| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Вто Окт 26, 2010 9:24 Заглавие: |
|
|
Само че така с shutdown няма да работи като генератор на ток след минаване на токовия праг, а ще изключва схемата , мислих го и този вариант.
За следене , трябва да следя и + и - да не надвишава 2А
Между другото доста се попромени схемата , вече използвам TL494 , изхода е галванично разделен , ОВ е с оптрон.
С по-голяма тежест би трябвало да има регулирането по ток. _________________ Всичко е ток и жици... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Окт 26, 2010 10:09 Заглавие: |
|
|
| getzata написа: | Само че така с shutdown няма да работи като генератор на ток след минаване на токовия праг, а ще изключва схемата , мислих го и този вариант.
|
генератора на ток се реализира с транзистор и 431 ,а защитата от претоварване на изхода с извод 10 на чипа .
| Цитат: | вече използвам TL494 , изхода е галванично разделен , ОВ е с оптрон.
| - http://focus.ti.com/lit/an/slva001d/slva001d.pdf какво налага галваничното разделяне на изхода ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Сря Окт 27, 2010 15:11 Заглавие: |
|
|
Ясно че генератора на ток става с 431 но идеята ми беше да се управлява от ШИМ.
Галваничното разделяне се наложи поради по добра регулация на +- 40в и почти никакви смущения по масата на изхода _________________ Всичко е ток и жици... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Сря Окт 27, 2010 17:15 Заглавие: |
|
|
Добре де сега като е референтното 2.5 волта. Не може ли просто да сложите един резистор на изхода детот дава пад 2.8 волта при 3 А например 0.93 ом. След това шотки диод пад 0.3 V към обратната връзка INV IN. Сега какво ще стане ако няма товар напрежението на изхода ще се опита да стане много над 35 V. Затова още един шотки диод към този вход. Към анода му трябва да се добави и схема примерно резисторен делител като "горния му резистор" е последователно свързан с ценеров диод за около 35 волта или там колкото искаш да ти е максималното напрежение без товар.
Така ще си осигуриш двете необходими изисквания за такъв източник ограничение по ток и по напрежение.
Сега относно галваничното разделяне. Такова няма при този вариант. Ще трябва да го направиш без него.
Явно ти подскача масата. Това което се е получило е, че масата с която захванваш SG3525 или поне тая с която измерваш напрежението си я взел от място където тече някакъв ток. Всички MOS транзистори трябва да са дебели шини маси към изхода където пише +/- 35 V също и SG3525 да отива с оделна маса директно там. а не примерно към някой крак на сорса на транзистор. C11-14 R11-12 максимално близо до краката на SG3525. Освен това може да добавиш допълнителен филтър против смущения на изхода като задължително да не е обхванат от обратната връзка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Окт 27, 2010 19:06 Заглавие: |
|
|
| getzata написа: | ........ вече използвам TL494
С по-голяма тежест би трябвало да има регулирането по ток. |
"Препиши" обратната връзка от АТХ захранване там през резисторен суматор се следят 5 и 12 В /50 на 50 %/(делител с два " горни
' резистора съответно към 5 и 12 В и един "долен " свързани към 1 кр. на 494 ,като преоразмериш делителя да следи изходното напрежение 35В и напрежението върху резистор който "следи" изходния ток .
http://www.dosmen.hit.bg/comp/compshem/atx230w.gif . Също "препиши" и защитата на изходите . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Сря Окт 27, 2010 21:25 Заглавие: |
|
|
Не разбрах само в АТХ-а как е реализирана защитата по ток, и то за всяко напрежение отделно - примерно за 5в - 20А , за -5в - 0.5А и т.н. _________________ Всичко е ток и жици... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Окт 28, 2010 10:10 Заглавие: |
|
|
| getzata написа: | | за всяко напрежение отделно - примерно за 5в - 20А , за -5в - 0.5А и т.н. | - няма такава защита за всяко отделно напрежение .
П.П Сега видях и прочетох поста на slav4o.com неговото решение е по-добро!!!
Ako използуваш 494 там има два компаратора изв.1,2 и изв. 15,16 на другия,през единия следиш 35В ,а през другия пада върху резистор между товара и маса. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Окт 28, 2010 12:33 Заглавие: |
|
|
Решението на Славчо е добро погледнато логически...
Обаче реално с тия диоди в обратната връзка захранването ще шуми като "Радио София на къси вълни".... _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|