Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за step down преобразовател.

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Вто Окт 13, 2020 13:24    Заглавие: Въпрос за step down преобразовател. Отговорете с цитат

Разполагам със захранващ блок 24 волта 3,2 ампера. Ако си купя китайска платка, която регулира по напрежение и ограничава по ток, и ако я настроя на изходно напрежение да речем 12 волта, ще мога ли от изхода да дърпам 6,4 ампера, умножено по коефициента на ефективност?
Нямам представа какъв е коефициента на ефективност на подобни платки, но подозирам че е поне 80%, което прави че от 12 волта, ако ползвам пълната мощност, която е 24*3,2=76.8*0.8=61,44 вата, разделено на 12 волта би ми дало възможност да дърпам 5 ампера стабилно?
А на 5 волта изходно при същата постановка би ми дало да дърпам към 12 ампера?

Някой играл ли си е с подобен преобразовател да му премери входния ток при конкретен изходен ток?

Не посочвам никакъв конкретен преобразовател, за да не се брои за реклама, но ако в Ибей се напише в търсачката cc cv - моментално излизат много подобни преобразователи от всякакъв вид.

Искам да си поиграя с галванично променяне на повърхността на метали и искам да имам някаква предварителна представа до какъв ток ще мога да дръпна от това нещо при 5 волта изходно напрежение.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bad_boy_2
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2005
Мнения: 221
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Вто Окт 13, 2020 17:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговора на въпросите ти изцяло зависи от характеристиките на съответната китайска платка. Така, че каквото си купиш това ще прави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Сря Окт 14, 2020 9:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговорът на един от въпросите ми, по-конкретно какво КПД има въпродната платка, зависи основно от производителя.
Принципа на преобразуване обаче отдавна не зависи от производителя. Много, много отдавна никой не прави компенсационни стабилизатори, при които ако искаме да изкараме 3 волта, от източник 24 волта, ще трябва да разсеем по 21 вата топлина за всеки един ампер.
Ключовите или импулсните (както знаем - едно и също е) стабилизатори на напрежение имат включена и индуктивност, която се използва за намаляване на максималната амплитуда на това по време на преходните процеси при превключването на капацитетите.
Така че надявам се, че на всеки, който е учил основи на електротехниката и импулсна техника му е ясно, че при ключовите стабилизатори на напрежение на практика имаме преобразуване на енергията от едно напрежение в друго. А както и при железните, а по-късно и при феритните трансформатори - когато трансформираме енергия - при повишаване на напрежението тока ще намалее, ако няма откъде да вземем още енергия.
И съответно при понижаване на напрежението - тока, който ще можем да потребяваме ще нарастне.
При преобразуването имаме някакви загуби. Какви точно - и идея си нямам, защото говорим за евтина платка. И не е в тях основният ми въпрос.
Въпросът ми е дали някога някой си е направил труда да премери входящият и изходящият ток на импулсен стабилизатор, ако щете дори триизводен от серията LM78XX, при 15 и 5 волта съответно на входа и изхода, за да види дали тока ще се различава три пъти, или доста по-малко.
Аз самият съм си задавал този въпрос няколко пъти, когато работилницата ми ми беше наблизо, но както обикновено се случва с подобни въпроси - обикновено се сещах за този въпрос или когато не бях в работилницата, или когато бях зает с нещо и нямах възможност да го зарежа и да си начеша любопитството.
А сега нямам възможността да проверя нещо подобно най-малкото защото каквото и да искам да си купя като резервни части - от България ще пристигне по-бързо, от колкото ако го поръчам от някой доставчик тук, дори и да успея да намеря доставчик, който да предлага поносими цени.
Нямате си и представа какъв комфорт е системата на продажба на магазините за резервни части в България. Поръчвате си нещо и то пристига на следващия ден. А ако трябва да чакате няколко седмици за някаква резервна част как ще ви се види?
Тук е така. Чака се със седмици, а в някои моменти и с месеци.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sbirov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Яну 2007
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Сря Окт 14, 2020 9:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко за четене Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Сря Окт 14, 2020 11:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря. Полезно четиво. Аз мислех да ползвам в диапазон до 5 ампера за ецване, при което описаните неща не биха ме засегнали, но е добре да зная какво да очаквам.
Ще се въздържа от ползването на това нещо за отговорни неща.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Мар 2007
Мнения: 685
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Окт 14, 2020 16:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля, че точно платката посочена от колегата sbirov би ти свършила работа до 5-6А, особено ако добавиш и едно вентилаторче.
Аз често ползвам по-малките преобразуватели - до 3А , като ги ползвам на токове до 50% от заявените и съм доволен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 24, 2020 19:44    Заглавие: Отговорете с цитат

"24*3,2=76.8*0.8=61,44 вата, разделено на 12 волта би ми дало възможност да дърпам 5 ампера стабилно?
А на 5 волта изходно при същата постановка би ми дало да дърпам към 12 ампера?" - Да сметките са верни и преобразователя ще може да доставя този ток -5/12 А при 12/5 В на изхода, много пъти е пробвано и мерено, и резултатите съвпадат с формулата, която сте написали.
"входящият и изходящият ток на импулсен стабилизатор, ако щете дори триизводен от серията LM78XX" - те не са импулсни, а линейни, с тях няма да е възможно да получите това което искате при линейните - Р= Io(Ui-Uo) вата се разсейват от стабилизатора, линейните така стабилизират.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov