Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Какъв е тозо компонент? ** РЕШЕНО **
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
rikotech8
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2013
Мнения: 52

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 13:28    Заглавие: Какъв е тозо компонент? ** РЕШЕНО ** Отговорете с цитат

Можете ли да ми обясните или да ме насочите към информация за електрически компонент. Ето снимка: https://drive.google.com/file/d/0B5Y7MPFIDn9deExYMW4tMnJyU0k/view?usp=sharing

Този комнпонент се намира в кновекторна печка Елдом. Предполагам че е някакъв вид защита защото терморегулаторът се намира на друго място(на врътката на контролният панел). Вместо да сработи терморегулаторът, сработва тази джаджа. Подозирам че няма да изкара още дълго, защото превключва прекалено често (преди изобщо щракаше това, а щтракаше терморегулаторчето). Ето и нагледно кво стаава: https://youtu.be/HS3sv4m3X6Y. Предполагам че трябва да го заменя, но първо искам да разбера какво е и защо е там. Любопитен факт: Проблема се появи два месеца след като изтече едногодишната гаранция на уреда.

И малко допълнителна информация за Елдом. Ето как може да ви убие тока от качествено българско узпълнение:
https://drive.google.com/file/d/0B5Y7MPFIDn9dOU1RR1JGcDVMMGc/view?usp=sharing и https://drive.google.com/file/d/0B5Y7MPFIDn9dODlEMjBEenRUanc/view?usp=sharing Вижда се че уземката е била боядисана преди да и нахлизят кабела :Z


Последната промяна е направена от rikotech8 на Сря Окт 19, 2016 11:00; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 14:01    Заглавие: Re: Елдом конвекторна печка си заминава. Какъв е тозо компон Отговорете с цитат

rikotech8 написа:
...Предполагам че е някакъв вид защита.... Вместо да сработи терморегулаторът, сработва тази джаджа....


Биметална термозащита.
Някъде в/у него трябва да пише тип или градуси (вероятно нещо близо до 100) ако е оцелял надписа.

Но съдейки по обяснението, по-скоро за смяна ти е терморегулатора.
_________________
RemoteControls
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rikotech8
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2013
Мнения: 52

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 15:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми терморегулатора цъка като го въртя. Защитата сработва преди да се задейства термурегулатора. Вероятно съпротивлението на контактите се е повишило и вместо биметала да се награва от реутаните, се нагряба от собственият си контакт.

Благодаря за отговора. Подозирах че е нещо такова но не бях сигурен. Сега вече знам какво да търся. Дано новото не е същият бАклук.

Ще използвам възможността да направя анти-реклама: ЕЛДОМ СА БОКЛУЦИИИ! НЕ СИ ГИ КУПУВАЙТЕ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 17:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Вероятно контактите му не контактуват добре, от което се загряват от протичащият ток, която топлина пък води до задействане на биметалната пластина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rikotech8
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2013
Мнения: 52

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 21:04    Заглавие: Отговорете с цитат

За малко да го смня. Нитоан е. Сега ми трябва перфоратор и нитачка. Защо са го занитили тия хора бе? За да ми е по трудно да го сменя?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 21:18    Заглавие: Елдом конвекторна печка си заминава. Какъв е тозо компонент? Отговорете с цитат

Я не се занимавай с глупости,ми вземи парченце финна шкурка,прегъни го и почисти пъпките на този регулатор,после с финни клещи поизкриви едната или двете пластини една срещу друга и си в бизнеса.Десетки уреди съм направил така и още работят.А терморегулатора изпълнява идентична функция.Този изключвател е един вид токов предпазител от късо съединение в реотаните или отказ на терморегулатора,в крайна сметка и защита от блокиране на мотора и пожар.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rikotech8
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2013
Мнения: 52

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 21:42    Заглавие: Re: Елдом конвекторна печка си заминава. Какъв е тозо компон Отговорете с цитат

Това ми напомня на една реклама на предпазители.
Много са здрави! Къщата изгоря предпазитела е здрав! Very Happy

Wesko, така и ще направя. Кво може да стане? Дори и да дефектира терморегулатора, най-много да се поизпотим. То вътре няма кво да се запали. 2kW все ще ги разсее тоя реутан. Едно време Елвите да не би да имаха термична защита Very Happy?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2016 22:58    Заглавие: Какъв е тозо компонент? ** ОТГОВОРЕНО ** Отговорете с цитат

Опасно е,когато някой майстор е дал накъсо този контакт и евентуално съществуващ термопредпазител до него.Печката става на топка пластмаса и впоследващи гости от пожарната.Тези уреди са нискобюджетни и с нисък контрол на качеството.От работа пластините омекват и стойностите на изключване се променят,затова ти казвам да поизкривиш минимално двете една към друга,щото и без туй след време отново ще се промени силата на контакта и отново ще се регулира,ама за тази цена едва ли си заслужава толкова писане.Аз имам една австрийска печка на вилата вече на 10-15г. е и работи безупречно,а изхвърлих няколко китайчета,дори една се запали пред очите ми за мой късмет,затова такива уреди без надзор не се оставят.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rikotech8
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2013
Мнения: 52

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2016 8:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Естествено, темата мина в чат, в което аз не намирам нищо лошо, защотот отоговора беше дадн още в първите постове.

Аз си мисля да шунтирам термурегулатора и защитата и да пусна печката да работи два-три часа на пълна газ. Мисля че няма да се запали, защото тя просто ще си разсее максималната си мощност от 2кВата без корпусат и да се загрее толкова много че да запали паркета.

Съмнявам се че от Елдом разчитат на тази смешна защита (нот пък Аз Very Happy).
Така де, като имам свободно време.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2016 19:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами човек като ти чете постовете остава с впечатлението че въобще не трябва да припарваш до каквито и да е електроуреди.
И да не питаш защо - биметална защита не си виждал, не знаеш защо е нитована. щял си да го шунтираш от много акъл ...
Такива ми ти работи. Нищо лично.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov