Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Как да проверя дали е заземено ?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 22:19    Заглавие: Отговорете с цитат

petromaniq66 написа:
Темата е .... 220V потенциал .....
Този пък потенциал какъв е !!!!????

В бр. 35 от 11.05.2010 г. на Държавен вестник е публикувана Наредба за изменение на Наредба № 8 от 2004 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Сеп 2006
Мнения: 4914

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 22:30    Заглавие: Re: Как да проверя дали е заземено ? Отговорете с цитат

Techmaniac написа:
.. е от съществено значение и състоянието на върха на мълниеотвода /да е чист от корозия/ .
..предназначението на мълниетвода е друго ,да разреди на части натрупания електр. заряд ,

Да, бе да Laughing Може и периодично, профилактично чистене да препоръчаш ?...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 22:47    Заглавие: Re: Как да проверя дали е заземено ? Отговорете с цитат

emoome написа:

...... профилактично чистене да препоръчаш ?...


Не го препоръчвам аз Smile , но е задължително , пък може във Варна да може да протече ток >> 1000 А през проводник /стоманен най често/ със диаметър << 10мм Smile
petromaniq написа:

".....мноогото ампери преминават през плазмата образувана от околната среда, неависимо дали проводникът е бил "косъм" или кв/см - .............."


" "проводника" който слиза до долу не се вижда и е вкопан в стената... "

и как се образува тази плазма в бетона ,хоросана или какъвто и да е
строителен материал , . Виж състоянието на почвата където е падала мълния, грубо изчисли мощността й и си направи ревизия.

" Мълниеотводът е също вид защита. При него заостреният връх привлича заредените частици, а самият мълниеотвод ги пренася към земята. Така вместо единичен удар, за по-дълъг интервал от време мълнията бавно се пренася към земята. "

http://www.1eg.org/projects/Elektrostatika.ppt


Последната промяна е направена от Techmaniac на Пет Дек 31, 2010 14:58; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Юни 2009
Мнения: 439
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 23:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявам се за спама Embarassed Ами чистете ги по-често в София, даже и позлатени накрайници слагайте, че да няма питащия, че и останалите от провинцията ядове със софийските наредби.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 23:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-лошото е, че "проводника" който слиза до долу не се вижда и е вкопан в стената... а за външен както го правят масово тука с една шина дебела не повече от 2-3мм и широка към 30мм мисля, че много лев ще отиде а и няма от къде да я прекарам..
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Дек 28, 2010 23:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Все пак прочети http://www.comfort.bg/docs_files/a6121c7bef8370d42168f57bc604024b.doc и http://otgovori.info/izmenenie-na-naredba-8-malnizashtita/ всичко е описано до най малка подробност просто и ясно , писано е от по-компетентни по въпроса от нас .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todorov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 1571
Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Сря Дек 29, 2010 8:34    Заглавие: re: Отговорете с цитат

Защо сте залъскали антената, като е важно какво има и под земята. Laughing
Колкото и да лъскате теловете ако земята е суха на барут какво става?
Нещо за голямата планка да си спомняте? Нещо за корозия под земята? Влага? От една страна е добре ако има влага, от друга корозията разпада металите в земята. Тук можеш да помогнеш с още един, два трапа и някоя планка. Всеки един метален кол в земята е подобрение!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Сря Дек 29, 2010 9:15    Заглавие: Отговорете с цитат

DJ69VN
Какво се чудиш ? Просто измери съпротивлението на заземяването на гръмоотвода.Това го правя като използвам мощен товар/колкото може повече/.Свързвам го между фаза и като използвам гръмооотвода за 0
Измервам напрежението между гръмоотвода и нулата от енергото.Търся някакви нормативи по закон Ако не намеря -сравнявям със съседно място -вход или нещо такова на което имам доверие.
100% процента гаранция никакъв гръмоотвод не може да ти даде
ИДЕЯТА МИ ДА НЕ СЕ ПРОБВА ОТ НАЧИНАЕЩИ !!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Дек 30, 2010 9:24    Заглавие: Отговорете с цитат

bvgdzk написа:
...Това го правя като използвам мощен товар/колкото може повече/.Свързвам го между фаза и като използвам гръмооотвода за 0
Измервам напрежението между гръмоотвода и нулата от енергото.....

Здравейте! Препоръката по горе може да се направи САМО АКО Е РАЗКАЧЕНО РЕВИЗИОННОТО СЪЕДИНЕНИЕ на гръмозащитата. Иначе, недай си боже, ако змното е прекъснато или има високо съпротивление, пращаш фазата по всичките метални елементи на сградата и ...
Всички заземителни съоръжения трябва да имат ревизионно съединение. Обикновено е на 0.5 -1.2 m над земята до мястото, където заземителната шина влиза в земята. Ревизионното съединение е болтова връзка и трябва да е защитено в кутия (метална или пластмасова). То е необходимо за да може да се измери съпротивлението на земното съединение (в противен случай, могат да окажат влияние паразитни и случайни връзки). Случва се обаче, такова съединение да е заварка. Тогава се реже, мери се и се възстановява - най-добре чрез новоизградено ревизионно или пак заварка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals