Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Елементарен IR приемник?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 21:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Задължително ли трябва да е на IR.
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 21:31    Заглавие: Отговорете с цитат

danyguit2000, един от проблемите на тази схемичка която си показал е, че светодиода се клати директно от изхода на таймера!
При такъв номинал на резистора последователно на светодиода не би трябвало да е кой знае какъв проблем но мощността (разстоянието) ще е никаква. С едно буферно транзисторче в изхода нещата ще са далеч по-добре с много по-малък резистор.
Но нещо се отплеснахме от темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 28, 2009 22:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Изхода на 'класическия' 555 поема 200 милиампера, което е над възможностите на повечето 'мънички' дискретни транзистори. В тоя случай и да се понамали (в пъти!) изходния резистор, пак ще работи схемата.

При CMOS вариантите на 555 ситуацията е далеч по-зле, и това което RC пише за допълнителния транзистор е вярно.

Накратко казано - трябва да се чете дейташийта и да се внимава в числата Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kalin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 379

МнениеПуснато на: Чет Яну 29, 2009 1:26    Заглавие: Отговорете с цитат

DJ69VN- да! за да може да се отваря вратата само от едната страна /говорим за непрозрчна врата/
danyguit2000- точно това ми трябва. да отварям без значение от предавателя /ще си харесам някой и с него ще действам/
Дали има някакви готови китове за абсолютно начинаещи с който да се постигне това нещо?
а иначе тези дни ще бробвам идеята с 1-ците Smile на danyguit2000
_________________
Дървени щори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Яну 29, 2009 1:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявам се господине, обаче по-куцо нещо от IR управление не мога да си представя в наши дни. Имам такова на колата и отдавна съм го премахнал. В ерата на радиовръзката не мога да си представя че някой ще се върне 20 години назад. Към нещо което не функционира по рождение.
Поздрави и успех в начинанието.
---------
Все пак ако става въпрос за защитна система с близък обхват (примерно 1 метър) може да го произведем в дребна серия. Примерно 50 броя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Яну 29, 2009 8:30    Заглавие: Отговорете с цитат

grizzly написа:
... обаче по-куцо нещо от IR управление не мога да си представя в наши дни.... В ерата на радиовръзката не мога да си представя че някой ще се върне 20 години назад. Към нещо което не функционира по рождение.....

Я пак, но с някакви смислени обяснения и доводи за куцото.
Сравняваш и отричаш (категорично) неща които са малко различни всяко от които със своите предимства и недостатъци.
И помисли примерно какви са предимствата, приликите и разликите м/у радиото и IR-a.
Ако мислиш, че няма или не се сещаш - ще ти дам и жокер.

kalin, понеже май не четеш всичко достатъчно внимателно само имай впредвид и следното - не всички фотомодули от такъв сорт са с активно ниско ниво има и "обратните" така, че гледай на какво ще попаднеш за да не стане всичко с точност "до наоборот".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 30, 2009 0:16    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:

...Сравняваш и отричаш (категорично) неща които са малко различни всяко от които със своите предимства и недостатъци.
И помисли примерно какви са предимствата, приликите и разликите м/у радиото и IR-a.
Ако мислиш, че няма или не се сещаш - ще ти дам и жокер.
...

Мене жокер ми не требе. Laughing
Сещам се само за две предимства на ИР управлението.
1. Гарантирано ограничения обхват - не минава през стени за да щракам телевизора на съседа.
2. Ниска цена.

Всичко друго са му недостатъци.
1. Не работи на слънце. При пряко осветяване приемника се запушва и край. Е, със сложни решения (механични) се избягва частично.
2. Няма обхват.
3. Насочено е.

Та така.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kalin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 379

МнениеПуснато на: Пет Яну 30, 2009 0:38    Заглавие: Отговорете с цитат

grizzly точно тези 2 предимства които си тал ме карат да избера този метод!
замисли се колко по-сложно и скъпо е да се предпочете радиото и реализира с него!
в този случай имам 3-5 лемента до 2-3 лева и изключително голяма отказо устойчивост!
_________________
Дървени щори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пет Яну 30, 2009 2:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Калински може и да те разочаровам но и на радио-канал може да я отваряш само от едно място :)Имам 78 помещения на който алармите са с радио канал т.е. дистанционните и действат само на едно място +-10см
Smile Вярно си е ИР си е ИР от тая гледна точка но аз никога повече няма да го използвам за мой цели.
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kalin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 379

МнениеПуснато на: Пет Яну 30, 2009 9:51    Заглавие: Отговорете с цитат

ако приемем, че го направим с ир по метода описан от danyguit2000 и струва еденица колко еденици ще струва да се реализира радйо.
а и неможеш да ме убедиш, че мога да сложа приемника непосредствено до ел. насрещника и ще хваща само от 1ната страна на вратата!
_________________
Дървени щори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals