Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Таймер 24 включвания и изключвания за денонощие
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Пон Мар 12, 2007 9:22    Заглавие: Mda Отговорете с цитат

marinov написа:
По-лесно от 1 PIC от 12-та серия просто не мога да се сетя Laughing

Е има и 16-та без кварц , имат си вътрешен генератор pll стабилизиран при това доста добър под 1% грешка , може да се направи програмата вътре и всяка минута да изключва и включва въпрос на програмиране . Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 9:22    Заглавие: Re: Mda Отговорете с цитат

suxfan написа:
marinov написа:
По-лесно от 1 PIC от 12-та серия просто не мога да се сетя Laughing

Е има и 16-та без кварц , имат си вътрешен генератор pll стабилизиран при това доста добър под 1% грешка , може да се направи програмата вътре и всяка минута да изключва и включва въпрос на програмиране . Very Happy


Колега ... без кварц няма да стане , не забравяй че вътрешния генератор може да е само на кръгли стойност примерно 31 кхз, 1МХЗ,2МХЗ,4МХЗ,и 8 МХЗ ... а кажи ми с тези тойности как ше направиш прекъсване кратно на секунд аили част от секундата ...

Колега ако наистина ти е на зор ..... ще ти направя таймера сложното там е интерфейса за настройката . ДИсплей ли ще слагаш или индикация ....

А най лесно е с твърдо задание на стойностите т.е. без интерфейс за настройка тогава и схемакта ще е по малка , по проста и най важното по евтинка Smile
Дори и пари няма да искам стига да можеш да програмираш контролера.
Схемата и хекса ще ги пускам тук може и по добри идеи даже да се родят.

Поздрави!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Noel
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Апр 2004
Мнения: 2767

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 9:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето ти нещо което би ти свършило работа Smile

_________________
Ако не мога да го поправя значи не е развалено .........но живота крие и изненади Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 11:56    Заглавие: Re: Mda Отговорете с цитат

valioman написа:
suxfan написа:
marinov написа:
По-лесно от 1 PIC от 12-та серия просто не мога да се сетя Laughing

Е има и 16-та без кварц , имат си вътрешен генератор pll стабилизиран при това доста добър под 1% грешка , може да се направи програмата вътре и всяка минута да изключва и включва въпрос на програмиране . Very Happy


Колега ... без кварц няма да стане , не забравяй че вътрешния генератор може да е само на кръгли стойност примерно 31 кхз, 1МХЗ,2МХЗ,4МХЗ,и 8 МХЗ ... а кажи ми с тези тойности как ше направиш прекъсване кратно на секунд аили част от секундата ...

Колега ако наистина ти е на зор ..... ще ти направя таймера сложното там е интерфейса за настройката . ДИсплей ли ще слагаш или индикация ....

А най лесно е с твърдо задание на стойностите т.е. без интерфейс за настройка тогава и схемакта ще е по малка , по проста и най важното по евтинка Smile
Дори и пари няма да искам стига да можеш да програмираш контролера.
Схемата и хекса ще ги пускам тук може и по добри идеи даже да се родят.

Поздрави!!!

Колега ,има контролери с няколко таймера като обикновенно на втория таймер си има допълнителни изводи за кварц , и там може да се сложи кварц с 32,768 kHZ и ще ти прекъсва точно на 1 сек както искаш така може да си го направиш даже и на повече от 1 сек Idea


Модерирано от RC
Моля използвайте за отговор бутона PostReply, а на Quote!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 12:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Е така или иначе ще трябва кварц Smile))) Нали така

Но не искам да си мерим п....ките а да помагаме , все пак форума е за това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 13:30    Заглавие: Hehe Отговорете с цитат

valioman написа:
Е така или иначе ще трябва кварц Smile))) Нали така

Но не искам да си мерим п....ките а да помагаме , все пак форума е за това.

Ако си мераклия може и без кварц да го направиш , сега ще ти дам един елементарен пример:
Вдига се честотата на максимално поддържаната от вътрешния генератор например 8 MHz, настройваш си таймера да му влиза директно clock , зареждаш таймера с числото 56 (256 - 56 = 200*0.0000005 = 0.0001 сек ) така го караш го да прекъсва на всеки 100мкс ще имаш нужда от още 2 клетки едната заредена с 200 другата с 50 , и e необходима малка софтуерна корекция за времената от инструкциите и ето ти изход с 1 сек Very Happy Laughing
Всичко е въпрос на умножения и игра с допълнителните броячи Smile
Така че ще мине и без кварц , ако не му трябва кои знае каква точност Cool Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 14:10    Заглавие: Re: Hehe Отговорете с цитат

Все пак ако работи устройството в кратък период от време примерно 2 или 3 часа не е проблем но човека казва че ще работи денонощно т.е.
при твоя метод ще ти се натрупва грешка , аз съм пробвал вътршен такт на 2 МХЗ при който Таймер 1 с делител на 8 ми дава прекъсване 1 секунда през което само инкрементирам една променлива но....... за 24 часа изостава с 20 минути поне. ПИКА който ползвах беше 16ф88

Та айде да оставим теорията ...... ако човека дето го искаше това още го иска нека да каже ще го прави ли това устройство или не .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
marinov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 20 Апр 2004
Мнения: 130
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 14:38    Заглавие: Отговорете с цитат

честно казано не заради кварца дадох пример с 12-та серия Laughing
А иначе един кварц нито би оскълил, нито би усложнил значително схемата и аз лично бих го направил с кварц. а че става и с вътрешен генератор спор няма Shocked
МА АЙДЕ СТИГА offtopic и от мене вече Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 15:08    Заглавие: Re: Hehe Отговорете с цитат

valioman написа:
Все пак ако работи устройството в кратък период от време примерно 2 или 3 часа не е проблем но човека казва че ще работи денонощно т.е.
при твоя метод ще ти се натрупва грешка , аз съм пробвал вътршен такт на 2 МХЗ при който Таймер 1 с делител на 8 ми дава прекъсване 1 секунда през което само инкрементирам една променлива но....... за 24 часа изостава с 20 минути поне. ПИКА който ползвах беше 16ф88

Та айде да оставим теорията ...... ако човека дето го искаше това още го иска нека да каже ще го прави ли това устройство или не .

Последен офтопик Smile
Та именно за това ти казах че трябва да е на максималната честота а не на минималната и да не делиш преди таймера , така ще имаш най добра точност помисли малко и ще видиш че съм прав , тогава може да дава отклонения не за ден ами по рядко и като видиш с колко буташ една константа и готово Idea Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Чет Мар 15, 2007 15:38    Заглавие: Re: Hehe Отговорете с цитат

suxfan написа:

Та именно за това ти казах че трябва да е на максималната честота а не на минималната и да не делиш преди таймера , така ще имаш най добра точност помисли малко и ще видиш че съм прав , тогава може да дава отклонения не за ден ами по рядко и като видиш с колко буташ една константа и готово Idea Smile


Абе човек ти чувал ли си за прекъсвания ..................
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals