Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

грешни показания на цифров амперметър.

 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
cosmel
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 11 Апр 2012
Мнения: 81

МнениеПуснато на: Съб Май 09, 2015 0:15    Заглавие: грешни показания на цифров амперметър. Отговорете с цитат

Привет.Става дума за цифров волт-амперметър за вграждане.Амперметъра отчита грешни показания (отчита ниски показания)в зависимост от товара.При даване на късо отчита правилно,при товар крушка лъже малко,при зареждане на батерии лъже доста и се обезмисля измерването...Волтметъра отчита винаги вярно.Какво може да се направи по въпроса за да отчита вярно амперметъра,аз ли греша или да слагам стрелкови системи за лаболаторно захранване.
примерен уред от същия модел
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shri
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Окт 2008
Мнения: 1194
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Май 09, 2015 0:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Сложи дебели кабели през токовата верига, веригата на шунта. Най вероятно ползваш тънки кабели, които при голям ток се превръщат в съпротивление и от там идва грешката. Ако не е това смени с по дебели проводници жиците които подават ток от шунта до платката. Възможно е китаеца да е сложил някакъв мазгоч но не и мед и при по голям пад на напрежението също да влияе на измерването.
_________________
Денят е прекрасен забеляза ли го!!!
[email protected]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Май 09, 2015 9:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Може би некачествен шунт...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
cosmel
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 11 Апр 2012
Мнения: 81

МнениеПуснато на: Пон Май 11, 2015 1:10    Заглавие: Отговорете с цитат

въпросният амперметър е монтиран на токоизправител,когато окъся токоизправитела с мултицет(мерейки ток) стойностите се покриват.Ако до сега направената връзка добавя някакъв товар въпросният амперметър почва да лъже малко или много.Така както при големи токове може да показва точно,при малки токове може да лъже много.Явно няма да е от фалшиви шунтове и тънки кабели,нали тока в една верига е един и същ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
k810
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 1687
Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пон Май 11, 2015 1:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Китайски уред от 4-5 лева толкова си може. Явно е проектиран да измерва ток от порядъка на 1-10А. Ако искаш да измерва точно около и до 1А, най добре да му преоразмериш шунта само за малък ток.

Не случайно в мултимерите тока от 0 до 10А е разделен в 2 букси с 2 обхвата, макар че при качествените уреди и на двете места показва еднакви стойности.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 11, 2015 10:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези уредчета ползват АЦП та вградени в управляващия микропроцесор, обикновено 10 разрядни и имат ограничение и на входното напрежение, най вероятно това е грешка от дискретизация, колкото е по близко до края на обхвата - толкова е по-малка, а в началото си е голяма , К810 в случая е прав, трябват ти подобхвати, не може да ти мери точно от 100мА до 10А .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
surfer
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 08 Ное 2008
Мнения: 27
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 25, 2015 20:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също използвам и продавам такива уреди. Според мен вършат страхотна работа за габарита и параметрите си. Имам 5-10 устройства с тях като измерител на ток и напрежение, или електронен товар за тестване на захранвания.
Сега направих тест от 0 до 5А (такова захранване имам под ръка).
Има разлика до 3-4 цифри от последния знак. Като малко варира - вероятно е свързана с дискретизацията. Това според мен е приемливо.
Преди съм го тествал и с по-голям ток. Над 9А показанията спират да се увеличават.
В схемата има SMD операционен усилвател с 5 крака и процесор с изтрит надпис - вероятно нещо от типа на PIC16F690.
На повечето модели има тримери за корекция на показанията. Пробвал ли си да ги въртиш?
Тествал съм го на изправител без филтров кондензатор - изобщо не отчита ток. Иска постояннотоково захранване, не пулсиращо.
Попадна ми и един неработещ екземпляр - показваше 5-10А без товар. Оказа се, че 'майсторът' го е свързал по черния тънък кабел, може за момент да е прекъснал дебелия. И беше изгоряла пистата м-у 2та черни кабела. И SМD ОУ.
Освен този модел има и други с 2 обхвата и 4 разряда 0-999.9мА и 1.000А - 3.000А - макс. ток е по-малък, но са по-прецизни. Показват и мощност и температура - 4 в 1 Smile.
Надявам се да съм бил полезен.
_________________
http://www.moiteknigi.hit.bg/Хубави книги на добри цени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пон Май 25, 2015 21:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не разбрах какво искаш да кажеш в старата тема.

Автора - не е ясно кое къде си свързал, но явно се опитваш да мериш непостоянен, а пулсиращ ток. Или променлив преди греца.

Затварям засега темата, ако някой се сети - PM на модератор за отключване.
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov