Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Питане за дневни светлини на Хонда Джас

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
stoianivanov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2009
Мнения: 330
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Вто Фев 16, 2021 19:07    Заглавие: Питане за дневни светлини на Хонда Джас Отговорете с цитат

Имам въпросният автомобил 2011 г. но няма автоматични дневни светлини и не могат да се програмират. Снабдих се с устройство, което без проблеми се свързва в блока за управление на светлините (до волана), паралелно на превключвателите. Видно от ел схемата която атачвам, за включване на късите се замасява точка 8 от превключвателя за късите светлини. В устройството ми това става с реле, което не ми харесва като обем. Въпросът ми е, има ли проблем вместо релето да свържа ключов транзистор така както съм го нарисувал с червен цвят. Има ли опасност транзистора да дефектира при изключване на тока към релето. Благодаря предварително.
Нова схема на свързване:
[img][/img]


Последната промяна е направена от stoianivanov на Чет Фев 18, 2021 19:11; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 405
Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Вто Фев 16, 2021 21:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Да анализираме ситуацията. Имаш вградени по два мосфет транзистора, които ти управляват релетата. При единия случай на гейтовете се подава управляващо напрежение от оригиналното свързване. При другия случай е да свържеш още един мосфет транзистор, както е оригинала само за късите светлини. И на този транзистор да подаваш управляващо напрежение от модула ти за дневни светлини. Транзистора трябва да има вграден диод, и по параметри да покрива управляващото напрежение от модула, който го подаваш към гейта. Или с две думи, при оригиналното включване си работи мосфета от управлението на колата, при модула за дневни светлини се управлява допълнителния транзистор. Но трябва на този модул, който си поставил да провериш с транзистор ли управляват това реле, което искаш да махнеш, или с някой драйвер. Напр. транзистора IRF 540N ще стане. Напр. сорс - дрейн 100V и най важното напр. гейт сорс +/- 20V. Това ще рече, че можеш да го управляваш директно с 12V без да повредиш транзистора. Ако избереш някой транзистор с малко напреж. гейт-сорс, и ако подадеш 12V на гейта, ще го повредиш. Трябва да се гледат параметрите на транзисторите, които избираш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stoianivanov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2009
Мнения: 330
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Фев 17, 2021 16:11    Заглавие: Питане за дневни светлини на Хонда Джас Отговорете с цитат

dodov, това на схемата според мен не са мосфет, просто е изобразен превключвателя на светлини с който точката след диода се замасява и релего се включва. В модула който имам е изведено реле което замасява именно тази точка (така ми писа колегата който ми продаде модула, сложил е реле, за да може и директно да се комутират светлините). Фактически светлините се управляват като се замасяват именно тези точки на релетата след диодите, вижда се на схемата на превключвателите долу вдясно на схемата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 405
Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Сря Фев 17, 2021 20:23    Заглавие: Отговорете с цитат

На хондата има монтиран модул MULTIPLEX A-22. Според схемата, която си поставил. Този модул ти управлява външните релета за светлините. Вътре в този модул има вградени мосфет транзистори, които превключват бобините на релетата. От ключа ти за светлините, неговите контанти се подават на входните точки на този модул на диодите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stoianivanov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2009
Мнения: 330
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Чет Фев 18, 2021 19:25    Заглавие: Отговорете с цитат

dodov, съгласявам се какво може да има в мултиплекса, но факт е че при заземяване на точката за късите в превключватела (долу вдясно по схемата т.8 или 9 неясно е, червен проводник) късите светват, и ако там свържа колектора на транзистора по схемичката ми изобразена в червено, ще работи ли без проблемно ?. Тоест транзистора трябва да работи като ключов при подаване на положително напрежение от модула (вместо към релето за заземяване на същата точка). Тоест така намалявам габаритите на модула
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov