 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Ditronix Опитен потребител


Регистриран на: 15 Авг 2005 Мнения: 2817 Местожителство: Провадия
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 15:58 Заглавие: |
|
|
Нещата с двата LM 317 няма да се получат,по простата причина че е необходима разлика между Uin и Uout поне от 2,5-3V.Както Stoy40 писа,не е и необходимо-просто избираш единият вариант-зареждаш с ток или по напрежение. _________________ Не е важно кой си,а колко струваш!
DRL модули за всички видове автомобили! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
duni Активен потребител

Регистриран на: 15 Фев 2004 Мнения: 84
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 17:26 Заглавие: |
|
|
ами... нещата май се върнаха в изходна позиция
всъщност с радост бих използвал схемата на Stoy40 , проблемът ми е че не знам кое за какво е , не че искам да съм автор, но не искам и да правя нещо без да знам какво върша
ами тогава може ли да си позволя една молба към Stoy40 - или тук или в някой прикачен файл(или където си избере ) да ми пообясни кое за какво се грижи в схемата му и как да се регулира волтажа... всъщност след едно обяснение мисля че всичко ще мога да оправя сам.... естествено ако не прекалявам с наивните въпроси.
едит: поразмърдах си малко мозъка, ето какво разбрах и не разбрах от схемата :
мисля че разбрах всичко около TL431, т.е. с отношението на 7/9 си настройвам волтажа при който се изключва 741.
когато се изключи - изключва се транзистора и adj няма връзка с масата, но тогава не става ли както е описано в документите на 371 - да става constant current supply, ограничаван от R1?
и кой диод остава да свети тогава - само зеленият?
не ми е ясно защо adj е свързан директно с масата, а не през съпротивление, тогава как се получава константното напрежение?
другото - колко трябва да са R3 и R8 и има ли нужда наистина от толкова голям входен кондензатор - 100uF не стигат ли?
Благодаря! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 19:37 Заглавие: |
|
|
| Ами готов си само инвертирай мислите и става.431 прави регулируем стабилизатор от 2.5 до 16 волта зависи от тримера,настройваш го като мериш на катода му спрямо маса.Когато батерията е с по ниско от него напрежение ОУ е с lou изход и се захранва мигащия червен светодиод(може и да не е мигащ,но вдигни резистора колкото другия 3.3к).А транзистора е запушен и 317 работи като източник на ток приблизително 0.5 ампера.(инвертиращия на ОУ е по положителен от неинвертиращия).Когато батерията стигне 13.8 волта ОУ се превключа рязко заради малката положителна обратна връзка и се отпушва транзистора 317 става стабилизатор на собственото си опорно напрежение 1.25 волта+това на насищане на транзистора -около 0.5 волта .Диода не позволява батерията да се разрежда през този стабилизатор. R8-1k R3-10k(пропуснал съм го да напиша) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
duni Активен потребител

Регистриран на: 15 Фев 2004 Мнения: 84
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:00 Заглавие: |
|
|
като се връщам следващия път към Варна и мина през София ще те черпя по бира
Благодаря много сега всичко ми е ясно, ще си направя платката и ще си я налепя, пък може и да пиша как е, ако не забравя (сега имам изпити затова чак след месец ще я правя...)
искам само още един въпрос да те попитам, който вече е малко офф-топик, ама така или иначе за мен май приключи темата и намерих всички отговори .
въпросът : каква програма ползваш за схемите, предполагам че и тя/ти после прави платката, че аз ползвам една много забутаничка, която няма много голяма база с части и примерно 431 го няма(от тази схема, иначе вече все по-често ми се случва...) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:06 Заглавие: |
|
|
duni, също малко Offtopic, но и най-добрата програма не прави нито схемата, нито платката.
Ако се надяваш на нещо подобно - просто го забрави.
Успех ти желая в начинанието и дано наистина:
| Цитат: | | сега всичко ми е ясно....за мен май приключи темата и намерих всички отговори |
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:07 Заглавие: |
|
|
Програмата е "ORCAD" ,тя позволява липсващите елементи да си нарисувша сам и да им присвоиш картинку(футпринти) как да изглеждат на платката.Прави разбира се и платки.Много колеги по големи специалисти не са доволни от нея,но аз си я харесвам.Твърди се че новата и версия 10.3 била доста пооправена.Дано си направиш зарядното и да ти върши работа.Имай пред вид,че е само за оловни акумолатори.С другите химии нещата са малко по сложни.Бирата не е задължителна,достатъчно ми беше че ти самия положи доста труд и за един ден проумя маса неща,дори да не съм ти помогнал много това носи удоволетворение.Успех! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|