Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Помогнете - трябва ми точен терморегулатор
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 10:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Тая която имам предвид мисля че е терморезистор.
Ще сложе вместо Д2 съпротивление с стойност близка до термодвоиката и милсех че ще стане
Няма ли да стане , ако е така предложи ми варианти
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 10:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Каква е температурната зависимост на диода и на терморезистора (което е различно от термодвойка)?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nic
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 10:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами незнам мислех че ще стане все пак при промяна на температурата ще промени баланса
По късно ще пробвам найстина какви стойности има диода и терморезистора
Върнете се в началото
Desert Leo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2005
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 13:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
плочата която ще нагрявам.


Сега вече се стигна до същината на въпроса, който е какво нагряваш и с какво го правиш. Схема, която работи перфектно при едни условия може да дава голяма грешка при други.

Топлинната инертност на нагрявания обект и нагряващия прибор имат съществено значение. Вече си мисля, че правилно се беше насочил към ПИД регулатор.

Има съществено значение и разположението на датчика и неговата топлинна инертност. Не бива да се забравя и топлообмена с околната среда.
А бе не случайно хората използват ПИД регулатори.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nic
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 15:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Радвам се че взехте отношение към проблема ми.
Моля даите ми повече инфо как да направя регулатора на ПИД основа
Не ми е проблем да напиша програмата за pic на microchip ама алгоритама не ми е ясен
Както преди писах не ми е нужно нито да извеждам реалната стойност на температурата на LCD дислей или каквото и да е ,а просто след като ми хареса температурата на пресата да си остава и да си я подържа с малък толеранс.
Моля нека някои които има желание да ми обесни с по прости думи какъв е принципа на ПИД регулатора и как да го реализирам
Благодаря предварително
Върнете се в началото
Desert Leo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2005
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 17:09    Заглавие: Отговорете с цитат

С най-прости думи ПИД е пропорционално-интегрално-диференциален регулатор. Частни случаи са пропорционалният (П) и пропорционално-интегралния (ПИ) регулатори.
При П-регулатора, моментната мощност на нагревателя е пропорционална на разликата между зададена и измерена температура. Ако датчика ти е далеч от нагревателя, той ще реагира със закъснение и може да се получи прегряване, защото нагревателя ще се изключи едва когато температурата достигне желаната стойност. Предимство на П-регулатора е бързото достигане до желаната температура.
При ПИ-регулатора се добавя втори параметър с размерност време, който отчита реакцията на обекта, който се нагрява и мощността намалява по-бързо с приближаване на зададената температура, отколкото при П-регулатора. При този регулатор прегряване (отскок в характеристиката) няма, но обекта достига бавно желаната температура.
При ПИД-регулатора се добавя още един параметър, който ускорява нагряването, но без да се получи значително превишаване на зададената температура.
Това е най-простото, но не най-прецизното обяснение.

За да направиш ПИД регулатор трябва да навлезеш в теорията на автоматичното регулиране.
Виж това (на руски):
http://members.vicard.net/sensor/main1_8.htm

http://www.rlda.ru/PID_Control_Tutor.htm

Тук http://www.expertune.com има много полезна информация, но на английски.
И на мен ми трябва ПИД терморегулатор, но още не съм намерил подходящия алгоритъм. Има много тънки моменти, които зависят и от това какво се управлява и с какво се управлява. Освен трите основни параметри, числените стойности на които ти трябва да определиш и зададеш в програмата за ПИД упранление (при вече ясен алгоритъм и готова програма) ти трябват още диапазона на нечувствителност, което е нещо като грешката при регулиране.
Има и други параметри, например реакцията на управляващият елемент при подаване на сигнал за пълна мощност. При теб може и да не е от значение, но при мен е горелка, която достига макс. мощност едва 40 сек. след подаване на сигнала за това.
Задачата не е проста, но ако ти се занимава сериозно е решима. Зависи доколко си струва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nic
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 19:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Уффф тая работа с ПИД много сложно ми звучи
ако и схване човек може и да не е толкова колкото изглежда сложно но в момента направо ...

Кажете си мнениета за тая схема от списание "Млад конструктор" като алтернатива вместо ПИД регулатора.
Плочата която нагрявам не е много голяма 15/20 см и дебелина на плочата около 4 см. 800W нагревател , термодатчика е разположен в плочата (закопак в плочата) на разтояние около 1 см под нагревателя

Даите си професионалното мнение

точноста която търся е +/- 1 градус като плочата ще се нагрява от 120 до 170 градуса
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 20:08    Заглавие: Отговорете с цитат

1.Къде ще "работи" плочата? В смисъл - с какъв обект ще контактува и колко често.
2.Какъв е датчика който е "закопан" в плочата?
3.При положение, че търсиш +/- 1* (което е доста прилична точност на регулиране) какво е времето за темпериране (т.е. гони ли се производителност)?
4.За температурата която си посочил както като абс. стойност, така и като диапазон трудно би могъл да се ползва диод в качеството на темп. сензор (това във връзка с т.2. но това вече ти го казаха по-горе).

И последно за сега - каква е целта на занятието:
Прави се курсова (дипломна) работа или има реално устройство където трябва да работи (темата стана много дълга и не ми се рови "напред" - може и да си го споменал вече)?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nic
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 20:18    Заглавие: Отговорете с цитат

За датчик имам терморезистор който е закопан в плочата и мисля да използвам него защото издържа на висока температура а и е от досегашния терморегулатор които е фабрична изработка.

Тази плоча ми е от реално устройство което слепва материали подобни на полиетилен и контактуването с тях е едва 20% до 50% от площа на плочата но не е с материал които ще отнема температурата а подобно на полиетилен.
Производителноста е около 1бр./1секунда приблесително
Не ме притеснява че при първоначално пускане ще се получи скок в температурата, важно е след това да стабилизира
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Чет Апр 07, 2005 20:32    Заглавие: Отговорете с цитат

При тези обстоятелства не разбирам защо ти е нужна точност от 1 градус Rolling Eyes
След като ще се лепи "нещо като полиетилен" значи трябва да има и "нещо друго" което да го притиска по определена форма на лепене.

Въпросната схема от МК трудно ще я пригодиш да ти върши работа със съществуващия датчик (по мое мнение).
Какъв е проблема на оригиналния терморегулатор? Толкова ли е безнадежно състоянието му (да се ремонтира или възпроизведе)? Все пак е бил направен именно за тази цел.
Има достатъчно фирми произвеждащи и предлагащи терморегулатори (включително и за промишлени цели) - защо не потърсиш нещо готово (подходящо за целта) или трябва обезателно ти да го правиш?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov