Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Spot welder for batteries
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kibik
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 28 Фев 2008
Мнения: 61
Местожителство: Bristol,UK

МнениеПуснато на: Сря Авг 03, 2022 1:16    Заглавие: Spot welder for batteries Отговорете с цитат

Някой правил ли е апарат за точкова заварка (на батерии)от трансформатор за микровълнова печка ? Имаше 1-2 много стари теми, но не с такъв трансформатор...
Направих, но имам някои въпроси, консултация...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Astor
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2005
Мнения: 186

МнениеПуснато на: Чет Авг 04, 2022 7:39    Заглавие: Отговорете с цитат

E питай де.... правил съм и 2та вида.
_________________
The Big Man
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kibik
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 28 Фев 2008
Мнения: 61
Местожителство: Bristol,UK

МнениеПуснато на: Чет Авг 04, 2022 11:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Astor написа:
E питай де.... правил съм и 2та вида.

Направих го от трансформатор на микровълнова 800-1000W, запазвайки първичната, махнати магнитните шунтове. За вторична 3 навивки, не знам сечението, но са две паралелни, накрая свързани с накрайниците. Махнал съм изолациите, за да се съберат в прозореца и съм ги изолирал... На око общо трябва да са около 16+10 квадрата.
Напрежението е 2.8V. Направил съм таймер и при натискане на педала, мога да регулирам плавно времето за включване в широки граници 0т 20 до 500ms. Накрайниците са бронзови, остриетата заточени остро медни телове около 3мм. На някои накрайниците са остри, на други тъпи, заоблени... Опитах и с тъпи, не става...
Използвам никелови ленти 0.15-0.20мм. Може и да са железни, покрити с никел, не знам, но правих опити и с откъснати от негодни батерии и като цяло успявам да заваря лента за лента и лента за + на LiIo батерия. Плюсът е тънък и става, с малко игра на времето, но по никакъв начин не успявам да заваря за минуса.
Или се получават само вдлъбнатини, не се разтопява под лентата или едното острие прогаря/пробива батерията, няма средно положение.
Гледал съм клипове на подобни и го правят с лекота.
Правено е с подръчни средства, защото съм в чужбина, ако имаше резултати, ще купя 1м. хубав, гъвкав кабел 35мм2 и запоя за кабелни обувки.
Знам, че токът е огромен и най-малките преходни съпротивления са фатални и може би токът ми не е достатъчен заради мизерните накрайници, но дали това е цялата причина или не знам някоя тънкост... (мощният ми поялник изгоря, другият е слаб, та помагам и с мини горелка...мизерия Smile )
Нещо ми убягва, за това питам, ако някой е по- в час да даде съвет...
Бих качил и снимки, но няма лесен начин, като други форуми, директно от лаптопа си, а вероятно трябва да ги качвам някъде и да дам линк....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Astor
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2005
Мнения: 186

МнениеПуснато на: Пет Авг 05, 2022 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Сам си си отговорил.
_________________
The Big Man
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kibik
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 28 Фев 2008
Мнения: 61
Местожителство: Bristol,UK

МнениеПуснато на: Пет Авг 05, 2022 13:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Astor написа:
Сам си си отговорил.

Купих и чакам да получа 40мм2 кабел, ще пробвам с него, но тук не мога да направя хубави дебели накрайници...
Ако не стане, отивам на варианта платка от eBay или Aliexpres за автомобилен акумулатор... има много видове.
Кажи нещо за твоите, два вида, които си правил.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eko67
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Юли 2010
Мнения: 153
Местожителство: гр.Пещера

МнениеПуснато на: Пет Авг 05, 2022 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

40 кв. няма да ти помогне в случая, аз съм сложил 25 кв, и запоявам 18650 на 10 мили сек. това е почти минимум време, заварката става супер. електроди 3 мм подострени, всеки електрод е с пружина, регулират се взаимно спрямо натиска и положението , може това да ключът от бараката при теб )всичко е медно в ръкохватката.
а краищата на кабела точно с горелка се калайдисват за медни обувки , с поялник забрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kibik
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 28 Фев 2008
Мнения: 61
Местожителство: Bristol,UK

