Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

H-bridge проект
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 18:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Koe да му е евтиното, освен дето не ми покриват пълните възможности на двигателя. Трябват ми 4 броя такива, и почва да наближава хилядарка. С драйвери на Тинел съм работил, командват се по RS 232 интерфейс, а на мен ми трябва само усилвател. Транзисторите (големите) като начало ще са ми по 2 лева, за нататък съм намерил по 70 стинки. Толкоз ако не намеря начин да усиля ON/OFF ще си скъсам дипломата, ако и да съм софтуерист по професия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 18:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Туй последното за ON/OFF не го разбрах ? Нали не мислиш , че тези драйвери се управляват само от един сигнал, за да въртят стъпков двигател ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 11, 2018 18:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам предвид, че не проектирам НЧУ с аналогово усилване. Всички транзистори работят в ключов режим, и има по 2 такива бриджа на мотор. Управляват се с точно 2 сигнала - токът на съответната намотка. Честотите също не са някакви големи.
Единствения проблем ми е опто изолацията, ако се откажа от нея схемата е 10 елемента накръст.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2018 19:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако те интересува имам още останали 14 бр.
A3986SLD-T . може да се окаже проблем за теб корпуса TSSOP38
Мисля че беше до 16 микростъпки. Схемите са си в лентата. Моите са от TME.
Имам още няколко LPT платки опто развързани за управление на стъпкови мотори, Мисля че беше схемата с двете реленца.
Правил съм 4А драивери с тази микросхема и бяха сериозна сила, 80 кг чугунена отливка я подхвърляше като перце. А твоите 10А ... нямам си на идея какво ще бутат тези мотори, но трябва да е нещо голямо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2018 17:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Taкива модулчета имам таман 16 бр, само че с 4988.
Почнаха да произвеждат само трифазни стъпкови мотори от тоя калибър. Двуфазни останаха да произвеждат само от една фирма, само че и те като спрат и пак ще минавам на трифазни. За 400 лв. икономия май няма да си заслужава двуфазен.
Поне няма да се занимавам с драйвери, почти се навих да купувам готови.
Машината е наистина огромна. Тоците са 5 А, на 310 волта. Ще плющи едни киловати в импулсен режим, забавата ще е пълна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Пет Май 11, 2018 17:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
ще си скъсам дипломата, ако и да съм софтуерист по професия

Мисля че имам някаква реална представа за темата.
Основните двигатели са със стъпково управление и със серво управление.
Да обърнем внимание на стъпковите. Те се свързват по 2 основни схеми Би и Униполярно свързване . За по сериозни неща се ползват Биполярно свързване на стъпкови мотори, наи често 1,8* на пълна стъпка.
За големи токове се ползват драйвери с Полеви транзистори N-проводими с волтдобавки в драйверите (IRLxxxx) за непосредствено управление на Н моста. Те осигуряват зареждане на едно кондензаторче с +10V върху захранването на моста. Изчислява се капацитета според необходимото време и ток за отпушване на Полевия транзистор. Има тънкости по опроводяване на пътечките между драиверните схеми и изводите на полевака. Използването на 16 микростъпков драйвер е оптимално за мен.
Да приемем че имаш успешно проектирана платка и работещ драйвър, за 5А Стъпков мотор. Вярвай ми 10А захранване ще ти свържи работа, електрожен ... не е нужен . Това на някой коства 1-2 години работа. Идва следващия проблем ,настройка на Cad Сam софтуера и стиковането с например Mach3 програмата за управление на системата от стъпкови мотори.
Кад-програмата трябва да осигури 3 измерен проект на детайла. Кам програмата се грижи за пътя на инструмента , за броя на пасовете, по колко материал да се отнема за скороста на движение на осите.... Целта на тези 2 програми е да създадат разбираем за Mach3 код xxxxx .nc фаил с G команди които се разчитат от програмата и се преобразуват в импулси към LPT порта.
Кад Кам софтуера трябва да е настроен по проекция, оси с машината
Настрийката на машината с крайни изключватели със референтни точки , хоум позиций, софтуерни лимити ... изисква време и доста познания по темата. Преди да убият машиностроенето съм подържал машини с ЦПУ, по системата която бяхме приели на времето на фуджицуфанук 6м. Ремонтирал съм рьоперверк, мазатроли, юниони ... и други.
Отношението ти към многото проблеми които ще срещнеш по камишенинга (оживяването) на една такава система, дори да е любителска е по скоро наивна, аматьорска. Дано не се засегнеш от коментара ми, но ако довършиш успешно проекта държа да дадеш обратна връзка и честен коментар на казаното от мен.
Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rabin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Сеп 2010
Мнения: 145
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Май 17, 2018 14:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Отношението ти към многото проблеми които ще срещнеш по камишенинга (оживяването) на една такава система, дори да е любителска е по скоро наивна, аматьорска. Дано не се засегнеш от коментара ми, но ако довършиш успешно проекта държа да дадеш обратна връзка и честен коментар на казаното от мен.
Поздрави.

Вече имам работещ макет, тъй че гореописаните от теб неща бачкат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov