 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 9:51 Заглавие: |
|
|
| Както и да е,явно нищо не разбирам от схеми,но исках само да кажа,че този детектор на нулата се намира вътре в оптроните MOC и схемата може да стане само с един компаратор...... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
suxfan Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2004 Мнения: 174
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 10:18 Заглавие: Hm |
|
|
| RC написа: | suxfan, една молба - нека се запази добрия тон на общуване и да не се превръща темата (и форума) в място за лични нападки (не винаги основателни).
А "датчика на нулата" може да върши и други работи - зависи откъде го погледнеш. |
И защо мислиш че съм нападнал някои неоснователно, просто се чудех от къде реши че вътре в МОС-а има детекция на нулата
Как ще ми докаже че има схема на детекция на нулата в един MOC3022 , като в него има един светодиод и един динистор, с други думи оптодинистор .
Ако е искал да каже нещо друго , да го обясни така че да го разбере човек
Ето линк с инфо :
http://www.fairchildsemi.com/ds/MO/MOC3022-M.pdf
----------------------------------------------
The MOC301XM and MOC302XM series are optically isolated triac driver devices. These devices contain a GaAs infrared emitting diode and a light activated silicon bilateral switch, which functions like a triac. They are designed for interfacing between electronic controls and power triacs to control resistive and inductive loads for 115 VAC operations.
----------------------------------------------
Използва се в схемата за да раздели галванично нисковолтовата част от високоволтовата
Модерирано от RC
Повтарям си молбата!
Последната промяна е направена от suxfan на Вто Яну 03, 2006 11:20; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
suxfan Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2004 Мнения: 174
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 11:17 Заглавие: Хе |
|
|
ОК не твърдя че няма такива , но спора беше за MOC3022
И според теб как би могъл да ползваш вградения Zerro-Cross детектор в нашия случаи , при положение че няма изведен извод на MOC3083
Този вид MOC има и други приложения освен да управлява триаци , затова са му сложили Zerro-Cross детектор
...................
They are designed for use with a triac in the interface of logic systems to equipment powered from 240 Vac lines, such as solid–state relays, industrial controls, motors, solenoids and consumer appliances, etc.
Ако имаш идея няма лошо постни я ще я коментираме , аз когато я правех тази схема що MOC-ове изпосмених, само с тези се получи наи добре и наи добре се държаха, а и сигнала по осцилоскопа отговаряше на изскванията ми когато го правех  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
raxell Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005 Мнения: 228 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 14:14 Заглавие: Относно термодатчика |
|
|
Много по добре се държи 1N4148 ,по малка температурна инерция има.
Да не забравяме и предимството на металостъкления корпус .
Лично аз никога не използвам елементна база в пластмасов корпус при отговорни случаи.
Разбира се 4007 го има и в металостъклен корпус но не е така добре разпространен.
Госта с микроконтролерите е в грешка , точността се отнася за разликата между настроена и реална температура , а не точност на поддържането и
С гореизложената схема при правилно конструктивно изпълнение точността на поддържане на желаната температура ще бъде от порядъка на 0.1 градус , не вярвам на някой да не му хареса
Постигал съм 0.01 градус и с по олекотена схемотехника , още работи в ПЗ Люлин  _________________ колкото повече , толкова повече |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Dalgia Опитен потребител

Регистриран на: 17 Дек 2004 Мнения: 183 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 22:08 Заглавие: |
|
|
От месец не бях влизал в сайта та сега виждам темата.Изчетох я цялата
понеже ми е интересна.В работата направихме инкубатор преди две години от МРАЗ 200 , терморегулатор с меко регулиране от "МЛАД КОНСТРУКТОР" като термо датчика (1N4001) е заменен с термосъпротивление от стара батерия на НОКИЯ мобифон.Втория диод е заменен с еквивалентно съпротивление в моя случай 15 килоома , като всички съпротивления в моста са с висока точност.Регулиращия тример е многооборотен.Нагревателя е направен от плосък кантал с мощност 100 вата опънат м/у два електрода на растояние около30 сантиметра.От долу го обдухва вентилатор от компютър , който работи постоянно.Над нагревателя има вана с вода с обем около6 литра.Загубата на вода е около 1литър на 24 часа.Посочения терморегулатор държи стабилно 37,8 градуса +/- 2 десети.Интересно ми беше изавлението на инж.Васил Сапунджиев за различните температури през дните на люпене.Ще пробвам най скоро този метод.За сега две години имаме успеваемост около 60%.Кокошки и патици. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stefp Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2005 Мнения: 587 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Вто Яну 03, 2006 23:38 Заглавие: Инкубатор |
|
|
Да ,идеалния вариант е с промяна температурата в процеса на люпене (най-добре по зададена таблица ) ,но това става само с контролер ,а стойностите които е дал инж.Васил Сапунджиев за температурата са леко завишени
А кокошки и патици се люпят по различен режим (различна температура и различна влага )
За домашен малък инкубатор отопление или с крушки или както казва Dalgia с наснован кантал ,за по-равномерно греене ,а ваната с водата може да се сложи и на пода на инкубатора ,което мисля е и по-добрия вариант. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
инж.Васил Сапунджиев Опитен потребител

Регистриран на: 08 Апр 2005 Мнения: 292
|
Пуснато на: Сря Яну 04, 2006 12:12 Заглавие: |
|
|
Стойностите на температурите са твърде относителни. При наличие на вентилатор нещата са различни. Там средата се хомогенизира. При липса на вентилатор всичко зависи от нивото, в което е поставен термометъра. Аз поставям медицински термометър между яйцата. Ако след отваряне на вратата няма инерция, той показва достатъчно точно.
Живакът не трябва да се допира до яйце. В първите 7 дни температурата може да бъде 38,5 градуса. Тогава възниква зародиша. След това самият зародиш “работи” вътре в яйцето и той допълнително вдига температурата. Тогава е желателно тя да се намали. Това то правя, като преместя скарата по-ниско. Накрая, когато започне излюпването, температурата я намалявам на 37,5 градуса по същия начин. Крешките са горе високо, а водата е най-долу. Достигал съм 100% излюпваемост, разбира се в изключителни случаи.
Направата на домашни инкубатори от стар хладилник го смятам за пълна порнография, защото заема много място. Аз си ги правя от фазер и между него стирупор (или там как правилно се пише) с дебелина не по-малка от 2см. Мога да изляпвам пилета дори директно в кашони!
Действително при различните птици режимите са различни. _________________ Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stefp Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2005 Мнения: 587 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Сря Яну 04, 2006 13:37 Заглавие: инкубатор |
|
|
| Защо да е порнография инкубатор от стар хладилник ,имаш готова термоизолирана кутия с врата ,и от фазер и стиропор става ,всичко си въпрос на изработка.А вентилатора спестява местенето на яйцата нагоре и надолу и спомага и за вентилацитя ,хубаво е да го има ,но да не духа силно ,че силния поток въздух пак не е добре. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Shtur Гост
|
Пуснато на: Сря Яну 04, 2006 14:00 Заглавие: Re: инкубатор |
|
|
| stefp написа: | | Защо да е порнография инкубатор от стар хладилник ,имаш готова термоизолирана кутия с врата ,и от фазер и стиропор става ,всичко си въпрос на изработка.А вентилатора спестява местенето на яйцата нагоре и надолу и спомага и за вентилацитя ,хубаво е да го има ,но да не духа силно ,че силния поток въздух пак не е добре. |
Бъркаш , напротив по добре е да се въртят от колкото да има вентилатор , като се върти яицето то се нагрява от всякъде еднакво защото вътре е течност и все едно размесваш течноста, а с вентилатора от едната страна ще е по топло от другата !!!
Не е толкова сложно да се направи да се въртят , начини много  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|