МнениеПуснато на: Пет Авг 05, 2022 23:20    Заглавие: Отговорете с цитат

eko67 написа:
40 кв. няма да ти помогне в случая, аз съм сложил 25 кв, и запоявам 18650 на 10 мили сек. това е почти минимум време, заварката става супер. електроди 3 мм подострени, всеки електрод е с пружина, регулират се взаимно спрямо натиска и положението , може това да ключът от бараката при теб )всичко е медно в ръкохватката.
а краищата на кабела точно с горелка се калайдисват за медни обувки , с поялник забрави

Понеже се колебаех 40 или 50, се оказа, е съм купил 50мм2, но ще дойде след седмица.
В БГ правих опити с такъв накрайник с пружини, но и там резултатите бяха подобни, за минуса на батерията не ставаше.
Тук нямам възможност да направя медни ръкохватки, имам бронзови 8мм и накрайниците са същите 3мм, медни, заострени или затъпени, все тая...
За това като дойде кабела и запоя каб. обувки, ще опитам да закрепя електродите на тях, между шайби, без ръкохватки, да пробвам...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eko67
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Юли 2010
Мнения: 153
Местожителство: гр.Пещера

МнениеПуснато на: Съб Авг 06, 2022 7:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Странно , защото при мен дали е плюса или минуса няма значение , времето е еднакво(10ms) а спойките стават здрави,използвам никелова лента поръчана от Китай.
направи времето максимално и измери тока чрез Ампер Клещи.Трябва да е около 1000 А, в моя случай 1023 А. Направил съм го за точкова заварка на ламарини, успешно до 1,5 мм общо 3 мм дебелина , за батерийте съм направил ръкохватка, която при нужда монтирам на кабелите.
Успех )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kibik
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 28 Фев 2008
Мнения: 61
Местожителство: Bristol,UK

МнениеПуснато на: Съб Авг 06, 2022 11:28    Заглавие: Отговорете с цитат

eko67 написа:
Странно , защото при мен дали е плюса или минуса няма значение , времето е еднакво(10ms) а спойките стават здрави,използвам никелова лента поръчана от Китай.
направи времето максимално и измери тока чрез Ампер Клещи.Трябва да е около 1000 А, в моя случай 1023 А. Направил съм го за точкова заварка на ламарини, успешно до 1,5 мм общо 3 мм дебелина , за батерийте съм направил ръкохватка, която при нужда монтирам на кабелите.
Успех )

Пробвах с различни ленти, даже със стари от батерии. Не мога да разбера дали са никелови или поникелени, защото и двата вида се ловят от магнит. На минуса корпуса е дебел, изглежда не му стига ток да разтопи...Не знам и материала на корпуса на различните батерии дали е еднакъв...
Тук нямам ампер клещи, а в БГ не са за такъв голям ток.
Ако можеш направи снимка на твоя апарат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eko67
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Юли 2010
Мнения: 153
Местожителство: гр.Пещера

МнениеПуснато на: Нед Авг 07, 2022 11:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Разстоянието между електродите трябва да е максимум 1...1,5 мм.
трябва също така да са с пружини. ако ти е трудно да изготвиш такава поръчай си от Алиекспрес , там има готови такива.Като си калайдисаш и кабелните обувки за краищата на кабела всичко ще си дойде на място.
Преди време имаше ограничение за големината на файловете тук, и забрана за качване в Атача , сега не знам как е, най лесно мога да ти пратя снимки по скайп.когато имам свободно време за това. Времевия Таймер ти ли си го правил или е купен готов ?защото може проблема да е в него.
също така какъв Триак си сложил на изхода ? моят е BTA41-600
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov