Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търся диод с пад на напрежение 0.2 V
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Synthy
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 11 Сеп 2008
Мнения: 21
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2021 11:05    Заглавие: Търся диод с пад на напрежение 0.2 V Отговорете с цитат

Здравейте,
търся диод, който в права посока да има пад на напрежение 0.2V.
Сега да опиша ситуацията: опитвам се да модифицирам един фотоапарат, който работи с живачни батерии (1.35V) да може да работи със сребърни такива (1.55V). Консумацията му е много малка, я има 1mA я не, може и цял порядък по-малко да е. Батерията захранва светломера, който е предвиден да мери вярно с 1.35V. С 1.55 мери с две бленди отгоре, което принципно не ми допада - иска ми се да си мери точно. Затова търся как да огранича захранването от наличните батерии до нужното такова. Един младеж ми сподели, че в неговите схеми ползва диод на шотки BAT58, но той в моят случай понижава много малко и продължавам да имам отклонение 2 бленди (подозирам, че заради ниската консумация пада е много малък). Идеи какво да правя?
_________________
За да чуеш, трябва да мълчиш. (Оджиън)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
plamenp
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 14 Дек 2010
Мнения: 60

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2021 15:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Германиев диод
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2021 15:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Диодът е нелинейно съпротивление. Дали е Шотки, германиев, силициев - волт-амперната харатеристика започва от нулата- Ако не става с шотки, няма да стане и с германиев. Може да се опита със силициев диод с надежда при този малък ток да се доближи до 200 миливолта, но в тази част от характеристиката разликите от диод към диод са огромни.
Освен това има и силна температурна зависимост. Най-доброто решение е да се използва LDO, но изборът за LDO хем с ниско напрежение хем с малка утечка е много малък. Например това:
https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MIC47053.pdf
То ще добави само около 6 микроампера към консумацията /което може да се окаже, че е доста/.
Трябва да се измери консумацията на светломера при различни осветености и ако е постоянна, може напрежението да се свали с резистор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2021 22:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами да, диодът не е добра идея, И защото алкалната батерия не дава константно напрежение като живачната.
Между другото как се разбира, че тази живачна батерия е изтощена ?
Няма ли някаква калибровка на уреда точно преди измерването ? (Като при стрелкови омметър) ?

Иначе аз си го представях със LM431 и повторител MCP6001 с резисторен делител на входа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2021 22:43    Заглавие: Отговорете с цитат

LM431 работи от 2.5 волта нагоре и консумира 400 микроампера в най-добрия случай. MCP6001 работи от 1.8 волта нагоре и още 100 микроампера. Изискването е да работи от батерия 1.55 волта. И едва ли е добра идея да консумира 5-10 пъти повече от това, което захранва.
Батерията ще свършва за нула време /ако няма някакъв ключ, който да изключва схемата/.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 405
Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Съб Юли 10, 2021 9:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Здрасти, понеже много хора са се опитвали да модифицират захранването на фотоапарати. И то за модели като, Олимпус ОМ-1. И наистина не става с батерии 1.5V. Решили са въпроса по този начин.
http://www.buhla.de/Foto/batt-adapt-US.pdf
Батериите, които могат да се поставят на мястото на старата са следните;
MRB625
Varta - V625PX
В немския и английския ибей продават батерията MRB625.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Synthy
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 11 Сеп 2008
Мнения: 21
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юли 14, 2021 7:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, гледал съм този документ. От него разбрах за шотки диодите, че стават за целта, а пък един индийски момък от ибей, който продава 625 адаптери ми каза да ползвам БАТ58. Лошото е, че апаратчето ми ползва 675 батерии. Освен да пробвам с БАТ43 диод, както е описано. Най-неприятното е, че няма място под капака да сложа няколко диода. Ще проверя каква е концумацията и ще пиша преди да правя нещо Smile Благодаря ви!
_________________
За да чуеш, трябва да мълчиш. (Оджиън)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юли 14, 2021 9:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема с "претенциозността" на фотоапаратите към батериите го бях чувал само, докато не ми подариха ползван Canon A470. Правеше десетина - двайсет снимки и иска смяна на батериите, но когато се поизносиха акумулаторчетата, започна да иска смяна след пет - шест снимки, а накрая не "иска" и свежозаредени. С непрезареждаеми батерии не работи. Не мога да си позволя да купувам нови акумулатори на всеки 100 - 200 щраквания (снимки излизат доста по-малко, нали има неудачни композиции)
Сега го ползвам за правене на снимки и клипове в домашни условия с външно захранване: ATX 250W с 10м кабел от 3.3V. Към 5V включвам автомобилна 12V 21W крушка, иначе от 3-те волта няма ток. Ресурса на фотоапарата с допълнителна карта е практически неограничен. Недостатък е че при всяко включване трябва да се настройват час, дата и опциите за снимане, въпреки че, акумулаторите си седят на мястото.
Прочетох някъде в нета, че проблема може да се реши чрез смяна на софтуера, и, че фирмата е разработила такъв, но не съм предприел действия в тази насока.
О-опс! Моля за извинение, обърках два различни проблема, свързани с фотографска апаратура!


Последната промяна е направена от ikarlo на Сря Юли 14, 2021 12:53; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Сря Юли 14, 2021 11:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Това последното какво общо има с питането?
В конкретния случай батерията захранва само вградения светломер.
Предполагам че става дума за фотоапарат с лента. Явно все още има ентусиасти които ги използват...
Решението с диода няма ще работи но ще работи някак. Не и точно като с оригинална батерия.
Добрият и правилен вариант е използването на сребърна батерия и калибриране на светломера.
Ако фотоапаратът позволява калибриране.
Ако не позволява калибриране - външен светломер. Преди мнооого години използвах такъв външен.
Гледам има има "маркови" светломери из продавалниците. Има и нови по магазините.
В края на краищата има и нови фотоапарати...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Synthy
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 11 Сеп 2008
Мнения: 21
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2021 14:06    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление, светломера не позволява калибрация. И за още по-голямо съжаление, апарата е напълно автоматичен (сам определя скорост и бленда спрямо показанията на светломера). Все пак искам да си го ползвам поради други причини. Имам и "съвремен", който работи с 4х2АА батерии, но това е друга тема. Идеята е да модифицирам телемтричният да работи коректно със сревбърно-оксидни батерии. В краен случай, ще слагам 2 бленди корекция, ама... така се ограничавам от ползването на ниско-скоростни ленти (минимум ИСО100 става в сегашната ситуация, а имам и 50..).
_________________
За да чуеш, трябва да мълчиш. (Оджиън)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov