Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Кой е този чип (парктроник) ?

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Martinhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 15 Сеп 2008
Мнения: 13
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Нед Дек 20, 2020 21:34    Заглавие: Кой е този чип (парктроник) ? Отговорете с цитат

Здравейте на всички,

За пръв път публикувам в този форум, затова предварително се извинявам ако темата ми не е в правилният раздел или въпросът ми не е правилно зададен !

Кратка предистория :

Опитвам се да ремонтирам парктроник-а на автомобила си собственоръчно, но сега без успех.
Самото устройство не е напълно не работещо, при подаване на напрежение, изпълнява първоначалната проверка, задейства говорителчето, но при поставяне на обект зад автомобила, говорителчето не се задейства.
Устройството има четири сензора, с нито един от тях не сработва.
Проверих за лош контакт или видими повреди по сензорите и окабеляването, но не открих нищо.

Какво направих :

Има следни от корозия в едната половина на платката, опитах се да ги почистя доколкото можах.
Кондензатора който е отстрани на снимката беше най-лошо пострадал (мисля, че е 100 микрофарада), подмених го с подобен, но поради факта, че е неделя няма от къде да намеря точен аналог.
След няколко часа проверка на писти и външни елементи, взех да си мисля, че проблема е с чипа за който питам и не мога да го идентифицирам.

Устройството във включено състояние :



Чипът за който не мога да открия информация :



Та същинският ми въпрос е, какъв е този чип и как да намеря datasheet за него ?

Всички мнения и съвети за диагностика са добре дошли !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 21, 2020 9:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е някакъв специализиран микроконтролер на NEC (вече част от RENESAS). Вероятността да се намери нещо за него е близка до нула.
Явно има живот в него, но може да има изгорели входно-изходни портове.
Според мен, усилията трябва да се насочат в идентификация на другите компоненти и тяхната проверка - транзистори, диоди и интегрални схеми.
Също така изясняване на работата на сензорите и дали получават необходимото захранване и дали реагират изходите им. Ако всичко друго е наред, чак тогава може да се търси проблема в този чип, което значи - нов парктроник.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Martinhr
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 15 Сеп 2008
Мнения: 13
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Чет Дек 24, 2020 1:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Благодаря за отговора !

Прав сте, че най-вероятно проблема не е в микроконтролера, както споменахте може би трябва да търся проблема в периферията му.

Доколкото се отнася за модела и марката на микроконтролера, мисля, че успях да намеря схемата на устройството или по-скоро подобна. Схемата която намерих е тази .
Разликата между моето устройство и нея е, че в тази схема сигналът към говорителчето се предава безжично, а при моята е с кабел, всички останали компоненти са същите.

Модела на чипа е : PD75P0076GT ако някой някога попадне на тази тема.

Гледайки по схемата проверих всички писти, с мултиметър, не намерих проблем. Компонентите изглеждат наред с изключение на кондензатора C2, има корозия по него, мисля да го сменя да опитам пак. Имайки предвид, че е той е от захранващата верига, а през говорителя се чува първоначалният сигнал означава, че напрежение до микроконтролера стига.

Явно, проблемът е на друго място, не в C2, но инструментите ми ,мултиметър, поялник и калай няма да са достатъчни за да се справя с проблема, а и знанията ми по електроника не са толкова задълбочени.

Схема (EPS4003-RF):



Поздрави,
Мартин
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov