Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

пускане на асинхронен двигател
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 20:02    Заглавие: Отговорете с цитат

zahri написа:
.... Все пак тез на грамофоните на 2800 об/мин ли са? щот този е толкоз ...

Имат "каиш" (ремък) и доста солидна редуцираща предавка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 22:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Прочете ли поста на колегата sbirov
Прикачил ти е и схемата на свързване, със необходимите елементи.
А за мощността ... колко повече да са, като задвижва само една плоча?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 22:52    Заглавие: Отговорете с цитат

plamil написа:
Мисля че точното му име беше Асинхронен двигател с разцепени полюси.

При тези мотори най-големия недостатък е нисък КПД, поради което се ползват много рядко. Характерно е, че не им е необходим кондензатор нито комутация на пускова и работна намотка. Ниския КПД се получава заради вида на въртящото се магнитно поле което е елиптично.Обикновено се употребяват за вентилатори и други не отговорни задвижвания. Точно такъв тип е мотора на водната помпа на по старите перални.Евентуално може да има резистор за да работи на 220 В. В общи линии мощността ще е много ниска с лош КПД, което го прави приложим за нещо като вентилатор или друго подобно.
_________________
Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване."
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 23:15    Заглавие: Отговорете с цитат

the_bull написа:

При тези мотори най-големия недостатък е нисък КПД, поради което се ползват много рядко.

Да - така е. Но точно за конкретния двигател трябва да има дефазираща RC група. Кондензатора е 1 микро/250V, резистора е 1к/10W.
А предавката м/у двигателя и диска на грамофона е чрез гумено колело. Смяната на оборотите е като гуменото колело се допира до различно струговани диаметри на оста. Предавателното отношение е много голямо - например за 33 об/мин: 2800/33=85 пъти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladi46
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 1156
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 3:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Момче, двуфазни двигатели няма! Има 3-фазни и еднофазни. Този е еднофазен! Дефазирането при еднофазните се прави с 2намотки-работна и пускова. Пусковата може да е монтирана така, че да не е във фаза с работната(напр. при "Мистър Хит") или пък да е свързана през пусков кондензатор, чрез който се получава дефазирането.
_________________
Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Biser
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Яну 2008
Мнения: 138
Местожителство: Харманли

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 9:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, това е най-елементарния еднофазен асинхронен електродвигател с късо съединен ротор. Статорът има два полюса с намотки свързани последователно и това е работната намотка. "Пусковата" намотка са двата запресовани пръстена от дебел проводник в ламелите на статора на определен ъгъл от оста на полюсите.Токът в тези пръстени създава поле, дефазирано от това на работните.Така се получава въртящият момент на двигателя.
Можеш да го свържеш на 220волта през подходящ кондензатор за ограничаване на тока до номиналния или през резистор.Обръщането на посоката на въртене е възможно, като се обърне обратно ротора заедно с капаците и лагерите в тях.
_________________
Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
plamil
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2007
Мнения: 384
Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 9:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Biser, извинявай погледна ли снимките на двигателя?
Този двигател не е със екранирани полюси а със разцепени
Точно затова има и дефазираща RC група. Двете намотки са идентични и са постотянно включени - не са пускова и работна. Точно по тази причина понякога ги наричат не съвсем коректно двуфазни - заради постоянно включените намотки
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Biser
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Яну 2008
Мнения: 138
Местожителство: Харманли

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 10:09    Заглавие: Отговорете с цитат

plamil написа:
Biser, извинявай погледна ли снимките на двигателя?

Не бях ги видял и за това написах поста си! Да, тук става въпрос за друг модел двигател! Embarassed
_________________
Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 13:28    Заглавие: Отговорете с цитат

vladi46 написа:
Момче, двуфазни двигатели няма! Има 3-фазни и еднофазни. Този е еднофазен!

Зависи от гледната точка. Според един преподавател доц.Стефанов, който ми водеше миналия семестър "Електромеханични устройства и системи" е точно обратното. Той ни обърна доста внимание на това понеже много се бъркало.Всички асинхрони мотори по своята същност са двуфазни или n-фазни . Еднофазни асинхронни мотори не съществуват!.И когато се говори за еднофазни мотори се подразбират, че са двуфазни. Но подобни писания в литературата са грешни въпреки, че се използват от някой автори.Така, че по правилно е терминът двуфазен мотор. Това, че работи в еднофазна мрежа е друга бира. Така, че ако трябва да е най-точно се казва работа на двуфазен асинхронен мотор в еднофазна мрежа.
_________________
Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване."
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladi46
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 1156
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Дек 17, 2009 14:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Не сме го учили така, но както и да е. Ясно е, че няма как течащият ток през намотките да е само в 1фаза и да се получи въртящ момент. Може би има разногласия дали названието трябва да бъде свързано с това или с броя на фазите на ел.мрежа, в която е включен. Бих потърсил и други мнения на специалисти по въпроса.
_________________
Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals