Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Зарядно за автомобил

 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Пет Ное 04, 2016 14:44    Заглавие: Зарядно за автомобил Отговорете с цитат

Донесоха ми едно зарядно за автомобилен акумолатор-AP3 12/15,произведено във фирма:Делчев Електроник Инструментс-гр.Пещера.На вид полуфабрично-полулюбителско,но изглежда добре направено.Голям и мощен траф,два 10А диоди и една малка платчица,която е оскубана някъде и стои един оптрон MOC3023 и един симистор BTA16/600.Ако някой има оригинална схема за автоматиката,нека я сподели,другия момент е да изхвърля платката и да оставя трафа и диодите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пет Ное 04, 2016 15:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Дай снимка, че ми е любопитно дали си струва.

Иначе, аз ако искам да стане прецизно, бих го направил с готовата китайска платка за 7-8$ от Ebay (линейно регулаторче с плавна настройка на напрежение и ток) и ще стане перфектно, освен че ще трябва охлаждане ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Пет Ное 04, 2016 17:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Предлагах на човека преработка с платка от Добрикит,с два тиристора или други начини,ама не пожела.Поиска да изхвърля електрониката и само траф и диоди.Глас народен-глас божи,както иска така да си го ползва!Все още е при мен,така,че очаквам някой да прати схемичката,щото ми е любопитна да видя концепцията.Симистора е вързан в първичната намотка и чрез оптрон се управлява спрямо заряда.По платката липсват някои елементи,като оптрона,транзистора,който го клати и 2-3 съпротивления.Има и откъснати проводници.Просто е,ама нямам стимул да се ровя-имам си доста по-сериозна работа от тази-беплатната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Ное 06, 2016 9:33    Заглавие: Отговорете с цитат

wesko dilow написа:
...Симистора е вързан в първичната намотка и чрез оптрон се управлява спрямо заряда...

Регулирането със симистор (или тиристори) в първичната на трансформатор рядко се среща поради проблемите, които създава. Ако е импулсно (т.е. с комутация в нулата) може да става за зареждане на акумулатор или захранване на поялник, но пълни мрежата с такъв "боклук", че наоколо дори компютри могат да се ресетват. Ако е фазово (посоченият оптрон указва този случай), трансформатора трябва да е специално оразмерен да понася несинусоидален режим и пак се пълни мрежата, но и околното пространство с какво ли не... Ако трансформатора е обикновен, това устройство няма да работи продължително време - ще изгори трафа или това около него.
Работил съм с руска апаратура (>30kVA) с подобно трифазно управление на нагревател, но трансформатора беше два пъти по-голям от необходимото и имаше много "въздух" - намотките бяха секционирани и приличаха на дълговълнови бобини от старите лампови приемници (огромни спрямо тях, разбира се).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
plamenp
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 14 Дек 2010
Мнения: 60

МнениеПуснато на: Нед Ное 06, 2016 9:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледайте схемите от тази тема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Нед Ное 06, 2016 12:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпроса е "решен".
wesko dilow написа:
...Поиска да изхвърля електрониката и само траф и диоди.....

Безсмислено е да продължава подобна тема.
Ако автора счита, че трябва да продължи като даде повече материал за дискутиране (поне снимки) Arrow PM до модератор за сваляне на катинара.
_________________
RemoteControls
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov