Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Моля за помощ за задача по физика (с тоци е)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Fender_str
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Май 2006
Мнения: 176

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 0:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами това е задачата няма решение! Не можа ли да разбереш!? Това е отговора нишката... Тя няма нищо общо с цялата работа... ако ще 5 метра да е с незнам си какво после...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 9:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Най- общо казано:
Лампата работи на 1W / 0.5A= 2V напрежение, т.е. ако говорим за обикновена крушка с нажежаема жичка, всяко напрежение под два волта се приема за нормално и крушката ще свети, без да изгори.
Батерията в схемата е с напрежение 2 Волта и има свързан последователно резистор 5 Ома, т.е. напрежението върху крушката със сигурност е под 2 Волта. Златната нишка не се взима под внимание, защото не е свързана във верига!
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 9:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Сега забелязах задачката.
Добра е! Провокира мислене. Очевидно любознателните форумци силно се затрудняват при подобни задачки, които впрочем изискват знания може би от 10клас.
Няма да решавам задачата. Ще покажа само пътя. Нека всеки се помъчи и ще получи много по-голямо удовлетворение, като я реши сам.
"Ако дадеш две риби на бедния, ще го нахраниш един път, но ако го научиш как да лови риба, ще се храни цял живот" - Конфуций.Хайде стига лирика!
Към задачата:
Лампата е 4ома (защо?) и, заедно с 4-омовия резистор, ги заместваме с еквивалентен резистор 2ома. Става мостово свързване с батерия в едното рамо и напрежение в диагонала (върху току-що изчисления екв. резистор) равно на 2волта.
Сега, първият "болен" въпрос:
8,45в/м означава следното: Токът по златната жичка е 8,45/r, където "r" е съпротивлението на проводник от злато с дължина 1метър и дебелина 0,1мм. Отворете WIKI, вижте специфичното съпр. на златото и изчислете въпросното съпротивление.
Номерът е, че, като се дава параметъра "волта/метър", токът няма да зависи от дължината на жичката (хайде да ви видя, защо?).
Вторият "болен" въпрос:
Токът през зл. жичка постъпва в лявата точка и е с указаната посока. Това означава, че същият по големина ток "изтича" от неозначената най-дясна точка/проводник. Цялата схемичка участва във непоказана външна верига и токът, който се втича в нея е равен на токът, който изтича. Схемичката, разбира се, оказва влияние на външните вериги, но първият закон на Кирхоф си е в сила Wink
Дали са достатъчни тези подсказвания?
Ще кажете вие.


Последната промяна е направена от dobrix на Чет Ное 27, 2008 17:50; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 238
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 10:08    Заглавие: Отговорете с цитат

<Няма да решавам задачата. Ще покажа само пътя. Нека всеки се помъчи и ще получи много по-голямо удовлетворение, като я реши сам. >

Тази лампа не само няма да изгори, но никога няма да светне.Има само един начин при положение ,че R е 0 ома,батерията е поне 30 Ампера . Тогава след като засветят R-те, ще светне и лампата Laughing .
Айде че, изстина кафето-а може пък това да е целта на к-р капана.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dragon_hifi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2005
Мнения: 113
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 18:57    Заглавие: Отговорете с цитат

MorningEnergy написа:
Да ама на лампата и трябват 2 волта за да свети нормално, а в същото време напрежението на батерията е 2волта.

Т.е. R може и да е 0 ома. Very Happy
_________________
GSM 0898677185
skype: dragon__hifi
LZ2BMB
www.belectric.eu
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 19:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Токът през зл. жичка постъпва в лявата точка и е с указаната посока.

Това означава ли ,че идва от нищото ,или очевидно има външна част на тази електрическа схема ,която не е дадена на чертежа ? Аз самия знам доста задачки главоблъсканици с уловки вътре ,но не съм виждал още и такива от областта на точните науки ,пък и не е ясно какъв е смисъла от такова задание ! Те учениците от 10 клас една верига с три резистора и един източник трудно изчисляват ,та камо ли това. Задачата е като за олимпиада по физика или електротехника ,май ни е минало времето за такива.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2008 20:13    Заглавие: Отговорете с цитат

"очевидно има външна част"
Карате ме да поварям:
Цялата схемичка участва в непоказана външна верига и токът, който се втича в схемичката е равен на тока, който изтича. Схемичката, разбира се, оказва влияние на външните вериги, но първият закон на Кирхоф си е в сила
Още малко подсказване и ... няма повече:
Крушката ще се претовари с над 10% при твърде голямо R.
Не съм казал, че учениците са по-умни от вас, а че задачата се решава с материал изучаван май в 10-ти клас.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 15:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Не съм казал, че учениците са по-умни от вас, а че задачата се решава с материал изучаван май в 10-ти клас.

И аз не съм казал ,че сме по тъпи ,но тази задачка повтарям е с повишена трудност ,най вероятно за олимпиада ,след поясненията които Добрикс даде ,смятам ,че решаването и е рутинна работа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
MorningEnergy
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Ное 2008
Мнения: 132

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 16:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Много благодаря на всички писали в темата, най-вече на @dobrix
Идните дни ще реша цялата задача (че идва края на семестъра и освен задачата и други неща са ми на главата)
Колкото по-голямо е неизвесното съпротивление толкова повече ток ще минава през лампата и в един момент тя ще изгори.
Обратното, колкото по-малко е Rx толкова по-малко ток ще минава през лампата за сметка на това повече през съпротивлението.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 20:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е баш така. Трябва да се сметне.
Като гледам, при някаква стойност на R през лампата няма да тече ток, а нагоре и надолу от тази стойност токът ще расте, като сменя посоката си. Т.е. при R=0ома ще е обратен на тока при голямо R и трябва да се сметне колко е. Може и да греша. Ще чакаме да я решиш.
А може някой по-немързелив да я симулира Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals