Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблем с диск Seagate Baracuda compute ST4000DM005.

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2021 14:06    Заглавие: Проблем с диск Seagate Baracuda compute ST4000DM005. Отговорете с цитат

Компютъра е работна станция HP Z820.
Проблема с този диск започна преди около две седмици. В началото компютъра не искаше да се изключва. Т.е. Уиндоуса се изключва, т.е. операционната система спира да работи, но вентилаторите продължаваха да въртят няколко минути след спирането и трябваше да му натисна копчето за 6 секунди, за да изключи. През всичките тези дни имах достъп до диска. След като ми прави този номер 3-4 дни - реших да извадя дисковете един по един и да разбера кой от тях прави проблем. След това при включването му този диск поиска да бъде тестван.
След 2-3 включвания, при които даде странни реакции диска уж заработи нормално. Влизаше се и в двата му дяла (GPT и е разделен на две части), папките се виждаха, но е твърде голям за да има къде да го копирам, а и на ум не ми дойде, че повече няма да мога да го включа и да ползвам информацията от него.
Сега при включване понякога вижда само първия дял, но не може да влезе в него и го вижда с грешен размер, понякога вижда втория дял, уж влиза в него, но папките ги показва празни.
С другите дискове на тази машина проблеми няма. На други портове на дъното този диск дава същото странно поведение.

Имам на този диск неща, които искам да възстановя, ако това е възможно. Какво ще ме посъветвате? Да търся нова платка? Да пробвам с разни програми? Да го нося направо на хора, които възстановяват? За последното - къде бихте ми препоръчали в София да отида за възстановяване на данни?

Сега не съм в България, но при идването ми ще нося диска с мен.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Сеп 2005
Мнения: 474
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2021 18:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Има ли ги и трите напрежения в захранването (3.3, 5 и 12 волта)? Пробвай с друго захранване, ако имаш възможност.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2021 2:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Невъзможно е да взема от никъде друго захранване само за проба, но имам още два диска и едно ССД. Те си работят. На други слотове този диск пак не работи, но на неговия слот друг диск работи.
Ако ми трябва захранване само за проба - трябва да си купя такова от Ибей. Не мисля, че със стандартно компютърно захранване ще подкарам HP Z820. В същност не съм проверявал дали куплунзите не са еднакви, ако трябва да бъда честен. Но не очаквам да са еднакви. Брандовете ги правят тези мърсотийки да имат специфични куплунзи или нещо друго, което да не може да се използва от други производители.
А дори и другото да е еднакво - формата на захранването и мястото му в кутията са такива, че нищо друго няма да влезе на същото място.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2021 9:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво казва S.M.A.R.T за този диск? Преди години имах подобен случай при клиент, смених захранване, но ефектът си остана. Смених диска с друг и този го сложих в USB кутия, за да мога да измъкна данните, защото компютърът беше в мини кутия с място само за един диск, и о чудо! - дискът си тръгна и още работи.
Изглежда, че е била някаква БИОС/дъно несъвместимост. Струва си да се опита на друг компютър или в USB кутия. Иначe, доста данни съм спасявал с програмите GetDataBack и FileScavenger.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пет Мар 05, 2021 0:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Каква е трагедията ако се закачи като N-ти диск на друга машина или с обикновен преходник/конвертор дори и към лаптоп?
Цената за възстановяване хич не е приятна...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1401
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Нед Мар 07, 2021 1:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Имай предвид, че колкото повече ръчкаш, толкова по-малка вероятност има да извадиш каквото и да е от него, особено ако се учиш в момента как се прави. Ако информацията ти е наистина важна - https://itemav.com - баш професионалисти, не съм чул досега да са се дънили. Имат ценораспис в сайта.

Иначе тази програмка ми е спасявала кожата - https://getdata.com/recovermyfiles/

има я при руснаците, може би и в замунда. Най-добре да не правиш повече опити неподготвен за включване на диска, под подготвен имам предвид инсталирани и тествани 2-3 програми за възстановяване на изтрити и повредени файлове + диск с достатъчно място да копираш целия повреден.
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Пет Мар 12, 2021 12:11    Заглавие: Отговорете с цитат

От как започнаха проблемите диска стои изваден от компютъра. Може да не зная много, но все толкова зная по темата. Итемата... малко са ми далече в момента, но при идване до България може и да прежаля парите. Много лични спомени са регистрирани там и не бих искал да ги губя. А и не само спомени има там. Има и неща, които няма от къде да се вземат вече.

Осъзнах, че даже не зная как се проверява smart на диск. Ще почета, ще потренирам върху друг диск, и поне това ще му проверя - пуснах си тема в Калдата и там ми поискаха smart-та на диска.

Поведението на диска, предвид малко мой опит с тестване на дискове с паралелен интерфейс (това беше преди 20-тина години), ме навежда на мисълта че контролера може да е сдал багажа, но не зная дали ще се правя на майстор.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov