 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
nepamami Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 129
|
Пуснато на: Пон Авг 06, 2007 23:04 Заглавие: |
|
|
Ако кабелът е с винелитова изолация и по малко от нужното сечение ,
много е голяма вероятноста да се загрява ,да стопи изолацията и да
опре на корпуса на автомобила . Това може да предизвика и пожар особено при движение с по висока скорост. Акумулаторът има нужда от
вентилация, ако е оловен, защото се отделя водород по време на
зареждане. Той е силно взривоопасен. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Авг 07, 2007 0:44 Заглавие: |
|
|
За да има пад на напрежение 1 волт при 100А върху кабел с дължина 4 метра кабела трябва да има съпротивление 0,01 ома. За да има такова трябва да е със сечение > 6,8 мм^2. Ако трябват 200А сечението е 13,6мм^2 и тн. Като се има пред вид че по правило на кв. мм се допускат макс 9-10А то просто смяташ с 9-10А на кв.мм.
Т.е. за 300А ти трябват поне 30кв.мм. При това сечение имаш съпротивление за всички 8 метра (кабел за + и - защото по купето няма да стане) 0,045 ома. Пада на напрежение при 300А върху цялата дължина на кабела (8м) е 1,36 волта. Ако акумулатора е 11,4 стартера трябва да може да сработи с 10 волта. Ако не може (пробвай първо) трябва по голямо сечение за да паднат загубите.
Съпротивлението на кабела смяташ по формулата R=r*L/S където r=0,017 за меден кабел. После закона на Ом ти дава пада на напрежение върху кабела. Масата поради ред причини (при този ток) няма да можеш да я пуснеш по купето и за нея ще трябва още един кабел. Т.е. смятай дължината на двата кабела а не само на единия. В бушоните също ще има загуби.
Горещо ти препоръчвам да не го правиш но ако си решил твърдо то пусни няколко (отделни!) кабела за плюса през бушони 63 ампера (бушоните до акумулатора разбира се). Примерно за 300А - 5 (отделни!) кабела по 6 кв мм и на всеки бушон 63А. Кабела(ите) за +са с възможно по-дебела и здрава изолация. Ако имаш място може и метална тръба с PVC тръба (за водопровод) вътре и вътре кабела(ите). А ако не сложиш бушони и кабела въпреки цялата изолация все пак даде на късо ще пламнеш като факел а може и да гръмнеш. При 200-300А ток може да се образува плазма с много висока температура (електрожен) а кабелите неминуемо ще минават близо до резервоара.
Стартера май работеше с по-малко ток ... около 100-150А. 30 кв.мм трябва да стигнат но сложи бушони на всяка цена! Може и автоматични за 220 волта. Те издържат 220 волта но сработват точно толкова добре и на 12 а и са много бързи (автоматичните). Трябва да си сигурен че акумулатора може да осигури достатъчно ток за сработването на бушоните при късо.
Сори че написах толкова ама и не искам да те чета по новините Като цяло трябва да си много смел за да си правиш такива експерименти На мен заради газовата ми лепнаха един удивителен на задния джам. На твоята по тази логика няма да остане празно място по прозорците  _________________ Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|