 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
mishomvp Опитен потребител

Регистриран на: 17 Авг 2004 Мнения: 2357 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Чет Юли 20, 2006 14:16 Заглавие: |
|
|
| poce написа: | Здравейте като гледам и тук се е заформила дискусия за въпросните инвертори. Преди няколко дни и аз си взех от тези , моя е 500W . Реших да го изследвам , да видя за какво иде реч. Ще изброя до сега какво съм направил:
ttt по твоето питане за AVR:
Първичната намотка на инвертора е разделена на секций. В зависимост от входното напрежение трансформатора работи като повишаващ или понижаващ . Превключването между секциите става с релета. По просто казано на входа мога да имам от 90-300 волта (от мрежата) на изхода винаги имам стандартното напрежение от 220 волта , като това нещо се постига с превключването на секциите на трансформатора и той работи като повишаващ или понижаващ. Това е AVR (Automatic Volt Regulation). В същото време има и AVR на входа на акумулатора . Иначе казано колкото повече работи на акумулатор акумулатора се разрежда и напрежението спада . Тук AVR регулира ШИМ-а (Широчино Импулсна Модулация) по този начин изходното напрежение не се променя при постепенната промяна на напрежението от акумулатора.
За претоварването - в ръководството ми бяха изброили при различни претоварвания след колко време сработва защитата. Реших да видя какво става на изхода когато е на акумулатор при кратковременни претоварвания . За целта използвах флекс 500W на който стартовата мощност надхвърля 1000W .
На изхода наблюдавах :
в първия момент когато електромотора още не е навлезнал в обороти и консумацията е много над номиналната на инвертора , той регулира изходното напрежение в случая наблюдавах спад във височината на вълната (спад в напрежението) като по този начин инвертора регулира консумираната мощност от него и непозволява да бъде претоварен . Стана ми интересно и погледнах как следи консумираната мощност . Подхода е много добър . С токов трансформатор се следи тока на изхода . Предимството на това схемно решение е , че физически токовата защита е отделена от изхода . Каквито и претоварвания да стават на изхода самата защита е отделена галванично. Варянт тя да пострада и евентуално да не сработи няма.
За хармоничните изкривявания :
Измерих THD - то на изхода цифрите бяха:
на товар без реактивна мощност-2.4%
на товар с реактивна мощност (в случая компютъра)-2.8%
(това на акумулатор)
за сравнение измерих THD-то на енергото-2.5%
Довечера мисля да го поразгледам още малко. Ако има интерес може да споделя още информация. |
Да но имат ли surge protectors тези инвертори ? Май нямат .. Поне като гледам от сайта характеристиките .. Май е по-добре UPS Но е по-скъп .. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
poce Нов потребител

Регистриран на: 19 Юли 2006 Мнения: 2
|
Пуснато на: Съб Юли 22, 2006 12:47 Заглавие: |
|
|
| mishomvp Немога да ти кажа тези дни изобщо нямам време да го поразгледам още малко инвертора. Попитай ги хората какво пречи? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tsarya Активен потребител


Регистриран на: 25 Май 2006 Мнения: 56 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юли 23, 2006 15:40 Заглавие: |
|
|
Бих ти препоръчал да си вземеш и един защитен разклонител (Surge Arrester+Noise Killer) на MGE или на APC. Върши чудесна работа при такива ситуации. Ще си предпазиш не само компютъра... Аз си купих на MGE с 5 гнезда за 30лв. от OfficeExpress срещу METRO (това което е м/у Младост и Горубляне).
Сигурно може да се намери и по-евтино... но смятам, че цената е разумна. _________________ There's never time to do it right, but there's always time to do it again!... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|