Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Хладилник Мраз 250л

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
b2bb
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Юли 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 19:14    Заглавие: Хладилник Мраз 250л Отговорете с цитат

Хладилника е Мраз 250л.
Здравейте.След последното размразяване на хладилника снощи,подсушаване и т.н.включвам хладилника и той тръгва.
В центъра на хлдилника съм сложил датчик на цифр.термометър сутриннта Т беше 0.9С.
На обяд Намалих термосттата,но какво ми направи впечатление:Хладилника тръгва чува се звук от преминаване на флуида през камерата /дроселиране/ с прекъсване и след оклоло 1мин изкл.Слушам го като си добра ухото на хладилника.
След 8-10мин пак тръгва и работи една минута и спира.
Да не би да се запушва нещо в камерата и да се вдига налягането?

Камерата е сменяна преди 8 месеца.
Термостата е сменян заедно с камерата.
Компресора е сменян преди 14месеца.

Значи компресора е Electrolux GL45AA.
Kak да стигна до релета защити и т.н чаркалаци.
Има капачка която покрива клемите.В задната част на кутийката се вижда някаква бяла кутиййка предполагам реле,по напред се вижда черна
цилиндрична част предполагам термо защита.Но мога само да гледам не мога
да ги стигна за смяна.Как се маха кутията в която са?Преполагам че е закл.,захваната за компресора.
Как да ги диагностицирам кое да сменя?

Кажете какво да го правя?


Последната промяна е направена от b2bb на Чет Мар 09, 2006 17:56; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 19:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Престани да го изследваш и го остави да се темперира.Термостата го постави на 2 или 3 ако има позиций или на старото място където е работил преди размразяването.Хладилника е за плюсови температури като най студено е отдолу. Ако охлажда нормално то отзад кондензатора ще се затопля а вътре леко ще заскрежава. Ако изключва бързо и не охлажда може да дига голям ток и да му изключва термичната защита. В този случай - компресора но не ми се вярва. Успех. Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 20:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм специалист по хладилниците , но от горчивия ми опит с моите домашни хладилници ми намирисва на компресор или реле , дано не съм познал все пак.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b2bb
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Юли 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 14:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз капачката е махам но,тези чаркалаци са в другата половинка от кутията и са захванати за нея и нямам достъп до тях.А самата кутия е захваната за компресора по няккакъв начин който не мога да го разгадая.
Кажете моля ви се как да диагностицирам изправността или неизправността на съответните елементи по веригата.
1.Кажете за колко време празен хладилник трябва да достигне Temperatura при която да сработи термостата.
2.Колко горе долу е тази температура средно?
3.За достигането на тази температура компресора непрекъснато ли трябва да работи или на почивки?
4.Колко време е нормално да работи компресора непрекъснато?

5.Читави елементи Необходими за смяна къде могат да се намерят в
София.
Извинявам се за досадните въпроси но ми е много притеснено.
Благодаря Ви предварително за отговорите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 14:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Хладилника както ти писах е за плюсови температури.Нямам точен спомен но мисля че средно плюс 5 градуса е нормално.Когато си го размразил е нормално да работи без прекъсване дори 3 часа .Това време зависи от това дали е топло в помещението зависи от това има ли нещо вътре или не. Още зависи на какво положение си оставил термостата дали е добър компресора и дали е зареден с достатъчно фреон.Така че ако замразява камерката и отзад затопля то няма какво да търсиш повече от него. Честото отваряне на вратата води до по -често включване на компресора и до увеличаване на обледеняването.Също ако вратата не е плътна ефекта е същия. До сега ти не написа кой модел Мраз е а с това се почва. Не е едно магаре -МАРКО Very Happy Колкото до продължителната работа то компресора е разчетен за доста продължителен цикъл така че и 12 часа да блъска без прекъсване нищо му няма.Но този режим би бил възможен при повреда или лятото. Very Happy Забравих и да спомена че за нормална работа в стаята не трябва да е под 0 градуса защото тогава компресора почти не се включва а някои западни хладилници и фризери спират да работят въобще. Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
b2bb
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Юли 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 15:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи хладилника е Мраз 250л.
Както добавих в горният пост
-->Компресорът е сменян Electrolux GL45AA,
камерата е сменяна ,новата е (бяла), такава без заден капак.
Ти казваш че е нормално да работи непрекъснато а той работи с цикличност описана по-горе,което ме претеснява.Иначе отзад
решетката/кондензатора/ е топла/топъл/.
Температурата в стаята е 15-20С


Последната промяна е направена от b2bb на Чет Мар 09, 2006 15:09; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 15:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Трябва да се разбере термостата ли изключва или термичната защита отзад.Ако е първото то е възможно самия термостат да е нередовен тогава опитай да го увеличиш малко от врътката и би трябвало това време да се увеличи.Ако термичната изключва то може или тя да не е в ред или компресора да товари много.При тази ситуация трябва да се консултираш с хладилен техник за да се уточни проблема. Друго не се сещам и тези ми знания са от обща култура. Успех Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
b2bb
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Юли 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

темичната защита сработва , а термостата го намалих преди да го размразя беше почти на макс(по минусови),защото беше много обнадледен.Значи сега го завъртам да изкл.термостата и го връшам леко назад.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 15:22    Заглавие: Отговорете с цитат

sacho написа:
.При тази ситуация трябва да се консултираш с хладилен техник за да се уточни проблема. Very Happy
Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
b2bb
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Юли 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 16:50    Заглавие: Отговорете с цитат

b2bb написа:
темичната защита сработва , а термостата го намалих преди да го размразя беше почти на макс(по минусови),защото беше много обнадледен.Значи сега го завъртам да изкл.термостата и го връшам леко назад.

В голяма грешка съм.
Термозащитата предполагам е черничко цилиндрично с два извода.
Като го меря с уреда ми дава късо т.е е вкл.веригата а, Ако се задейства би трябвало между контактите да няма връзка/изкл.веригата/
А термостата се държи странно значи увеличих /минусова/температура
времето на работа се увеличи на 3/три/минути, а времето през което
не работи хладилника е 6/шест/ минути.За времето на работа температурата намалява с 0.2С.
Без да отварям вратата и да променам температурата вътре термостата пак се вкл. Question
За момента температурата е 4.9С.
Явно термостата е с много имагинерна делта НА ТЕМПЕРАТУРАТА>
Дайте идея за потвърждаване на диагнозата.
Повтарям хладилника е Мраз 250л а
компресора Electrolux GL45AA

От къде и какъв термостат да взема?.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals