| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
apxu Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2006 Мнения: 186 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Сря Окт 21, 2009 18:54 Заглавие: |
|
|
| vladimir_ki4ev написа: |
Книжле на български Марти Браун наръчник токозахранващи устройства. |
Да аз е взех преди няколко дена. След като навлезна повече ще допълна темата си.
А иначе на прост език прекъснат и непрекъснат режим аз си го обяснявам с времето за което през двете вериги протича ток до момента в който ключа М1 се превключва в ново положение и дали в точно този момент в бобините има остатъчна енергия за пръкъснат и няма за непрекъснат режим. Така ли е и каква е точно целта ? _________________ 70% от потребителите използват 30% от възможностите на техниката,а останалите 30% използват 70% от възможностите на същата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimir_ki4ev Опитен потребител

Регистриран на: 10 Юни 2005 Мнения: 513 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Окт 21, 2009 20:12 Заглавие: |
|
|
Преобразувателите са два основни вида.Прави и обратни.Правите са система, при която ключа е отпушен и протича ток в първичната бобина и едновременно тече ток и през вторичната.Обратните ток протича през вторичната индуктивност едва ,когато се запуши ключа.
При правия преобразувател след , като се запуши ключа през вторичната бобина продължава да тече ток.При много от схемите тока е непрекъснат, като импулсите (времето в отпушено състояние на ключа или ключовете) предизвикват нарастване на изходния ток.А запушеното състояние води до намаляване на същия.При обратния преобразувател, ако конструктора допусне да тече ток през вторичната бобина,когато се отвори ключа,същия умира с много шум (ключа де) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Окт 21, 2009 21:27 Заглавие: |
|
|
http://en.wikipedia.org/wiki/Buck_converter
Тук има две графики на напреженията и токовете. На първата схеата работи в режим на непрекъснат ток (continuous conduction mode). На втората - в режим на прекъснат ток (DIScontinuous conduction mode).
Разликата се състои в това дали токът през дросела е стигнал до нула преди края на периода.
Имам някои корекции към vladimir_ki4ev.
Правия и обратния преобразувател не се различават по прекъснатия ток. И двата могат да работят и в давата режима. При правия преобразувател токът се върти през бобината на вторичната част и когато не работи транзистора на първичната, кръгът се затваря през обратния диод.
При обратния преобразувател трансформаторът се разглежда като дросел с две намотки. Едната се явява намагнитваща - първичната, а вторичната - размагнитваща. Когато натрупаната магнитна енергия в сърцевината стигне до нула по време на обратния такт (т.е. когато транзистра е изключен и се отдава енергия на товара) тогава се казва че конверторът работи в режим на прекъснат ток. Формата на двата тока - първичен и вторичен - графично се описва с триъгълници.
Ако магнитната енергия не е разсеяна напълно по време на обратния такт, когато започне правия (т.е. включи тр-ра) тогава неговият ток скача рязко до стойността, определена от натрупата магн. енергия, след което започва линейно да нараства с наклон, определен от индуктвността на първичната. Тогава се казва че конверторът работи в режим на непрекъснат ток. Този режим далеч не е авариен - нищо не гърми при него - и повечето от конверторите работят така при номинален товар. Формата на токовете графично се описва с трапци.
P.S. Ето една много удобна уеб-програмка за изчисление и симулация на основните топологии: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
apxu Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2006 Мнения: 186 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Сря Окт 21, 2009 22:48 Заглавие: |
|
|
Много благодаря на tropper, радвам се че ми проясни донякъде понятията. Явно всичко останало остава в мойте ръце. _________________ 70% от потребителите използват 30% от възможностите на техниката,а останалите 30% използват 70% от възможностите на същата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pilgrim Опитен потребител


Регистриран на: 24 Яну 2007 Мнения: 347 Местожителство: wild,wild world
|
Пуснато на: Сря Окт 21, 2009 23:03 Заглавие: |
|
|
Офффтопик.
| apxu написа: | | ..... Явно всичко останало остава в мойте ръце. |
Ако е това което си мисля не е зле да пробваш и с момичета.....  _________________ Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimir_ki4ev Опитен потребител

Регистриран на: 10 Юни 2005 Мнения: 513 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Окт 22, 2009 20:27 Заглавие: |
|
|
Тропер,за днешните не знам но по мое време (га се занимавах с това де),когато токът през вторичната не стане нула преди да се отпуши ключа ставаше..... Щото след първия такъв случай тока през ключа нараства с една идея ,но след като се запуши токът през вторичната също нарства с идея и следователно ще стане по-голям при следващото отпушване на ключа и по-нататък е въпроса наколко волта пробива ключето,а то обикновенно пробива 10 волта по- ниско от времето на сработване на защитата
А pilgrim само да те не захапят некои правозащитни организацийки(справка Джемини)  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Окт 23, 2009 13:20 Заглавие: |
|
|
Когато се пуска преобразувателя без свързана обратна връзка и токова защита - ДА - това става. Но същото става при кой да е преобразувател, пуснат без ОВ и токова защита. За flyback се ползва UC3842 (или друга от серията) и преди всичко друго задължително се връзва токовата защита. Тогава за да изгори тр-ра трябват много сериозни издевателства. Само за пример - с правилната ткова защита дори при разлепен ферит на трафа (т.е. много малка индуктивност) не ми е горял транзистор. _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
apxu Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2006 Мнения: 186 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пет Окт 23, 2009 18:58 Заглавие: |
|
|
Ето я и пълната схема. Може би трябваше нея да покажа първо. _________________ 70% от потребителите използват 30% от възможностите на техниката,а останалите 30% използват 70% от възможностите на същата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
apxu Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2006 Мнения: 186 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Съб Окт 24, 2009 19:51 Заглавие: |
|
|
Според мен няма особена разлика на тази схема с преобразувател на "Чук" или бъркам. _________________ 70% от потребителите използват 30% от възможностите на техниката,а останалите 30% използват 70% от възможностите на същата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Окт 26, 2009 9:29 Заглавие: |
|
|
| apxu написа: | | .... Може би трябваше нея да покажа първо. | Ами да - защото сега вече се вижда как е реализирано и PFC и постоянен изходен ток. Просто са в следствие управлението, а не нещо натурално произтичащо от силовата схема. _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|