Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

H-bridge проект
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 0:10    Заглавие: H-bridge проект Отговорете с цитат

Проектирам ей тоя усилвател за стъпков мотор. Ще му пускам платка. Дайте акъл как да махна почти цялата дясна част, че така или иначе мощните транзистори работят по двойки (диагонал) ... Ще се радвам на всякакъв акъл и намерени кусури.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 6:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Подмени Q3 и Q7 със TIP 3055.
Свържи базата на Q3 с базата на Q5 и базата на Q7 с базата на Q1.
Така всичко от горната половина отпада. посоката се управлява от левия или десния вход.
http://mail.dir.bg/~plamil/MafQuxeV_o.png
Ето го набързо коригирано с Paint
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 384
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 10:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Следните дребни кусури:
- захр. напрежение е 100 волта, а транзисторите са 60 волта
- при 100 волта трябва да има схема за следене на тока в моста, което изисква токоизмерващ резистор в долната част на моста, заедно със схема от компаратор и тригер за ограничаване на тока чрез ШИМ. Стъпковите мотори се управляват с ток. Обикновено високи напрежения от порядъка на 100 волта и нагоре се използват за по-добра динамика на стъпковия мотор, но токът трябва да се ограничи при достигане на зададената стойност, т.е. трябва да се следи.
Предложението на plamil няма как да работи - при горен транзистор TIP3055 , за да се отпуши, базата му трябва да е с потенциал, по-висок от захранването, т.е. трябва плаващо захранване - буустстрап или отделно галванично изолирано захранване. Отделно, както е показано свързването, R10 е изолиран и не се осигурява ток и за базите на долните транзистори.
Бих препоръчал да се прецени добре какъв ток и какво напрежение са необходими и да се използва по-съвременна схемотехника - интегрален драйвер за стъпков мотор или комбинация от контролер и драйвери за MOSFET транзистори.
Например това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 10:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Такова шантаво свързване не съм виждал някой да прави, ама ще му навържа пробна платка да видя.
Транзисторите са 230 волтови 15 А, просто ги нямаше в библиотеката и ползвам футпринта на тия.
Интегрален драйвер няма за такива токове. Моторите са наистина големи, освен това може да се наложи да връзвам по 2 и повече паралелно. 10 А е минимума който ми трябва. Мисля да ги захранвам с един електрожен, това напълно сериозно.
За генератора на ток си прав, но засега много усложнява нещата. В последствие може да се добави към съществуващата платка.
На MOS транзисторите не им разбирам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 11:13    Заглавие: Отговорете с цитат

В така направената схема Q3 и Q7 изпълняват функцията на генератор на стабилен ток
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 384
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 11:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Транзисторите Q3 и Q7 ще са вечно отпушени. Трябва да се добавят резистори база - емитер. Предчувствам пушеци, но това е част от тръпката на практическата работа и обучение. Предвидете поне 500 кв.см радиатори и най-добре принудително охлаждане с вентилатор. При 10А всеки транзистор ще разсейва поне 40 вата мощност. Отделно, при тази схема има застъпване на отпушването и запушването и ще има доста дълги моменти, когато ще има отпушени едновременно горен и долен транзистор. И пак твърдя - не ви трябват 100 волта. Схемите с биполярни транзистори са много бавни и не дават достатъчно динамика, за да има нужда от 100 волта. Правете началните проби с 10 волта, не повече. Правил съм драйвер за стъпков мотор 10А, работещ при 200 волта и стъпковият двигател /един киловат/ правеше 2000 стъпки в секунда /което беше максимума за двигатиля/, но това е възможно само с MOSFET транзистори.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 12:14    Заглавие: Отговорете с цитат

При така показаната схема, Q1 и Q5 също ще са вечно отпушени - заради R18 и R28. Трябва да се предвидят резистори от базата към масата на тези транзистори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 14:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Правил съм драйвер за стъпков мотор 10А, работещ при 200 волта и стъпковият двигател /един киловат/ правеше 2000 стъпки в секунда /което беше максимума за двигатиля/, но това е възможно само с MOSFET транзистори.

Дай проверена и работеща схема, пиши на ЛС да се спазарим...

Голяма част от резисторите мисля да не ги монтирам, вкл. R18 и R28. Предвидил съм им място ако случайно Q1 и Q5 не се отпушват лесно от по-маломощните. Или пък да минимизирам преходни процеси от натрупане на заряди от дълбоко запушване.
Верно ще подкарвам на ниски напрежения. Моторите са докъм 70 волта, предвидил съм резерв от напрежение за бъдещ генератор на ток.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 384
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 16:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам, но разработката е собственост на фирмата, в която работех тогава и съм се подписал да не разпространявам фирмено ноу-хау. Освен това управлението беше с доста сложно - логически схеми, микроконтролер и доста софтуер, който е извън мен - аз съм прост железар. Без софтуера желязото е мъртво. Основните идеи ги има в линка, който съм дал по-горе - той е много добра основа за мощен контролер за стъпкови двигатели, но за него също трябва управление от микроконтролер.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gigant
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2011
Мнения: 960
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 17:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Колегата, дето предвижда пушеци, е много прав. Купи си готов драйвер, примерно тук:
http://tinel.com/page/upravlenie/upravlenie_na_step_drv
- струва 220лв за 20-140V/10A или наполовина за 24-80V/7.2A. Със сигурност ще ти излезе по-ефтино. И няма да пуши.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov