Ако е така, това означава, че реално е не повече от 200-250 вата ... и доста шум ...
Освен мощността, доброто захранване дава и по-стабилни напрежения, с много по-малко шум, не са му икономисани защитите, филтрите и т.н. ...
+12.6 волта ... а колко волта стават като му пуснеш примерно S&M ... ?

Както и да е - изтегли си тоолчето, инасталирай го на дискета ... и си реши проблема с шума ... а и това ще даде по-дълъг живот на диска ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Пет Апр 15, 2005 0:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Захранването е Key Mouse Electronic и реално е около 300 вт.Нямам друго но ще намеря и ще пробвам с него.Тоолчето си го свалих но не съм правил нещо такова до сега .Доколкото разбрах от хелпа трябва да стартирам у2000 от дискета след което да я извадя и на нейно място да сложа дискетата с двата разархивирани фаила от тола, след което да стартирам ексето от дискетата Embarassed Idea
Върнете се в началото
YoggA
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2004
Мнения: 99
Местожителство: IMS

МнениеПуснато на: Съб Апр 16, 2005 1:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ...
Правиш си дискета с която да може да заредиш някакъв ДОС ..
Разархивираш на нея файла, рестартираш и зареждаш ДОС от дискетата.
Пишеш:
AMSET /QUIET

и чакаш, докато програмата си свърши работата и послед се наслаждаваш на по-тих диск ...

Дугия вариант е теглиш това iso
http://www.hitachigst.com/downloads/ftool_197.iso
Печеш си CD диск, зареждаш от него и задаваш параметър по-малък от 254 ... на 252 е практически безшумен, но ако искаш, още може да намаляваш параметъра ... /при някои дискове стъпката е по-голяма/ ...
Тая програма е на HITACHI, но се държи много добре и на други дискове, включително Макстор.

ПП/ Захранването не е причина за шума /стърженето/ ...
Макторите са много добри и бързи дискове, но и доста капризни - искат охлаждане и стабилни напрежаения ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Пон Апр 18, 2005 11:55    Заглавие: Отговорете с цитат

YoggA не можеш да си представиш колко съм ти благодарен за това което направи за мен.Беше ми дотегнало всеки път като гледам филм да ми хърка от кутията докато отвори папката.Сега приятелю е напълно безшумен .Хъркането изчезна а забавяне не мога да забележа.Оставих го на 252. Още веднъж10Х Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov