| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Апр 10, 2009 18:33 Заглавие: |
|
|
| Абе може и да не е менте, но не е 2N2369 както пише на него. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Съб Апр 11, 2009 0:22 Заглавие: кой тиказва |
|
|
кой ти казва че са ментета.задълбах се в един справочник и видях че усилването им варира от 40-120.те са и ключови което означава че трябва по време на работа трябва да се насищат а това става при достатъчен базов ток.но предвид толеранса в усилването това може да те е подвело да мислиш че са фалшиви.в твоя случай може би базовият им ток е недостатъчен и затава не правят каквото ти искаш.но при същия базов ток ако сложиш транзистор с по -голямо усилване то той ще се насища и ще работи както трябва като ти които си сложил са с по голямо усилване естественно е да работят нормално.ако не те мързи измери коефициентите на усирване на тези 2369.може да си попаднал на партида която е с по нисък коефициент на усилване и затова да ти се струват фалшиви. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Съб Апр 11, 2009 10:29 Заглавие: |
|
|
Тази схема съм я правил с какви ли не 2N2369, за първи път ползвам тези дългокраките и за първи път имам проблеми. Намерих два от тези, които ползвах, единия има усилване 62, другия 82. Не ми се разпояват тези, които проработиха, а нямам повече от дях да им измеря усилването, но когато да съм ги мерил никога не са се славили с голямо усилване. Ето ситуацията (с червено са логическите нива):
P.S. Формата на импулсите е далече от правоъгълната и при трите случая, но тук се ползва единия преход на сигнала, макар и доста полегат 74HCT4060 си работи нормално, понеже има тригер на шмит на входа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Апр 11, 2009 18:11 Заглавие: |
|
|
| Базов резистор с ускоряващ кондензатор в паралел и схемата ти ще е коректна и ще работи ! Иначе как ли се чувства този задаващ генератор натоварен с един преход ! Пък и въобще това не е схема на формировател ,а усилвател-формировател,да не би амплитудата на входния сигнал да е ниска(не с логически нива) ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
toltec Опитен потребител

Регистриран на: 26 Апр 2004 Мнения: 734 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Съб Апр 11, 2009 21:21 Заглавие: |
|
|
| То TCXO -то наистина обикновенно не дава TTL нива ( изходите им са около 1 V p-p ) и аз бих сложил и разделителен кондензатор .Базовия резистор е задължителен и според мен .А и всяко BC... би свършило работа . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Съб Апр 11, 2009 22:22 Заглавие: |
|
|
| Да, сигнала от TCXO-то е много мижав, затова транзистора не е просто ключ, а усилвател-формировател. За това и му трябва преднапрежение на базата, понеже напрежението от TCXO-то не е достатъчно за да отпуши транзистора. А схемата си работи прекрасно и без разделителен кондензатор, само че с правилните транзистори. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Нед Апр 12, 2009 1:55 Заглавие: мнение |
|
|
според мн може да се махне R1 и на негово място да се сложи диод в обратна посока /така че да не се отпушва транзистора през него/а щом като работиш с C-MOS схеми увеличи сойноста на на R2 а е над 100к.
така ще падне колекторния ток през транзистора а от там и базовия ток.така ще компенсираш евентуално ниския коеф. на усилване. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
toltec Опитен потребител

Регистриран на: 26 Апр 2004 Мнения: 734 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Нед Апр 12, 2009 13:28 Заглавие: |
|
|
| Дай да не измисляме нови теории . Без разделителен кондензатор може ако е вътре в TCXO -то.В противен случай товариш изхода му с прехода база-емитер ( виж колко е максимално допустимия ток Ibe на транзистора ти .Това че с някакъв конкретен транзистор ти работи не е общо правило.Всички тези неща ги има в учебника по ЕПЕ за техникумите . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Нед Апр 12, 2009 15:43 Заглавие: |
|
|
| Винаги слагам разделителни кондензатори между стъпалата, но щом тук няма явно се е наложило да го махна. Не помня защо, отдавна беше борбата с подкарването на това TCXO и то на сляпо, понеже няма никаква документация за него. В момента нямам свободно TCXO да пробвам с кондензатор. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|