| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
doktora Нов потребител

Регистриран на: 08 Фев 2006 Мнения: 30 Местожителство: разград
|
Пуснато на: Сря Фев 08, 2006 20:44 Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф |
|
|
| ИванВас написа: | | Преработвам един траф от лампов телевизор(доста е мощен) и е направен от алуминиева тел (или някаква алум. сплав(запоява се)),а не от медна.Вяпросът ми е защо не е медна?Скакво алум. е по добра(ако е така)?И как се смята тока,който може да отдаде и волтовете?Като при медната ли?Никъде до сега не съм срещал из книгите и справо4ниците да пише нещо за подобна тел.Забелязъл съм 4е ги ползват само старите телевизори и стабилизатори за телевизори.Ако някой е ползвал такова нещо и има опит с него да помогне с инфо.Благодаря предварително!!! |
Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена ).Моя съвет е мед!!! _________________ Живота е игра,бъди игач, а не играчка!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Сря Фев 08, 2006 20:52 Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф |
|
|
| doktora написа: | Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена ).... |
Стига бе
doktora, по какво си доктор? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Сря Фев 08, 2006 21:04 Заглавие: |
|
|
Трябва да се отвори раздел "Бисери"  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
showMANiak Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004 Мнения: 1094 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 08, 2006 21:07 Заглавие: Re: Алуминиева тел за траф |
|
|
| RC написа: | | doktora написа: | Ами медта е по-добра от алуминия с това, че е по-евтина и по-лека(и някои др. свойства който не се отнасят към темата) с НИЩО друго.Има си причина да се използва мед - по-хубаво от това няма (на нормална цена ).... |
Стига бе
doktora, по какво си доктор? |
По-скоро май идва от при чичко доктор  _________________ Може и да бъркам..... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grishan Опитен потребител

Регистриран на: 23 Мар 2005 Мнения: 747 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Фев 09, 2006 23:10 Заглавие: |
|
|
| chwr написа: | | Алуминий се запоява безпроблемно, като се потопи в машинно масло мястото което ще се запоява. Както е под маслото са почиства с остър предмет окиса по повърхността( без да се вади на въздуха). Пак в маслото се нагрява тинола и калайдисването става. |
може и с грес всякаква минерална смазка .Не позволява на алуминия да оксидира и да направи филм. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vlad_o Опитен потребител


Регистриран на: 27 Ное 2004 Мнения: 857 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 10:26 Заглавие: |
|
|
Дококото си спомням,алуминият е по лек и по евтин,но иска по голямо сечение,т.е повече проводник,докато медта е по скъпа и по тежка ,но иска по малко сечение при пропускане на ток.така ли беше? _________________ ДЕИСТВАЙ СМЕЛО И СМАХНАТО
SKYPE vvvlado53 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 14:01 Заглавие: |
|
|
да, разликата е минимална в полза на медта, а тя се запоява по-лесно, по-стабилна е, и е с хубав оранжев цвят  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vstoykov Опитен потребител

Регистриран на: 04 Дек 2005 Мнения: 327 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Сря Фев 15, 2006 23:13 Заглавие: |
|
|
Очевидно doktora по погрешка е разменил две думи, а вие го искарахте едва ли не психопат. Засрамете се.
Не твърдя, че разбирам от психология, но ми се струва често срещано явление човек да размени мястото на две думи от едно изречение или даже да каже нещо напълно противоположно на това, което мисли (да замени "да" с "не" например).
| vlad_o написа: | | Дококото си спомням,алуминият е по лек и по евтин,но иска по голямо сечение,т.е повече проводник,докато медта е по скъпа и по тежка ,но иска по малко сечение при пропускане на ток.така ли беше? |
В учебниците често се слага една картинка с везна. На едното блюдо има меден проводник, а на другото алуминиев проводник с по-голямо сечение. Двата проводника имат еднакво съпротивление. Везната е наклонена на страната на медта. Това означва, че въпреки по-голямото си сечение, алуминиевият пороводник е по-лек.
За домашно дават да се помисли кой от двата проводника е по скъп, ако приемем, че цената на 1кг алуминий е същата като на 1 кг мед. Като допълнителна задача посочват да се помисли какъв извод може да се направи, ако се знае, че цената на 1 кг мед е по-висока от тази на 1 кг алуминий.
За справка: стр. 193 на "Електрически инсталации, мрежи и уредби" (учебник за техникумите и СПТУ; ISBN 954-03-0314-1).
Там има отговори на много от въпросите, които си задавате. _________________ Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth
Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 18:58; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Фев 16, 2006 11:17 Заглавие: |
|
|
"Объркването" на doktora не му е запърви път,затова му се смеем,а алуминия е три пъти по евтин от медтта.Най вероятно причините да не се ползва масово вместо мед е точно ниската му технологичност за електрическо свързване и лаково покритие и двата процеса са сложни и скъпи,химически е по активен от медтта към влага и други агресии. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
5kan Нов потребител

Регистриран на: 21 Окт 2005 Мнения: 24 Местожителство: Плевен
|
Пуснато на: Чет Фев 16, 2006 15:41 Заглавие: |
|
|
1. помедяване на алуминий може да стане и химично, без ток също в р-р меден сулфат (син камък) с катализатор готварска сол - няколко кристалчета, ВНИМАНИЕ - доста интензивен процес - да не остане само колоидна мед от алуминия
2. за запояване опитайте флюс от равни части глицерин и амониев хлорид (нишадър), но трябва после да се почисти добре |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|