Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Мощен токоизправител
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Dany_M
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Окт 2009
Мнения: 24
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Вместо LM317, може да се сложи LM350K
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 11:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Я кажи направо какво мислиш да правиш.

Ориентирай се към нещо импулсно.

Това примероно при 10А товар и 20V пад в/у регулиращия елемент (изход 10V 10A) как смяташ да се разсейват? А има и по-тежки варианти.

Имаше теми за продажба на готови ТЕС, ориентирай се натам. С тази самоделка и предполагаемото ти ниво няма шанс да се доближи до фабричното решение.

Ето ти едно предложение http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=74657
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 91

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 12:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Вариантите ми засега са:
1. http://bp0.blogger.com/__22FrdSXGA8/RX6_7ZKXZFI/AAAAAAAAACk/3G0UsOB1TAo/s1600-h/317pass.gif ако може да се преизчисли за ток до около 10-12 ампера при напрежение 30 волта?
2. http://electronics-diy.com/power-supply-lm317-2n3055-0-28v-6-8a.php ако може да се изчисли някой елемент за да стане до около 12 ампера.
3. http://www.reuk.co.uk/LM317-High-Current-Voltage-Regulator.htm Това ми е любимият вариант. Най-лесно се прави и има само един транзистор дарлингтон. Ако може малко да и се вдигне тока пак до около 12-15 ампера. Предполагам трябва да се преизчисли резистора дето е 22 ома и да се сложи по-мощен транзистор (пак дарлингтон)
Идеята е да когато е на малко напрежение примерно 12-14 волта да изкарва двойно повече ток отколкото про 25-30 волта.
За охлаждане ще сложа радиатор на транзистори/ите и постоянно обдухване от един или 2 вентилатора за компютър (трудно ще вдигне повече от 60 градуса).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
miroton
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Юни 2011
Мнения: 118
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 13:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Само трябва да се добавят още мосфети http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/5055.pdf
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 14:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Идеята е да когато е на малко напрежение примерно 12-14 волта да изкарва двойно повече ток отколкото про 25-30 волта.

Много си далече от истината , обратното е по възможно ! Освен това само с 1 транзистор ,при 150-200W разсейвана мощност ,ако ще и водно охлаждане да туриш - няма да стане ! Защото топлината докато стигне от кристала до корпуса ,сещаш ли се ? Е ,ако още не ти е станало ясно - попрочети малко за термични съпротивления на корпусите на мощните транзистори !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2007
Мнения: 278
Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай и някой схеми на тиристорни изправители.С тях може да се постигне по голяма мощност,с по малък радиатор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2005
Мнения: 1673
Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 21:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Що не вземеш да поразгледаш тук:
http://yandex.ru/yandsearch?text=%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0%20Atx&lr=10379&msp=1
Може пък да поразмислиш дали да е с трансформатор иль пък не.
_________________
http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 91

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 22:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбирам руски (не съм от това поколени и не съм го учил в училище изобщо). И нямам компютърно захранване. Не съм сигурен, че преработено ще държи както трябва. Целта освен за спорта е и да е с истински трансформатор доказал се в времето. На първа инстанция се слага идеята да излезе максимално евтино. Ще използвам части събирани и складирани и каквото го няма само то ще се купува.
Ще бъде до 10 ампера за да се щади трафа и ще се използва тази http://www.reuk.co.uk/LM317-High-Current-Voltage-Regulator.htm схема с транзистор TIP 147 и R1=205 ома, R2= потенциометър 4.7 килоома.
И преди съм правил подобен изправител и имам малко опит горе-долу.
Ще има панелен волтметър заханван с двуполярно изправено напрежение изпълнето по схемата от атача. Да попитам какъв трансформатор трябва да търся, защото от него ще се захранва ванелен волтметър с двуполярно, вграден мултицет искащ 9 волте обикновено изправено и вентилатор за процесор на компютър който вдига около 100 милиампера на 12 волта, но може и да работи и на по-малко(нпример 9).
Пишете ако нещо в схемата не е както трябва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2005
Мнения: 1673
Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 23:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Много си далече от истината , обратното е по възможно ! Освен това само с 1 транзистор ,при 150-200W разсейвана мощност ,ако ще и водно охлаждане да туриш - няма да стане !

Този цитат е от човек с близо 6000 поста във форума.
Когато искаш съвет недей да гледаш само буквите, които са ти написали хората. Вникни в същността на нещата. Не знам на колко си години, но винаги се питай за това дали за там дето си тръгнал някои вече не се връщат.
За да направиш това дето мислиш ти трябва траф 600 вата.
Разбрахме, че не разбираш руски. Ето ти го на италиански:
http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
_________________
http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon


Последната промяна е направена от Фикри Нури на Вто Сеп 06, 2011 23:12; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Сеп 06, 2011 23:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Филипов написа:
Я кажи направо какво мислиш да правиш.

Ориентирай се към нещо импулсно.

Това примероно при 10А товар и 20V пад в/у регулиращия елемент (изход 10V 10A) как смяташ да се разсейват? А има и по-тежки варианти.


Нещо не отговаряш на въпроси, а философстваш какво според теб трябва да се прави. Макар че и други колеги ти подсказаха за топлоотделянето на линеен стабилизатор.
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals