Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Сервиз за осцилоскоп-къде в София?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 04, 2016 18:15    Заглавие: Сервиз за осцилоскоп-къде в София? Отговорете с цитат

Здравейте Smile
Преди седмица най-накрая си купих осцилоскоп,но уви радостта трая кратко.
Снощи тъкмо го пуснах да мерна една работа и след има-няма 5 минути прецъка отзад,все едно превключва реле и умря т.е няма лъч на нито един канал.
Осцилоскопа е BBC Goerz Metrawatt M6011:
http://img06.staticclassifieds.com/images_prodavalnikcom/99699250_3_585x461_ostsiloskop-bbc-goerz-metrawatt-m6011-drugi_rev002.jpg
Сори за гадната снимка,ама друга не можах да намеря (впрочем е тази от обявата от която го купих).
Тъй като нямам време,искам да го занеса някъде да погледнат за какво става реч и дали изобщо е рентабилно да се ремонтира,или да го прежаля и към кофата Crying or Very sad
Та ще се радвам някой да предложи място/човек който би се наел със ремонта в София.
Благодаря
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Окт 04, 2016 19:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Отелил се е бързо. Може би нещо по захранването има. Сериозна повреда е пробив или прегаряне на отоплението на тръбата. Друго блока за високо напрежение.
Моя който купих пък се оказа че имал дефект който не съм видял. Като го пуснех на висока честота лъча ставаше тъмен. Оказа се, че има късо съединение между две спойки и си тръгна на 6 след това. Разбира се човека който ми го продаде не ми каза за дефекта, но така е търговеца е търговец а пък когато има много емоции при покупката човек може да не обърне внимание на някои неща.
Но може да му удариш и ти на твоя едно око отвътре, ако няма гаранция.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 04, 2016 19:54    Заглавие: Отговорете с цитат

На първо четене (без да съм го отварял),през решетките на капаците се вижда като че ли светлина точно като от отоплението на тръбата.Все си мисля,че тва "пляк" дето се чу е точно нещо по високото,ама времето ми е кът,пък и не отбирам чак толкова много от тая техника,та нали знаеш какво са казали хората за брашното Smile
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tvservice
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Ное 2003
Мнения: 379
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Окт 05, 2016 14:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Навремето имаше сервиз за осцилоскопи в сградата на Техническия университет в София. Там са ми сменяли тръбата на осилоскопа.
_________________
Няма да умрем от глад докато има техника Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 06, 2016 17:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Вярно че от бая време не съм ходил там,ама не знам там да има.Къде точно?
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 07, 2016 19:15    Заглавие: Отговорете с цитат

След като никой не желае да вземе някой лев,макар че телевизионната техника ми е тъмна Индия и съм самоук електрончик,мисля да се пробвам да направя нещо по въпроса,като се надявам и на помощ Embarassed
Следобеда ми остана малко време и отворих скопа.Оказа се,че карантията му е на Hameg 208 Shocked Това всъщност доста ме улесни,щото успях да си намеря ръководство със схеми и т.н
Качвам го,в случай че на някой му върши работа:
http://dox.abv.bg/files/listtree
Реших за начало да премеря напреженията по цокъла на тръбата.Пуснах го и о,чудо-заработи,без нищо да съм правил.Тъкмо се зарадвах (макар да знаех ,че ще е за кратко) и се оказах прав-докато понастроя лъча и пак се чу онова "пляк" и пак изчезна Mad
Визуално нищо нередно не успях да установя,за това си продължих с меренето по тръбата.
Оказа се,че няколко напрежения не са в норма,а именно на пинове 4,6,11 и 13.
От схемата на цокъла ,се вижда какви напрежения трябва да има
[IMG]http://media.snimka.bg/s1/5617/037477587-thumb.jpg?r=0[/IMG]
На пин 4 трябва да имам -1350V,a aз имам -1205V.Това предполагам е допустимо,тъй като разликата е около 10%.Освен това ,според спецификацията на тръбата ,това е фокусно напрежение и подлежи съответно на регулиране.
На останалите пинове,разликите са доста големи,а именно:
-на пин 6 (геометрия),трябва да имам около 20V,a aз имам 9.9V
-на пин 11 (хоризонтална развивка предполагам според схемата на тръбата) трябва да имам 35V а аз имам 55V
-на пин 13 (същото като горното) трябва пак да имам 35V,а аз меря 7.7V
Ето схемата на тръбата
[IMG]http://media.snimka.bg/s1/5617/037477699-thumb.jpg?r=0[/IMG]
Другите 2 неща ,които ми направиха впечатление са,че няма високо към кинескопа т.е като откача кабела от каскадата и го доближа до корпус не се случва нищо,отделно и при пускане не се чува онзи специфичен звук,като наелектризиране.Най-елементарното за което имах време беше да проверя транзистора,който клати трафа,но се оказа здрав.Колкото до това какво идва до него т.е от 741-цата не мога да кажа със сигурност щото освен с мултицети с друго не разполагам Confused .Ако приемем ,че осцилатора е добре,то остава или трафа или каскадата.В този ред на мисли,това е второто нещо което забелязах.Трафа (става дума за трафа за високото преди каскадата де,не за мрежовия) е екраниран с медно фолио,от което се оказа че пържи яко т.е достатъчно да направи дупка на пръста и да замирише на прясно пърлено прасенце Twisted Evil .Това ме навежда на лоши мисли за утечка в трафа и съответно от там да не стига нищо до каскадата респ. тръбата.Възможно ли е според вас?.Следващото ,което мисля да направя е да сваля платката(нямам достъп до изводите на трафа отпред) и да меря дали излизат тия 3.2kV след трафа.Ако все пак се окаже ,че ги има остава да е каскадата Rolling Eyes ,но пък тя не обяснява аномалията с шантавите напрежения на крачетата за хоризонталната развивка.
Преди да съм почнал да разколачвам и да меря насляпо за пробив всичките ВВ кондензатори и т.н някой може ли да изкаже компетентно мнение по горните констатации? Rolling Eyes
Благодаря предварително.
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Окт 07, 2016 20:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Линка със схемите не работи. А аз като имам нещо което работи от време на време хващам сешуара и нагрявам. Понякога се проява повредата. Smile Може да пуснеш осцилоскопа на студено и като духнеш с топлия въздух да се окаче че "изпляква" веднага когато затоплиш определено място.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 07, 2016 22:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Мистерията разплетена.Колкото и странно и слабовероятно да изглежда,се оказа че кабела за високото се е скъсал точно в гумената шапка ,която влиза на пъпката на кинескопа.За това е и плякнало и двата пъти без нищо да изгори.Малко удължаване,няколко слоя изолирбанд и се успа...поне засега Laughing
П.П-Утре ще оправя линковете,в случай че потрябват на някой Smile
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пет Окт 07, 2016 23:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Честито! Схемите и ръководствата - по-добре тук:
http://www.eserviceinfo.com/index.php?language_file=lang-bulgarian.php
Там отиваш на Upload и нататък е ясно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Сеп 2006
Мнения: 4915

МнениеПуснато на: Съб Окт 08, 2016 11:16    Заглавие: Отговорете с цитат

hidrazin написа:
...

Да си обърнал Фнимание, че се обръщаш към Модератор ? Laughing
Я му дръпни една подробна лекция Razz
http://elektrotanya.com/hameg_hm208_oscilloscope_um.pdf/download.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov