Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ипулсно захранване - ограничение по ток ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 473
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Окт 26, 2010 9:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Само че така с shutdown няма да работи като генератор на ток след минаване на токовия праг, а ще изключва схемата , мислих го и този вариант.

За следене , трябва да следя и + и - да не надвишава 2А

Между другото доста се попромени схемата , вече използвам TL494 , изхода е галванично разделен , ОВ е с оптрон.

С по-голяма тежест би трябвало да има регулирането по ток.
_________________
Всичко е ток и жици...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 26, 2010 10:09    Заглавие: Отговорете с цитат

getzata написа:
Само че така с shutdown няма да работи като генератор на ток след минаване на токовия праг, а ще изключва схемата , мислих го и този вариант.


генератора на ток се реализира с транзистор и 431 ,а защитата от претоварване на изхода с извод 10 на чипа .

Цитат:
вече използвам TL494 , изхода е галванично разделен , ОВ е с оптрон.

- http://focus.ti.com/lit/an/slva001d/slva001d.pdf какво налага галваничното разделяне на изхода ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 473
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2010 15:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Ясно че генератора на ток става с 431 но идеята ми беше да се управлява от ШИМ.
Галваничното разделяне се наложи поради по добра регулация на +- 40в и почти никакви смущения по масата на изхода
_________________
Всичко е ток и жици...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2010 17:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де сега като е референтното 2.5 волта. Не може ли просто да сложите един резистор на изхода детот дава пад 2.8 волта при 3 А например 0.93 ом. След това шотки диод пад 0.3 V към обратната връзка INV IN. Сега какво ще стане ако няма товар напрежението на изхода ще се опита да стане много над 35 V. Затова още един шотки диод към този вход. Към анода му трябва да се добави и схема примерно резисторен делител като "горния му резистор" е последователно свързан с ценеров диод за около 35 волта или там колкото искаш да ти е максималното напрежение без товар.
Така ще си осигуриш двете необходими изисквания за такъв източник ограничение по ток и по напрежение. Smile
Сега относно галваничното разделяне. Такова няма при този вариант. Ще трябва да го направиш без него.
Явно ти подскача масата. Това което се е получило е, че масата с която захванваш SG3525 или поне тая с която измерваш напрежението си я взел от място където тече някакъв ток. Всички MOS транзистори трябва да са дебели шини маси към изхода където пише +/- 35 V също и SG3525 да отива с оделна маса директно там. а не примерно към някой крак на сорса на транзистор. C11-14 R11-12 максимално близо до краката на SG3525. Освен това може да добавиш допълнителен филтър против смущения на изхода като задължително да не е обхванат от обратната връзка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2010 19:06    Заглавие: Отговорете с цитат

getzata написа:
........ вече използвам TL494

С по-голяма тежест би трябвало да има регулирането по ток.


"Препиши" обратната връзка от АТХ захранване там през резисторен суматор се следят 5 и 12 В /50 на 50 %/(делител с два " горни
' резистора съответно към 5 и 12 В и един "долен " свързани към 1 кр. на 494 ,като преоразмериш делителя да следи изходното напрежение 35В и напрежението върху резистор който "следи" изходния ток .
http://www.dosmen.hit.bg/comp/compshem/atx230w.gif . Също "препиши" и защитата на изходите .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 473
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2010 21:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбрах само в АТХ-а как е реализирана защитата по ток, и то за всяко напрежение отделно - примерно за 5в - 20А , за -5в - 0.5А и т.н.
_________________
Всичко е ток и жици...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 28, 2010 10:10    Заглавие: Отговорете с цитат

getzata написа:
за всяко напрежение отделно - примерно за 5в - 20А , за -5в - 0.5А и т.н.
- няма такава защита за всяко отделно напрежение .

П.П Сега видях и прочетох поста на slav4o.com неговото решение е по-добро!!!

Ako използуваш 494 там има два компаратора изв.1,2 и изв. 15,16 на другия,през единия следиш 35В ,а през другия пада върху резистор между товара и маса.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 28, 2010 12:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Решението на Славчо е добро погледнато логически...
Обаче реално с тия диоди в обратната връзка захранването ще шуми като "Радио София на къси вълни"....
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals