Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Алуминиева тел за траф
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
doktora
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 08 Фев 2006
Мнения: 30
Местожителство: разград

МнениеПуснато на: Сря Фев 08, 2006 20:44    Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф Отговорете с цитат

ИванВас написа:
Преработвам един траф от лампов телевизор(доста е мощен) и е направен от алуминиева тел (или някаква алум. сплав(запоява се)),а не от медна.Вяпросът ми е защо не е медна?Скакво алум. е по добра(ако е така)?И как се смята тока,който може да отдаде и волтовете?Като при медната ли?Никъде до сега не съм срещал из книгите и справо4ниците да пише нещо за подобна тел.Забелязъл съм 4е ги ползват само старите телевизори и стабилизатори за телевизори.Ако някой е ползвал такова нещо и има опит с него да помогне с инфо.Благодаря предварително!!!

Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена Very Happy ).Моя съвет е мед!!!
_________________
Живота е игра,бъди игач, а не играчка!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Фев 08, 2006 20:52    Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф Отговорете с цитат

doktora написа:
Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена Very Happy )....

Rolling Eyes Стига бе Shocked
doktora, по какво си доктор?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Фев 08, 2006 21:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Трябва да се отвори раздел "Бисери" Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 08, 2006 21:07    Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф Отговорете с цитат

RC написа:
doktora написа:
Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена Very Happy )....

Rolling Eyes Стига бе Shocked
doktora, по какво си доктор?

По-скоро май идва от при чичко доктор Wink
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
grishan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Мар 2005
Мнения: 747
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 09, 2006 23:10    Заглавие: Отговорете с цитат

chwr написа:
Алуминий се запоява безпроблемно, като се потопи в машинно масло мястото което ще се запоява. Както е под маслото са почиства с остър предмет окиса по повърхността( без да се вади на въздуха). Пак в маслото се нагрява тинола и калайдисването става.

може и с грес всякаква минерална смазка .Не позволява на алуминия да оксидира и да направи филм.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vlad_o
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Ное 2004
Мнения: 857
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 10:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Дококото си спомням,алуминият е по лек и по евтин,но иска по голямо сечение,т.е повече проводник,докато медта е по скъпа и по тежка ,но иска по малко сечение при пропускане на ток.така ли беше?
_________________
ДЕИСТВАЙ СМЕЛО И СМАХНАТО
SKYPE vvvlado53
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 14:01    Заглавие: Отговорете с цитат

да, разликата е минимална в полза на медта, а тя се запоява по-лесно, по-стабилна е, и е с хубав оранжев цвят Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 23:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Очевидно doktora по погрешка е разменил две думи, а вие го искарахте едва ли не психопат. Засрамете се. Embarassed

Не твърдя, че разбирам от психология, но ми се струва често срещано явление човек да размени мястото на две думи от едно изречение или даже да каже нещо напълно противоположно на това, което мисли (да замени "да" с "не" например).
vlad_o написа:
Дококото си спомням,алуминият е по лек и по евтин,но иска по голямо сечение,т.е повече проводник,докато медта е по скъпа и по тежка ,но иска по малко сечение при пропускане на ток.така ли беше?


В учебниците често се слага една картинка с везна. На едното блюдо има меден проводник, а на другото алуминиев проводник с по-голямо сечение. Двата проводника имат еднакво съпротивление. Везната е наклонена на страната на медта. Това означва, че въпреки по-голямото си сечение, алуминиевият пороводник е по-лек.

За домашно дават да се помисли кой от двата проводника е по скъп, ако приемем, че цената на 1кг алуминий е същата като на 1 кг мед. Като допълнителна задача посочват да се помисли какъв извод може да се направи, ако се знае, че цената на 1 кг мед е по-висока от тази на 1 кг алуминий.

За справка: стр. 193 на "Електрически инсталации, мрежи и уредби" (учебник за техникумите и СПТУ; ISBN 954-03-0314-1).
Там има отговори на много от въпросите, които си задавате.
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 18:58; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 11:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Laughing Laughing "Объркването" на doktora не му е запърви път,затова му се смеем,а алуминия е три пъти по евтин от медтта.Най вероятно причините да не се ползва масово вместо мед е точно ниската му технологичност за електрическо свързване и лаково покритие и двата процеса са сложни и скъпи,химически е по активен от медтта към влага и други агресии.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
5kan
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 21 Окт 2005
Мнения: 24
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 15:41    Заглавие: Отговорете с цитат

1. помедяване на алуминий може да стане и химично, без ток също в р-р меден сулфат (син камък) с катализатор готварска сол - няколко кристалчета, ВНИМАНИЕ - доста интензивен процес - да не остане само колоидна мед от алуминия
2. за запояване опитайте флюс от равни части глицерин и амониев хлорид (нишадър), но трябва после да се почисти добре
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals