Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Помощ за HI FI Ниско-честотен усилвател
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Morphadron
Гост





МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Ма то е мостово и накрая ми трябва само 1 говорител.Дотук ясно,ама изходното е 8ома,трябва да са 2х4ома,нали така.Абе щях да питам,гледах в един сайт ама беше на английски и не чатнах много много,затова питам:Като се вържат 2 последователно се сабират съпротивленията им(ако са 2х4=8ома),а ако са успоредно май се намаляше на 2 ома,нещо такова четох в тоя сайт и тва последното с 2-та ома не сам сигурен правилно ли сам прочел(и на мене не ми се вярваше ама тва разбрах от цялото инфо:) Very Happy
Върнете се в началото
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 22:33    Заглавие: Отговорете с цитат

При успоредното общото съпротивление е
R=R1*R2/R1+R2
Когато двете съпротивления са еднакви общото съпротивление е половината от съпротивлението им
т.е 8*8/8+8=4
1000*1000/2000=500
Чатна ли Wink?
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Morphadron
Гост





МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 22:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Брех че ми отвори очите,мерси много тва бе ценен урок за мен Very Happy Още веднъж мерси.Ама има и друго,тва за съпротивленията го сванах,обаче при всички случаи ако усилвателя е 200вата 8ома,говорителите може да са 2х100вата 8ома(успоредно вързани)Нали така това е оптималните ватове.В смисал неможе да вържа 2х200 на 8ома щото няма ги захрани Question Прав ли сам Question
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 22:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Не си прав -говорителите не са мотор или печка ,да не може да се връзват по-мощни .Пускал съм касетофонче Филипс с 0.5 вата мощност на 50 вата колона -нищо не му се случва ,а и свири по силно ,заради високото КПД на колоната. Виж товарното съпротивление не е хубаво да го намаляваш. А в твойта писанка 2Х100 вата 8 ома в паралел дават 200 Вата но 4 ома. По нормално би било 2Х100 вата 4 ома ,последователно.Значи още веднъж -сумарно омовете да не са по малко от препоръчваните за стъпалото ,а мощността може и да е повече,това няма да повреди нито колоните ,нито усилвателя,напротив -по-добре е да имат резерв от мощност!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Morphadron
Гост





МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 23:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз тъкмо зех да оправям и ето на пак ма умотахте.Така да разгледаме моя случай дето предложих:200вата 8ома усилвател.Кво му се слага ся 2х100в на 4ома(последователно);2х100в на 16ома (и след успоредното връзване говорителите си намалят общото съпротивление по тая формула по-горе,и то става 8,тъкмо толкова колкото е на усилвателя,така ли да разбирам Question )
Върнете се в началото
Morphadron
Гост





МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 23:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Аааа чакай чакай зех да топля вече Very Happy Значи на 200в 8ома мога да вържа 2х100в 8ома и така общото съпротивление става 4.Нищо не пречи на усилвателя че той е на 8 а говорителите на 4ома.Щото доколкото знам ако Ампа>от говорителите(омовете) няма проблем,а е проблем обратното когато говорителите са повече омове отколкото усилвателя.И по реда на логиката ми мога да вържа 2х200в 8ома и би трябвало(поне по мойта теория) да ги избримчи докрай.Така ли е,или пак греша Question Question Question
Върнете се в началото
Morphadron
Гост





МнениеПуснато на: Нед Апр 10, 2005 23:20    Заглавие: Отговорете с цитат

пак що най лесно не ми казахте как подяволите да намаля изходното съпротивление на усилвателя си че да нямам главоболия,така поне ще изкара максимума си на 4ома и говорители се намират по-лесно и т.н.Пак и бокса ще е по-малък сандък Very Happy
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 11, 2005 6:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Изходното съпротивление на усилвателя е параметър който не е това което пишеш.То е доста по малко дори и от 1 ом. 4 или 8 ома е препоръчителното товарно съпротивление и то се определя от схемата по която е изграден даден усилвател ,максимални токове на крайните транзистори ,мощност на захранващия източник и ред други схемни особености.Трудно може да се обясни с две думи как можеш да го промениш ,най лесно е да смениш схемата по която правиш усилвателя със друга предвидена да работи със 4 ома. Това е-ако искаш да научиш нещо повече -прочети някоя книга за НЧУ ,че не може всичко да ти се пише във форума! Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Сеп 2004
Мнения: 520
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Апр 11, 2005 9:19    Заглавие: Отговорете с цитат

showMANiak написа:
не е ли по лесно ако може вместо да намаляш съпротивлението просто да вържеш два говорителя по 8 ома успоредно Rolling Eyes

ако сложиш съпротивление половината мощност ще отива в него и може да си палиш цигарите на него и да си подпалиш къщата де Very Happy
освен горния начин друго нема Idea
_________________
Усилването на електрически сигнали е основен процес в радиоелектрониката!
i love massive ridiculous bass
Atlanta Georgia U.S.A. the real hip-hop !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 11, 2005 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ъъъъ май си объркал кой цитираш Wink
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov