Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

модифициране на ATX захранване
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Svetoslav40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 143
Местожителство: Берлин/Германия

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 20:10    Заглавие: модифициране на ATX захранване Отговорете с цитат

Здравеите господа и госпожи (ако има такива:) ).
Имам голямото желание да си сложа в колата компютър4е и да си пускам мп3, клип4ета и разни други не6та....евентуално....

Интересува ме как може да се преработи едно компютърно захранване че да работи на 12в. Знам че е вазможно, но не знам точно от каде да започна. Цепиите са в повечето случаи с TL494 и със сигурност може да се направи. Имам много схеми и описания за импулсни захранвания но не ми се играе да правя платки и да го нагаждам, все пак трябва да бъде стаблно а на компютърното захранване трябва да се промени само първичната част...така си мисля поне:)

Мноо 6е се радвам ако някои може да ми даде насока от каде да започна... или ако има готово ре6ение ( с компютърно захранване а не схеми за импулсно) ще е също добре.

поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hellios8502
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2004
Мнения: 74
Местожителство: Kn

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 20:19    Заглавие: Отговорете с цитат

А дали някой знае и как да му се вдигне изходното напреженив Smile. По обясними причини.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 20:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Svetoslav40, на първо време може да започнеш с това да си редактираш поне заглавието на темата.
Второ - защо да не се поразтърсиш из форума (бонус - има бутон Търсене), при правилно зададени ключови думи има какво да прочетеш.
Трето - слагаш си лаптопче като го захранваш с подходящ адаптор (за кола - продават се)......
Четвърто-темата заминава в говорилнята.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetoslav40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 143
Местожителство: Берлин/Германия

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 21:10    Заглавие: Отговорете с цитат

първо - какво му има на заглавието ми???? Все пак става вапрос за модифициране на (може би това е проблема на заглавието) А Те Хикс захранване.

Второ - бонуса с бутона за търсене ми е ясен....намира милион глупости и, чак на последно място това което търсиш (а дали не съм го пробвал и тука???), или просто нищо което да има "видима" информацията която се търси.

Трето - това с лаптопа е работещо в момента и не ме кефи достатъчно

И

Четвърто - Какъв е тоя тон тука??? значи, регистрира се някои и още с първият му пост бива освиркван от някои (с уважение, нищо лично), който си няма друга работа освен да се пробва да даде акъл...

с уважение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 6:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Вземи си един UPS и го вържи към акумулатора-нататък да ти обяснявам ли?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ToНи
Гост





МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 6:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Модифициране не е точната дума, за да стане това е нужна пълна преработка :
1. Смяна на трансформатор, това води еднопреизчисляване, което ако не си навътре трудно ще го направиш.
2. Смяна на транзистори. При 300 V входно, 400 Вт са ти около 2 А среден ток, и около 4-5 пиков, зависи от схемата /обратен, мостов, полумостов и т.н./, при 12 Вт тези 400 Вт са не по малко от 35 А среден, и над 80 А пиков ток, и това в мостово изпълнение.
3. От т.2 следва че трябва да се коригира управлението на захранването, т.е. токовата ОВ, ако е резисторна резисторите трябва да се сменят с доста по малки, ако е трансформаторна, трябва да се коригира токовия трансформатор. Също така следва удебеляване на пътечките, което не виждам как може да стане освен с поене на допълнителни проводници отдолу.

Това по горе са част от нещата които трябва да се променят, заеднос това трябва да промениш и честотни компенсации, пускова схема, самия АТХ модул който осигурява +5 В за стенд бай режима, захранването на 494.

И ако до тук не е станало ясно, преработката на едно АТХ захранване за да работи при 12 В входно напрежение е доста по тудоемка и несигурна от проектирането и изработката на импулсно захранване което да работи на 12 В и да е със същите параметри.
Също така, много по проста би била направата на инвертор 12/220 от който да захраниш въпросното АТХ захранване.
Върнете се в началото
Svetoslav40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 143
Местожителство: Берлин/Германия

МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 9:51    Заглавие: Отговорете с цитат

хммм, то туи беше ясно от самото начало... С електрониката съм горе-долу на "ТИ", но преисчисляване на трафовете ми е "магла". То е ясно че направата на едно захранване може би ще е по удачно и по просто. Но понеже не ми се играеше да чета 1милион описания на разни ИС-ми, си търсех готово решение, но каквото и да намеря, то чаркалаците дето ги ползват в тях няя от де да се намерят в БГ, или поне аз немога да ги намеря. Така че, ако някои има нещо готово, което може да се ползва, няя да е зле...решението с инвертора 12/220в някак не ми допада, загубите по моя преценк ще са поне 60-70%. След 4часа дирене из форума (зщото някой каза че имало Вече такова обсъждане Smile ) намерих руска схема за преработка на ИЗ, която не съм сигурен дали бачка.
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=8040
Ако може някой да хвърли едно око и да каже ще стане ли по този начин или ако има по добра идея направо да мята тука линк-а Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 10:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Svetoslav40, ако трябва да бъдем коректни (за което ти имаш претенции) в първоначалният ти пост буквичките
Цитат:
А Те Хикс
бяха подредени по съвсем друг начин, но това както и да е.
Освен всичко свързано с
Цитат:
компютър4е
което не става съвсем ясно какво е, но при положение, че искаш и
Цитат:
да си пускам мп3, клип4ета
вероятно ще ти трябва и монитор, за който изобщо не споменаваш като какво мислиш да използваш в качеството на такъв, а за него също трябва захранване (нали така?).
Когато се поставя определен въпрос, то в този форум се държи да бъде ясно сформулиран и по възможност написан на нормален български език. Всичко останало е преливане от пусто в празно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kalin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 379

МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 14:23    Заглавие: Отговорете с цитат

за монитор може да си вземе някое ТФТ моето е на 12В а предполагам че и други някои ще има такива
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 20, 2005 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен може да се направят линейни стабилизатори,на 5 или 3.3 волта директно от 12 волта и някоя проста схема за -12 волта 2 ампера...защо ти са импулсни?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov